PROJE VE İŞ ÇOK, TÖREN YAPMAYA ZAMAN YOK

PROJE VE İŞ ÇOK, TÖREN YAPMAYA ZAMAN YOK

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, ‘2017 Değerlendirme Toplantısında’  Denizli için “tempo ve çıtayı” yükselttiklerini söyledi. 

Zolan gerçekleştirdiği 2017 yılı değerlendirmesi ve sunumunda, “Milletimizin, Denizlimiz’in hizmetinde gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Çoğu  işlerin temelini atma, törenini yapma imkanımız bile olmuyor. Bırakın temel atma törenlerini birçok tesisimizin de birebir açılışını dahi yapamıyoruz. Çalışma tempomuzu ve süratimizi iyice artırdık. Akılcı projelere imza atıyoruz. Sorunların çözümüzde olunması gereken yere tam zamanında olmaya çalışıyoruz ” dedi.

ZOLAN; “GECEMİZ GÜNDÜMÜZ; SEVGİLİ DENİZLİMİZ”
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, ‘2017 Değerlendirme Toplantısında’  Denizli için “tempo ve çıtayı” yükselttiklerini söyledi.  Zolan gerçekleştirdiği 2017 yılı değerlendirmesi ve sunumunda, “Milletimizin, Denizlimiz’in hizmetinde gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Çoğu  işlerin temelini atma, törenini yapma imkanımız bile olmuyor. Bırakın temel atma törenlerini birçok tesisimizin de birebir açılışını dahi yapamıyoruz. Çalışma tempomuzu ve süratimizi iyice artırdık. Akılcı projelere imza atıyoruz. Sorunların çözümüzde olunması gereken yere tam zamanında olmaya çalışıyoruz. Kısacası gecemiz, gündüzümüz; sevgili Denizlimiz” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, ‘2017 Değerlendirme Toplantısında’ basın mensupları ile bir araya geldi. Büyükşehir meclis toplantı salonunda gazetecilerle buluşan Başkan Zolan; “Milletimizin, Denizlimiz’in hizmetinde gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Zaten ‘vatandaşlarımız yapılan işlerle iç içedir diyerek’ çoğu yaptığımız işlerin temelini atma imkanımız bile olmuyor. Bırakın temel atma törenlerini birçok tesisimizin de birebir açılışını bile yapamıyoruz. Tüm çalışma arkadaşlarımızla beraber o kadar yüksek tempo var ki yeter ki bu iş tamamlansın, yeter ki vatandaşımızın ihtiyacı giderilsin, yeter ki Denizli kazansın. Denizli daha ileri gitsin düşüncesiyle tam olarak çalışmaya odaklandık. Diğer kısımları zaten vatandaşımız kendisi görür. Bugün 2017’yi de sizlerle beraber değerlendirelim. Denizli’de 2017 yılında ne olmuş; işlerle, rakamlarla şöyle bir bakalım istedik. Tabi sizlere de, vatandaşlarımıza da bilgi vermek gerekir. Biz de vatandaşlarımıza, sizlere saygı gereği bu toplantımızı yapma gereği hissettik” dedi.

“2017 YATIRIMLARLA COŞAN BİR YIL OLDU”
“2017 yılı Denizlimiz’de muhteşem bir yıl oldu” diyen Başkan Zolan, şunları söyledi: “Yatırımlarla coşan bir yıl oldu. 2017 yılında birçok işe başladık. Başladığımız birçok işi de tamamladık. Bütçe gerçekleşmelerini de ben sizlere söyleyeyim. Büyükşehir noktasında; Büyükşehir biliyorsunuz su kanal DESKİ’miz var. Birde büyükşehrimiz var. Büyükşehir anlamında hedefimiz; gelir anlamında koyduğumuz hedef yüzde 103 olmuş. Hedef 100 koyduysak, yüzde 103,25 gerçekleşmiş. Yani gelirde hedefimizi aşmışız. Giderde hedefimiz 100’ken 95.61. Bu gelir ve giderde bütçelerde 70’in üzeri çok güzeldir; 80’in üzeri mükemmeldir. Biz gelirde yüzde 103, giderde de yüzde 95.61 gerçekleştirdik. Tabii gelir -  gider oranları kadar belki onlardan daha önemli bu giderin nereye harcandığı. Personel gideri mi? Cari giderler mi? Bu çok önemli. Biz giderlerimizin yüzde 59,37 neredeyse yüzde 60’ı direkt yatırıma. Yaklaşık harcadığımızın her 100 Lira’nın 60 lirası yatırıma gitmiş. Türkiye’de ortalama 30-35 civarıdır; 40’ı geçen birkaç belediye vardır. Bizde 59’a ulaşmışız, 60’da dayanmışız. Yani 2017 Büyükşehir bütçesi hedeflemiş olduğu gelir anlamında yüzde 103, gider anlamında yüzde 95 ama giderinde yüzde 59,37’sini yatırıma harcamış.” 

“2017 BÜTÇEMİZ ÇOK ŞÜKÜR BAŞARI VE GÜZELLİKLERLE GERÇEKLEŞMİŞTİR”
DESKİ’nin bütçesinde hedeflerini aştıklarını belirten Başkan Osman Zolan, “Gelir anlamında yüzde 100,82; yani hedefini aşmış. Tabii gider bütçesinde yüzde 76,78 DESKİ burada harcama noktasında birazcık fren basmış. Daha doğrusu gider bütçesi büyük olduğu için yüzde 76,78 gerçekleşmiş. Bu da çok büyük rakam. Esas muhteşem olan bu harcamış olduğu paranın, gider bütçesinin yatırıma ne kadar gittiği. Burada da yüzde 61,11’i yatırıma gitmiş. Bu yatırım; direkt yatırım. Mal alımı noktasında dolaylı yatırım noktasındaki mal alımlar bu işin dahil değil. Onları eklersek burada yüzde 70’leri aşarız. Büyükşehir’de de yüzde 65’leri aşar; 70’lere doğru gideriz. Onun için 2017 bütçemiz çok şükür başarı ve güzelliklerle gerçekleşmiştir. Bunun da mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

“MECLİSTE, BİN 392 KARARIN BİN 358’İ OY BİRLİĞİYLE ALINDI”
Yapılan yatırımların çok önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Osman Zolan, “Tabii bahsetmeden geçemeyeceğim. Beraber büyümek anlamında bizim için çok çok önemli. Büyükşehir meclisi 12 toplantı yapmış. 41 bilişim gerçekleştirmiş. 12 toplantıda 41 bilişim yapmış. Meclis, bin 392 karar almış. Bin 392 kararın bin 358’i oy birliğiyle alınmış. Meclisten oy çokluğuyla sadece 31 karar geçmiş. Oranladığımızla neredeyse yüzde 98’leri aşan bir oranda meclisimiz almış olduğu kararları oy birliğiyle almış. Ben buradan tüm parti gruplarına, meclis üyelerine de sizin nezrinizde çok çok teşekkür ediyorum.  Bu yerel siyasette Denizli’nin menfaati önemlidir. Birlikte çalışabilme becerisini de gösterdik” dedi.

“RAKAMLAR YALAN SÖYLEMEZ”
Meclis çalışmalarında çok güzel bir çalışma gerçekleştirdiklerinin altını çizen Başkan Zolan, “Huzurlu verimli ve beraber aldığımız kararların yüzde 98’e kadar vardığı bir çalışma gerçekleştirdik. DESKİ, 4 toplantı 10 birleşim yapmışız ve 31 karar almışız.31 kararın 26’sı oy birliğiyle alınmış; sadece 5’i oy çokluğuyla alınmış. Bunlar rakamlar, ama rakamlar aslında önemli; rakamlar yalan söylemez. Bu rakamlar 2017’nin, Büyükşehir ve DESKİ’nin beraber ortaya koyduğu rakamlar ve hepimizin ortaya koyduğu tüm çalışma arkadaşlarımızla beraber, meclis üyelerimizle beraber ortaya koyduğumuz rakamlar. Tabi 2017 yılında baktığımızda gündemde olan birkaç konu vardı. Çok şey yaptık ama gündeme gelen 2-3 konu vardı. 1’incisi altyapı baktığımız zaman bu şehirde yoğun bir altyapıya girmiştik. 2017 yılında da çalışmaya devam ettik” dedi. 

“100 TON SU VERDİĞİNİZDE, 60 TONU YOLDA ZAYİ OLAN BİR ALTYAPIMIZ VARDI”
Altyapıyı yapmak zorunda olduklarının altını çizen Başkan Osman Zolan; şunları söyledi: “Çünkü şehrimizin altyapısına baktığımızda maalesef 60-70 yıl önce yapılmış. O günün teknolojisine göre yapılmış ama bugün artık taşıyamaz hale gelmiş. İçme suyu boruları delik deşik, avcunuzun içinde sıktığınızda param parça oluyordu. Su depolarından 100 ton su verdiğinizde, 40 tonu ulaşan 60 tonu yolda zayi olan bir altyapımız vardı. Aynı şekilde kanal sularına baktığımızda yüzde 80’i tıkanmış üzerindeki yüzde 20’lik kısımdan akar vaziyetteydi. Nasıl insanların o kalp etrafındaki damarlar tıkandığında doktor damarlarınız yüzde 80-90 diyorsa bu da öyle. Ne yapmanız lazım; doktorda tedavi olmanız lazım. Belli bir süre sıkıntı çekmeniz lazım. Aynı içme suyu kanalizasyon, yağmur suyu şehrin damarlarıdır. Eğer onlar sağlıklı değilse, şehir sağlıklı değildir. Kanalizasyonlara baktığımızda yüzde 80 tıkalıydı. Eğer bildiğiniz şeyi dokunmadan geçseydik; ‘nasıl olsa 3-5 yıl idare eder’ deseydik kendimize hesap veremezdik. Belki millete dolaylı yönlerden anlatırdık ama kendimize hesap veremezdik.”

“’NE PAHASINA OLURSA OLSUN BU ALTYAPIYA GİRMEK GEREKİR’ DEDİK”
Kanalizasyonların yüzde 100’nün tıkandığında sorunların peş peşe geleceğinin altını çizen Başkan Zolan; “Eğer bir sokakta kanalizasyonlar yüzde 100 tıkanmaya başladığında sorunlar peş peşe gelir. Bir sokak, 3 sokak, 5 sokak, 1 mahalle, 3 mahalle, 10 mahalle bir bakmışsınız Denizli kilitlenmiş; altyapı krizi yaşıyor. O çaresizlik anında vatandaşlarımıza ‘su kullanmayın’ diyeceğiz. Çünkü kanalizasyonlar götürmüyor. Suyu kullandığınız zaman bodrumlar pis sularla dolacak, yollardan akacak. Bunun tamamlanması da en az 1 yıl sürer. 1 yılda bu şehir ne hale gelir. Bir belediye başkanı olarak bu fotoğrafı gördüğünüzde, ‘ne pahasına olursa olsun bu altyapıya girmek gerekir’ dedik. Kendi geleceğimizi değil, şehrin geleceğini düşünmemiz gerekir. ‘Bir şeyler bırakmak gerekir’ dedik. Çok şükür altyapıya girdik. İçme sularımızı baştan aşağı değiştirdik. Kanalizasyonları yaptığımız bölgelerde baştan aşağı değiştirdik. Birde yağmur suyu var. Daha önce yollarda ızgara şeklinde gördüğünüz yolları kesen algı anlamında çok iyi ama yağmur yağdığında evlerin bodrumlarına su dolmasına sebep olan bir sistem vardı. Niye evlerin bodrumlarından su çıkıyordu; hiç düşündük mü? Çünkü o yağmur suyu dediğimiz yüzde 80’i tıkalı 30 santimetre çapındaki delik kanalizasyonlara bağlıydı. Gördüğünüz zaman yağmur suyu hattı var gibi gözüküyor. Yağmur yağdığında onun taşıması mümkün değil. Evlere doğru en yakın yerden basınçla dışarı çıkıyor” dedi.

“ADETA İZMİR’DEN ARDAHAN’A KADAR KANALİZASYON VE YAĞMUR SUYU HATTI DÖŞEDİK”
Yağmur suyu hatlarının kanalizasyonlar ile bağlantılı olmaması gerektiğinden söz eden Başkan zolan, şunları aktardı: “Üstünde insanların yürüyebileceği, arabaların geçebileceği yağmur suyu hatları olmalı. İşte bu ihtiyaçtan dolayı da yağmur suyu hatlarına girdik. Yapmış olduğumuz alt yapıyı şehrin merkezinde 2017’de tamamladık. Fatih, Deliklitaş, Cumhuriyet, İncilipınar, Akkonak, Karaman, Merkezefendi, Muratdede ve İlbadı Mahalleri’nde altyapı çalışmalarımızı tamamladık. Sadece şehrin merkezinde değil Denizlimiz’in neresinde bir sıkıntı, ihtiyaç varsa altyapıya girdik. Büyükşehir olduğumuz günden bugüne içe suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu anlamında 3 hatla yapmış olduğumuz uzunluk 3 bin 420 kilometre. Bu 3 bin 420 kilometre İzmir’den Ardahan’a kazarak, boruları döşeyerek gideceksin, tekrar boruları döşeyerek kapatarak geleceksin demek. Bunu insanların yaşadığı yerde yapacaksın. Çok zor işe girdik. Hayal edilemeyen rakamlar, çok büyük rakamları gerçekleştirdik.”

“ALT YAPI; CESARET, SABIR, DESTEK İSTER”
“Eğer bir şehirde altyapı yoksa bu şehrin hiçbir şeyi yoktur” diyen Zolan Şöyle devam etti: “Üstyapıda ne yapılırsa yapılsın hebadır. Onun için işe altyapıdan başlamak gerekir. Sonra üstyapıya ne yapsanız yakışır. Mesela Ulus Caddesi’yle bayağı uğraştık. Denizli’deki vatandaşlarımız da yoruldu.  Sabırlarından dolayı da kendilerine çok teşekkür ediyorum. Çünkü altyapı cesaret, sabır, destek ister. Ancak bu şekilde ortadan kaldırırız. Altyapı yapmadan yollara 6-7cm kalınlığında asfalt döküp, bordürleri boyayıp, kenarlara da 3-5 çiçek yaparak alkış almasını bizde biliriz. Ama biz işin zorunu seçtik. Çok şükür tamamladık.” 

“DENİZLİ’DE ALT YAPI ÇALIŞMALARI CERRAH HASSASİYETİNDE YAPILIYOR”
Bir sokağa 3-4 defa girilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Zolan; “Çünkü insanın olmadığı, boş bir yerde yapılsaydı; tek hamlede girersiniz, yaparsınız ve çıkarsınız. Ama insan yaşıyorsa; çalışan motoru tamir etmek gibi cerrah hassasiyetinde yerin altında mevcut hatlarda içme suyu, kanalizasyon, doğalgaz hattı var. Onları koruyacaksınız; önce yağmur suyu için geniş bir yer bulacaksınız, sonra biraz daha mesafe alıp kanalizasyon döşeyeceksiniz. Sonra kanalizasyonla içme suyu yan yana olmadığından belli bir mesafe geçip içme suyu hatlarını döşememiz gerekiyor. Bunları yaparken de eski şebekeyi ayakta tutmak zorundasın. Eğer ‘tek seferde girilse, yapılsa’ dendiğinde şunu dememiz gerekiyor; ‘mahalledeki arkadaşlarımıza arabalarınızı dışarı çıkarın. Bundan sonra 6 ay boyunca burada altyapı yapılacak, suyu da kullanamayacaksınız. Telefonlarınız, doğalgazınız kesilebilir, ona göre tedbirlerinizi alın.’ Bu da yaşayan bir şehirde mümkün değil. Onun için cerrah hassasiyetinde döndük, döndük tek tek yer altında yer bularak eski su şebekesine bağlı olan evlerin hatlarını koparıp evlerin teker teker bağladık. Sonra eski evlere bağlı kanalizasyon hatlarını tekrar teker teker yenilerini bağladık” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZIN SABRINDAN DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Kent merkezinde altyapının tamamlandığının altını çizen Başkan Zolan; “ Şehir merkezinde altyapımızı tamamladık. İlçelerimizin birçok yerinde tamamladık ama devam eden yerlerimiz var. Hizmete devam edeceğiz. Vatandaşlarımızın sabrından dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum. Sonrasında olmazsa olmazlardan üst yapıda ne yapsak yakışır. Ulus Caddesi’nde üst yapıyı yaptık. Artık trafik orada 3 şeritli geniş yolda güzel bir şekilde akıyor. Aynı şekilde Hüdai Oral Caddesi’nde üstyapısını yaptık. Fatih Caddesi’ni tamamen tamamladık. Bunun gibi caddeleri tamamlaya tamamlaya gideceğiz” diye konuştu.

“DENİZLİMİZ ÇOK DAHA GÜZEL OLACAK”
Mayıs ortasına kadar üst yapıyı tamamlayacaklarının altını çizen Başkan Zolan “İşte o zaman şehrimizde güzellikler ortaya çıkacak. Üstyapı yaparken de eskiye dönük hiçbir şey bırakmıyoruz. Kaldırımları, yolları ne varsa hepsini kazıp sıfırdan vatandaşımızın çekmiş olduğu eziyetleri son vermek için o güzellikleri korumamız gerekiyordu. İnşallah Denizlimiz çok daha güzel olacak. Bu dönem de Denizli’de yaşayanlara denk geldi. Başkan olarak bana, vatandaşlar olarak da tüm Denizli’de yaşayan insanlarımıza denk geldi. Ben 20 sene önce bu işler bitmiş olsun istemez miydim? Keşke Denizli’de 20 yıl önce altyapı sorunları bitmiş olsaydı. Ama biz geleceğe altyapı sorunları bitmiş bir şehir bırakmak zorundayız. Ama doğruyu yapmaktan kaçarsak sorunu bir 5 yıl daha ötelemiş oluruz. Sonrasında şehir başka krizlere girer. Biz bu riski almak durumundaydık. Tüm Denizlili vatandaşlarımızla beraber bu riski aldık ve yaptık. İnşallah Denizlimiz’de altyapı yapılan yerlerde 100 yıl boyunca bir daha altyapı yapılmayacak. Torunumuzun torunun göreceği işleri bugünden yapıp bırakmak güzel bir şey” dedi.  

YARIN; DENİZLİ KOLAY HERYERE RAHAT ULAŞILAN BİR KENT OLACAK

 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER