Protokol'den gazetecilere mesajlar

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.

Protokol'den gazetecilere mesajlar

“Resmi ilan fiyat tarifesi acilen güncellenmelidir”

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Dayanışma Günü nedeniyle, yaklaşık 20 bin basın çalışanını temsilen yazılı açıklamada bulundu. Medya kuruluşları ve bu kuruluşlarda çalışan medya emekçilerinin zor bir süreçten geçtiğine dikkat çeken Başkan Kolaylı, şunları söyledi: “10 Ocak’ı, yaşanan sorunlar ve geri alınan haklar nedeniyle ‘Çalışan Gazeteciler Bayramı’ değil ‘Dayanışma Günü’ olarak kutluyoruz. Zira mesleki yasaların çıkarılmasından basın özgürlüğüne kadar birçok konuda düzenleme beklediğimiz bu dönemde medya sektöründe faaliyet gösteren kurumlar ve emekçiler olarak bir 10 Ocak’ı daha sayısız sorunla geride bırakıyoruz. Öncelikle gazetelerimiz çok zor durumda. Gazete maliyetlerini oluşturan kâğıt, kalıp ve mürekkep başta olmak üzere tüm malzemelerin döviz cinsinden fiyatları artıyor. Dövizde sağlanan kur düşüşü ne yazık ki malzeme fiyatlarına yansımadı. Bu dönemde Basın İlan Kurumu (BİK) resmi ilanları yerel gazeteler için büyük önem taşıyor. Ancak, Basın İlan Kurumu’nda Hükümet kanadının 12 temsilcisi atanmadığından, 1 yıla yakın süredir genel kurul toplanamıyor. Genel Kurul en kısa sürede toplanmalı ve resmi ilan fiyat tarifesi sütun santim fiyatını satış sayısı 50 binin altındaki gazeteler için en az 35 TL yapmalıdır. Satışı 50 binin üzerinde olan gazeteler için de bunun paralelinde fiyat belirlenmelidir. Genel kurulun toplanamaması halinde ise, yeni fiyat tarifesi BİK Yönetim Kurulu tarafından belirlemeli ve Cumhurbaşkanlığı’na sunulmalıdır. Tarife takip eden ayda değil Resmi Gazete’de yayınlandığı günü takiben yürürlüğe girmelidir. Bu gecikmenin bedelini gazeteler ve bu gazetelerde çalışan meslektaşlarımız ödememelidir.”

“10 Ocak’lar ve 24 Temmuz’lar dayanışma günleridir”

Günün önemine de değinen Başkan Kolaylı; “Bilindiği gibi 10 Ocak 1961, basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulanmaya başlandığı gündür. Bu yasa, basın emekçilerinin sigortalı çalışmasını, işten çıkarılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesini, yıllık ve haftalık olmak üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarını ve belki en önemlisi de gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvenceye bağlamaktaydı. Ancak günümüzde meslektaşlarımız çalışma ve yaşama koşulları ile mesleki yeteneklerini geliştirme ve mesleklerini özgürce yapma olanakları bakımından 10 Ocak 1961’den daha iyi haklara sahip değildirler. Bu nedenle meslektaşlarımız açısından bir bayramdan da söz edemeyiz. Hep tekrarladığımız gibi 10 Ocak’lar ve 24 Temmuz’lar bizim için bayram günü değil, dayanışma günleridir. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı’nı gerçek anlamıyla kutlayabileceğimiz günlere en kısa dönemde ulaşmayı diliyorum” diye konuştu.

“Gazeteciler, bir toplumun işiten kulağı olma rolünü üstlenmekte”

Basın İlan Kurumu Denizli Şube Müdürü Abdullah Güler, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü dolayısıyla yazılı basın açıklamasında bulundu. Müdür Güler, açıklamasında şunları kaydetti: “Basın sektörü çalışanlarının haklarını düzenleyen, Basın İş Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 10 Ocak 1961 tarihinden bu yana 10 Ocak tarihi ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak kutlanmaktadır. Gazetecilik; doğruluk, kişilik haklarına saygı, mesleğin gerektirdiği etik ve ahlak kurallarına ehemmiyet verme gibi değerleri uhdesinde barındıran önemli bir meslektir. Doğru bilginin her geçen gün önem kazandığı günümüzde, gazetecilerimize düşen sorumluluk da bu ölçüde artmaktadır. Bundan dolayı gazeteciler, bir toplumun gören gözü, işiten kulağı olma rolünü üstlenmektedir. En zorlu şartlarda bile görevlerini yerine getiren meslektaşlarım, sizler halkın doğru haber alma ve bilgi edinme hakkını gözeterek, zor şartlar altında ‘gece-gündüz, kar-kış’ demeden, 7 gün 24 saat görev yaparak halkın haber almasına aracılık ediyorsunuz. Her türlü zorlukta görevini ifa eden siz meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Sizler, son derece önemli bir kamu hizmetini yerine getirmektesiniz. Bu mesleğe emek ve gönül veren tüm meslektaşlarım olarak sizlere; meslek hayatınızda sağlıklı, mutlu, başarı dolu seneler diliyor, aramızdan ayrılan meslektaşlarımızı rahmetle anıyor ve tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en kalbi duygularımla kutluyorum.”

10 Ocak Çalışan Gazeteciler bayramını buruk kutluyoruz

Denizli Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Karaçay’ın mesajı şu şekilde;

10 Ocak Çalaışan Gazeteciler gününü uygulanan tasarruf tedbirleri nedeniyle buruk kutluyoruz. Basın emekçilerinin 10 Ocak 1961 yılında kazandıkları haklar 61 yılda siyasal iktidarlar tarafından ellerinden alındı. Basın çalışanları daha iyi haklara sahip olması gerekiyor. Ülkemizde gazete, televizyon ve internet haber sitelerinde kapsamlı bir yasal değişime, yenilenmeye ihtiyaç bulunmaktdır.

2020-2021 yılları medya sektörü için zor bir yıl oldu. Korona virüsün bizden kopardığı meslektaşlarımız oldu. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde öncelikle virüsten dolayı kaybettiğimiz Çivril İlçesinde faaliyet gösteren Çivril’in Sesi Gazetesi sahibi Sebahattin Yaman ve Son Nokta imtiyaz sahibi Erol Kes’e ve meslektaşlarımıza Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun diyoruz.

Basın çalışanlarının 1961 yılında kazandıkları ile bu günkü hakları arasında uçurumlar vardır. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, çözüm bekleyen sorunlarımızı kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Sektörümüzde yaşanan sorunların bir an önce çözümlenmesi, demokrasimizin gelişmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Basın özgürlüğünden, basında çalışma koşullarına, mesleki standartlardaki yasal düzenlemeler için TBMM’de grubu bulunan partilere yeni yasal düzenlemeler için çağrıda bulunuyoruz. Sorunlarımızı aktardığımız milletvekilerimiz, her seferinde not alıyor ve aldıkları notlar buharlaşıyor.

Özgür basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Halkın sesi olma görevini üstlenen bağımsız ve özgür basın, düşünce özgürlüğünün de en etkili aracıdır.

10 Ocak Basın Bayramı değil, birlik, dayanışma direniş günüdür. Özgürce bayramlar kutlamak dileğimizdir.

DGC Yönetim Kurulu olarak, bugün bizden tarafsız haeberler bekleyen halkımıza ve DGC’nin fedakar üyelerine saygı ve sevgilerimizi sunarız.

Vali Atik; “Gazeteciler, önemli görevi ifa etmektedirler”

Denizli Valisi Ali Fuat Atik, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Vali Atik mesajında şunları kaydetti: “Hakkaniyet sahibi ve ahlaki sorumluluk ilkesiyle çalışan gazeteciler, kamuoyunun haber alma hakkı ve doğru bilgilendirilmesi hususunda milletimizin müşterek sesi olarak millî birliğin sağlanması, hak ve özgürlüklerin korunması gibi önemli bir görevi ifa etmektedirler. Demokrasimizin gelişmesi ve toplum bilincinin oluşturulmasında değerli katkıları göz ardı edilemeyecek derecede olan, önemli bir kamu görevini yerine getirirken zaman mefhumu gözetmeden, her koşulda büyük bir fedakârlık ve özveri ile vatandaşlarımızın doğru ve eksiksiz habere ulaşması için çalışan gazetecilerimizin çabaları her türlü takdirin üzerindedir. Basın, bireyin haber alma hakkını doğru, ilkeli ve tarafsız görev anlayışıyla sağlayan, kamuoyunu bilgilendiren, toplumu düşünmeye, araştırmaya ve doğru sonuçlara ulaşmaya yönlendiren, aynı zamanda ilimizin ve ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlayan en etkili araçlardan biri haline gelmiştir. Teknolojik gelişmeler, iletişim ve medya mecrasının çeşitlenmesi dünyadaki tüm sınırları kaldırmış; bilgi toplumunun ihtiyacı olan yerel, ulusal ve küresel ölçekteki gelişmelerden anında haberdar olabilme imkânı sağlamıştır. Tüm bu gelişmeler ışığında basının da sektördeki ilerlemeleri yakından takip etmesi ülkemizin geleceği adına oldukça önemlidir. Bu duygu ve düşüncelerle; bu mesleğe emek ve gönül veren tüm basın mensuplarımıza sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu bir yaşam diliyor, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en kalbî duygularımla kutluyorum.”

“Medya, milletin müşterek sesi konumundadır”

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ münasebetiyle mesaj yayımladı. Basın mensuplarının, milletin ortak sesi olduğuna dikkat çeken Rektör Kutluhan, basın camiası ve basın mensuplarının Milli Mücadele’den günümüze demokrasi ve ülkenin gelişimine önemli katkılar sunduğunu ifade etti. Rektör Kutluhan, “Demokrasinin temel ilkelerinden biri olan halkın haber alma özgürlüğünün sağlanmasında, basın mensuplarının özverili çalışmalarının büyük emeği bulunmaktadır. Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir medya, aynı zamanda milletin müşterek bir sesi konumundadır. Millî Mücadele yıllarında Türk basını, milli birliğin ve beraberliğin sağlanmasında, düşman işgaline karşı ülkenin sesi olmuş, Cumhuriyetimizin ilanından sonra da yapılan reformların halka doğru bir biçimde aktarılmasında, ülkemizin kalkınmasında önemli roller üstlenmiştir. Teknolojide yaşanan gelişmelerle birlikte, anlık haberleşme ve bilgi paylaşımı ağlarının çeşitlenmesi ile bu kutsal mesleği ifa etmek, geçmiş yıllara oranla nispeten daha kolay gibi görülse de doğru bilginin halkla buluşturulması noktasında kıymetli basın mensuplarımızın omuzlarındaki yükler çok daha ağırdır. Gücünü halktan alan, tarafsız ve ilkeli yayın yapma, toplumu doğru bilgilendirme gayretini sürdüren basınımızın değerli temsilcileri, olaylara sağduyulu bir şekilde yaklaşımları ile inanıyorum ki milletimizin bütünlüğü ve demokrasimizin güçlenmesi adına sürdürdükleri özverili çalışmalarını, yine mesai mefhumu gözetmeden dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de sürdüreceklerdir. Kamuoyunun vicdanını temsil eden, ilkeli ve dürüst yayıncılık prensiplerinden ödün vermeyen, yaşadıkları tüm zorluklara rağmen her koşulda kamuoyunu aydınlatmak için büyük bir özveriyle çalışan, yerel ve ulusal basınımızın güzide temsilcilerinin ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor; görevleri başında yaşamlarını yitiren, basın emekçilerini de saygı ve minnetle anıyorum.”

“Medya, demokratik ve şeffaf toplumun olmazsa olmaz koşulu”

AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Basının düşünce, anlatım ve haber alma özgürlüğüyle demokrasinin temel taşlarından ve vazgeçilmez unsurlarından birisi olduğunu belirten Başkan Güngör; “Çok sesli, etkin, herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirebilen medyanın varlığı, demokratik ve şeffaf toplumun olmazsa olmaz koşuludur. Ülkemiz, iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeye uyum sağlayan yazılı ve görsel basın, sosyal medya ve internet gazeteciliği alanlarında dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer almaktadır. Her geçen gün değişen, dönüşen, temel hak ve özgürlükler başta olmak üzere her alanda büyük ilerlemeler kat eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki günümüz Türkiyesinde ve günümüzde anında iletişimin hayati önem taşıdığı küresel dünyada özgür bir basın aydınlatıcı ve yol gösterici işleviyle, sivil toplumun dinamizmini beslemekte, demokrasinin sağlıklı şekilde işlemesinde ve güçlenmesinde önemli rol üstlenmektedir. Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran, uzun çalışma saatlerini ve mesleğin yıpratıcı ve zorlu çalışma koşullarını önemsemeden fedakarca çalışan, Denizlimizin ve hemşerilerimizin en doğal hakkı olan doğru bilgi, ilkeli haber, görüntü ve gelişmeleri zamanında almalarını sağlayarak milletin vicdanına ses olan, değerli basın mensuplarını, haber alma özgürlüğüne sunduğu katkı ve Denizlimizin sorunlarına ışık tutmadaki gayretli çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyor, görevlerini yaparken vefat eden basın mensuplarına Allah'tan rahmet diliyor, bu vesileyle tüm basın çalışanlarını en kalbi duygularımla selamlıyor, başarılar diliyorum” ifadesine yer verdi.

“Günümüzde medyamızın sorumlulukları daha da artmakta”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımlayarak, demokrasinin temel taşlarından biri olan basının vatandaşların haber alma özgürlüğünün en etkili aracı olduğunu söyledi. Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın etik ahlak kurallarına uyan bir medyanın toplumsal gelişmenin sağlanmasında önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Başkan Zolan, “Gazetecilerin en önemli vasıfları, gücünü halktan alarak elde ettiği haber ve bilgileri kamuoyuna objektif bir biçimde yansıtmalarıdır. Bu anlamda görevlerini yapmak için en zor şartlar altında dahi canla başla çalışan basın mensuplarımızı yürekten kutluyorum” ifadelerini kullandı. Teknolojinin hızla geliştiği, sosyal medya olarak nitelendirilen anlık haberleşme ve bilgi paylaşımlarının arttığı günümüzde medyanın üzerine düşen sorumlulukların daha da arttığına dikkati çeken Başkan Zolan, “Özellikle pandemi döneminde şehrimizde görev yapan yerel ve ulusal medya mensuplarımızın fedakarca çalışmaları bizlere de önemli katkılar sağlamıştır. Bu açıdan tüm basın mensuplarımıza ayrıca teşekkür ediyorum” dedi. Vatandaşla kamu arasında köprü görevi üstlenen basın mensuplarının yaptıkları haber, yorum ve görüşle kentsel çalışmalara önemli katkılar sağladığını belirten Başkan Zolan, şunları kaydetti: “Demokrasimizin vazgeçilmez unsuru olan gazetecilerimize desteğimiz, dün olduğu gibi bugün de sürecektir. Bu duygu ve düşüncelerle milletimizin sesi olmak için büyük bir özveriyle çalışan basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, ebediyete irtihal eden gazeteci kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.”

“Basın, demokrasilerin vazgeçilmez unsurudur”

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Mesajında basının demokrasilerin vazgeçilmez bir unsuru olduğunu belirten Başkan Doğan, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Basın milletin müşterek sesidir' sözü gazetecilerin sorumluluğun önemini bizlere göstermektedir. Basın emekçileri, kamuoyunu bilgilendirmek, vatandaş ile kurumlar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olmak gibi birçok önemli görevi yerine getirmektedir. Zaman, mekan kavramı olmaksızın zor şartlarda, fedakarca çalışan basın mensupları ülkemizde ve dünyada yaşanan olayları kamuoyuna aktarmak adına özveriyle görev yapmaktadır. Toplumun sesi olarak kamuoyunun düşüncelerini gerekli mercilere aktarmak suretiyle bir köprü vazifesi gören basın mensupları, önemli bir kamu hizmetini de yerine getirmektedir. Gerek ulusal basın temsilcilerimiz, gerekse yerel basın mensuplarımız Merkezefendimizdeki haberleri yayın organlarına taşıyarak, hemşehrilerimizin doğru ve hızlı bilgilenmesi için çalışıyorlar. İlçemizin gelişmesi ve kalkınması için gerçekleştirdiğimiz projelerimizin hemşehrilerimize tanıtımında basın mensubu arkadaşlarımızın katkısı büyüktür. Yaptığı haberler nedeniyle işsiz kalan gazetecilerin olmadığı, gerçekleri göstermek isteyen basın çalışanlarının tehditlere maruz kalmadığı günler temenni ediyor, çalışmalarımızda bizlere de yol gösteren ve ışık tutan basın emekçilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum” dedi.

Başkan Örki çalışan gazetecilerin gününü kutladı

Ülkemizde 1961 yılından bu yana her yıl 10 Ocak tarihi Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanıyor. Bu özel günle ilgili olarak Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki mesaj yayımladı. Başkan Örki, “Gazeteciler zorlu olmakla birlikte çok önemli bir görevi yerine getiriyor. Denizli, turizmden, tarıma, hayvancılıktan, spora çok önemli bir şehir. Pamukkalemiz de bu ilin en büyük ilçesi. Ülkemizin en önemli ve nüfus yoğunluğu fazla olan kentlerinden olan şehrimizde yaşanan gelişmeleri ‘gece-gündüz’ demeden, sosyal yaşantılarından ödün vererek, özveriyle ve tabi ki en önemlisi taraf gözetmeksizin görevlerini ifade eden basın mensuplarımız var. Gazetecilerimiz, belediyemiz ile vatandaşlarımız arasında haber alma noktasında köprü görevi görmektedir. Tüm gazetecilerimizle her zaman iletişim halinde olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Kamuoyunun doğru habere ulaşması için fedakârca çalışarak, tarafsız haber yapma görevlerini yerine getiren tüm basın mensuplarımızın her zaman yanında yer alacağız. Pamukkale Belediyesi olarak yaptığımız tüm hizmetleri kamuoyuna duyurma noktasında tarafsız bir şekilde haberlerimizi değerlendiren tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” dedi.

Başkan Atlı, “Gazetecilerimizi unutmuyoruz”

Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Başkan Atlı, mesajında şunları kaydetti: “4 Ocak 1961'de kabul edilen ve basın çalışanlarına birçok hak ve yasal güvence sağlayan ‘212 Sayılı Kanun’un Resmi Gazete'de yayımlanması nedeniyle 10 Ocak günü, gazeteciler için bir kutlama günüdür. Her koşulda ve özellikle de ekonomi şartlarının iyice ağırlaştığı günümüzde bizleri habersiz bırakmayan gazeteciler demokrasilerin de vazgeçilmezleridir. Demokrasimizin ‘dördüncü gücü’ olan ve her gün bizleri haberdar etmek için kendi hayatlarından feragat eden gazetecilerimizi asla unutmuyoruz. Türk basın tarihi, emekliliği olmayan bu mesleğin Uğur Mumcu’lar gibi onurlu emekçileriyle bugünlere geldi. Biliyoruz ki bu onurlu mesleğin birçok üyesi basın kuruluşlarının mutfaklarında birer görünmez kahraman olarak yolumuzu aydınlatıyor. Çağdaş bir Türkiye için düşünen; kalemleriyle, fotoğraf makineleriyle, kameralarıyla emek veren; fakat doğru haberden ödün vermeyen tüm gazeteci dostlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten duygularımla kutluyorum.”

“Gazetecilik, çok yönlü bir görevi içerir”

Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Gazeteciliğin, insanlara haber ve bilgi akışı sağlama gibi çok yönlü bir görevi içerdiğini söyleyen Müdür İbanoğlu, gazetecilerin milletin duygularına tercüman, düşüncelerine ses olduğunu dile getirdi. Müdür İbanoğlu, mesajında şunları söyledi: “Gazetecilik, fedakârlık ve sorumluluk isteyen zor şartlarda yapılan önemli bir meslektir. Her şartta görevleri peşinde koşan gazetecilerimizin, düzenli bir mesaisi olmadan halkı bilinçlendirmek için verdiği mücadele her türlü takdirin üzerindedir. Ülkemizin geleceği ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda ilkeli, doğru ve tarafsız bir şekilde çalışarak halkın haber alma hakkını sağlayan, toplumun talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen basın mensuplarımız, bu yönüyle milletin duygularına tercüman, düşüncelerine ses olmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin ve kentimizin sorunlarını kamuoyuna aktaran ve sorunların çözümünde önerileriyle toplum mekanizmasının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan değerli basınımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.”

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2022, 14:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER