Protokolden 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajları

“Büyük ülkeler, modern teknolojiyle donatılmış basın yayın organlarına sahiptir”

Protokolden 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajları

AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında; “Büyük, köklü ve güçlü ülkeler, çok sesli, renkli, etkin, modern teknoloji ile donatılmış basın yayın organlarına sahiptir” dedi.

“Büyük, köklü ve güçlü ülkeler, çok sesli, renkli, etkin, modern teknoloji ile donatılmış basın yayın organlarına sahiptir. Ülkemiz de, iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeye uyum sağlayan yazılı ve görsel basın, sosyal medya ve internet gazeteciliği alanlarında dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer almaktadır. Son 18 yılda hayata geçirilen reformlar, Türk basınının zenginleşmesine, çeşitlenmesine, daha demokratik ve özgürlükçü bir yapıya kavuşmasına vesile olmuştur. Sosyal medyanın haber akışındaki hız ve kamuoyu üzerindeki etkisinin giderek artması ile birlikte bu mecra aracılığıyla kamuoyunun yanıltılmasının, terör propagandası yapılmasının, hak ve özgürlüklere yönelik ihlallerin nasıl önüne geçilebileceği meselesi günümüz dünyasında halen çözüm aranan konular arasındadır. İnanıyorum ki amacı gerçekten habercilik olanlar ile haberciliği araçsallaştıranlar ayrıldıkça medya kuruluşlarımız asli fonksiyonlarını icra edecek; ülkemizin demokrasi standartlarının artmasına, kalkınmasına, güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Bu düşüncelerle, dünyanın çeşitli bölgelerinde pandemi gibi zor şartlar altında görevlerini yerine getirmekte olan gazetecilerimize takdirlerimi belirtiyor, vefat eden basın mensuplarına Allah’tan rahmet diliyorum. Medya mensuplarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, kendilerine başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

“2021’de dayanışmayı örgütleyeceğimizin sözünü veriyorum”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında; “Basın emekçilerinin sesini çoğaltmanın, hak mücadelelerinde yanlarında olacağımızın, meslek odaları ve sendikaların taleplerinin takipçisi olarak, 2021 yılında dayanışmayı örgütleyeceğimizin sözünü veriyorum” dedi.

 “10 Ocak’ı, Çalışan Gazeteciler Günü olarak tanımlamak ne yazık ki mümkün değil. Basın sektöründeki işsizliğin hat safhaya ulaştığı ekonomik kriz ve pandemi koşullarında güvencesizliği, sendikasız çalışmayı, işsizliği, örgütsüzlüğün sıkıntılarını en çok yaşayan grupların başında basın emekçileri geliyor. 10 Ocak, 1961 yılında basın çalışanlarının haklarını yasal güvenceye alan 212 Sayılı Kanunun yasalaştığı gün. Gazetecilerin kararlı mücadelesi sayesinde kanuna karşı çıkan gazete patronlarının geri adım atmak zorunda kaldığı 10 Ocak, yaşanan sorunlar nedeniyle ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak değil basın emekçileri ve meslek örgütleri tarafından ‘Mücadele Günü’ olarak adlandırılıyor. Ekranların karartıldığı, muhalif anlayışın susturulmaya, gazetecilerin cezalandırmaya devam ettiği günümüzde, tüm zorluklara, baskı ve itirazlara rağmen gazetecilikten ödün vermeyen basın emekçilerinin direncinin, gazeteciliği ticari faaliyet zanneden patronların anlayışını dize getireceğinden şüphe duymuyoruz. Bu anlamlı günün 60’ncı yıl dönümünde, tüm zorluklara rağmen gazetecilik ilkeleriyle mesleğini sürdürmeye çalışan tüm basın emekçilerinin haklarına erişmesi için mücadelelerinde yanlarındayız. Haksız tutuklamaların, adil yargılanma hakkının engellenmesinin, basına yönelik sansürün ortadan kalkmasının yolu, bir arada mücadeleden geçiyor. Tüm baskı ve engellemelerin karşısında; 10 Ocak’ın 60’ıncı yılında; ülkemiz demokrasisine katkıları, halkın haber alma hakkına erişimini sağlama çabaları için tüm gazetecilere teşekkür ediyorum. Basın emekçilerinin sesini çoğaltmanın, hak mücadelelerinde yanlarında olacağımızın, meslek odaları ve sendikaların taleplerinin takipçisi olarak, 2021 yılında dayanışmayı örgütleyeceğimizin sözünü veriyorum.”

Medya, demokrasilerin ayrılmaz bir unsurudur

AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, "Dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeleri anında kamuoyuyla paylaşan, devletin karar ve uygulamalarının halka aktarılmasının yanı sıra, toplumun da nabzını tutan medya sektörü, demokrasilerin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Basının özgür ve tarafsız olmadığı bir ülkede gerçek demokrasiden bahsedilemeyeceği gibi, toplumsal kalkınma hızı da düşük olacaktır. Görevlerini layığıyla yerine getiren birbirinden değerli gazetecilerimiz, ilkeli yayıncılık anlayışı çerçevesinde olayları tarafsız bir şekilde halka aktarmakta, bir anlamda kamu vicdanının sesi olmaktadırlar. Aynı zamanda halkın doğruları öğrenmesi ve fikir özgürlüğünün hayata geçirilmesinde de büyük rol oynamaktadırlar. Medya güçlü olduğunda, kamuoyunun istek ve talepleri doğru şekilde, doğru yerlere iletilir. Böylece vatandaş ile devlet arasında sağlam bir bağ oluşur. Kamuoyunun haber alma ihtiyacını toplumsal sorumluluk ilkeleriyle karşılayan, her şart altında demokratik değerleri koruyan, kişilik haklarına saygı gösteren ve toplum yararını gözeten yayınlarla halkın doğru bilgilenmesine katkı sunan ulusal ve yerel basınımızın kıymetli mensuplarının '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” şeklinde ifade etti.

Basın mensupları milletin duygularına tercüman olmakta

Vali Ali Fuat Atik, “Vatandaş ile yönetim arasında köprü vazifesi gören basın mensuplarımız bu yönüyle milletin duygularına tercüman olmaktadır” şeklinde ifade etti. Basın ve yayın organlarının, daima demokrasinin mihenk taşlarından biri oluğunu hatırlatan Vali Atik, şunları söyledi: “Kamuoyunu tarafsız ve doğru bilgilendirme; ‘iletişim çağı’ olarak adlandırılan günümüzde haber almanın ve iletişimin etkin kanallarından biri olan ‘Gazetecilik’ mesleğinin ne derece önemli olduğunu bir kez daha bizlere göstermektedir. İlkeli ve doğru bir şekilde çalışarak halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen, vatandaş ile yönetim arasında köprü vazifesi gören basın mensuplarımız bu yönüyle milletin duygularına tercüman olmaktadır. Her geçen gün büyüyen ve gelişen yapısıyla basın camiasının her meseleye yapıcı ve sağduyulu bir tavırla yaklaşması, millet şuurumuzun sağlamlığı ve demokrasimizin güçlenmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle; bu ulvi mesleği, büyük bir özveriyle yerine getiren ulusal basın mensuplarımız ile ilimizin gelişmesine ve kalkınmasına büyük katkılar sağlayan yerel basın mensuplarımızın ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor; sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

“Basın, vatandaş ile yöneticiler arasında köprü vazifesi görmekte”

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ münasebetiyle yayımladığı mesajında; “Basın mensupları, vatandaş ile yöneticiler arasında da aynı zamanda bir köprü vazifesi görmektedir” dedi.

“Demokrasilerin olmazsa olmazları arasında yer alan basın kuruluşları ile medya, halkın haber alma ve bilgi edinme ihtiyaçlarını ilkeli, doğru ve tarafsız bir şekilde karşılayan ve bu anlamda büyük sorumluluklar üstlenmiş toplumlar için son derece önemli olan bir kuvvettir. Mesleki etik değerler çerçevesinde toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma konusunda önemli görevler üstlenen basın mensupları, vatandaş ile yöneticiler arasında da aynı zamanda bir köprü vazifesi görmektedir. Bu yönüyle mesai kavramı olmaksızın büyük bir emek ve özveri ile çalışan gazetecilerimiz, bu yönleriyle milletin; duygu düşünce ve taleplerine tercüman olmaktadır. Bilgi ile iletişim teknolojilerinin hızla geliştiği günümüzde, toplumların doğru bilgiye en kısa sürede erişebilmeleri konusu, gazetecilerimizin yaptıkları görevin önemini bir kat daha arttırmaktadır. Tüm bu duygu ve düşünceler ile İlimiz başta olmak üzere halkımızın gözü kulağı olan ve başarılı çalışmalar yürüten tüm basın mensuplarımıza teşekkür ediyor, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum” diye konuştu.

Başkan Zolan'dan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, mesai mefhumu gözetmeden vatandaşların haber alma hakkı için fedakarca çalışan tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı.

"Basının toplumun bilgilenmesinin yanı sıra barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde de hayati öneme sahip olduğunu kaydetti. Basının demokratik ve şeffaf toplumların olmazsa olmaz unsurlarından birisi olduğunu vurgulayan Başkan Osman Zolan, "Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın etiklerine uyan bir medya toplumsal kalkınmanın da anahtarıdır. Bu manada milletimizin gözü kulağı olan medyamızın çok zor şartlar altında halkımızın haber alma hakkı için mücadele etmeleri takdire şayandır. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak bizler dün olduğu gibi bugün de basın mensuplarımızın yanında olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. Gazetecilik mesleğinin toplumsal bilincin artması, kamu yararının en iyi şekilde dile getirilmesi ve milli birlik beraberliğin sağlanmasını adına çok önemli bir vazifeye sahip olduğuna dikkati çeken Başkan Zolan, şunları kaydetti: "Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde, özellikle anlık haberleşme ve bilgi paylaşım ağları haberlerin bir anda tüm dünyaya ulaşabilir olmasını sağlamaktadır. Bu noktada gazetecilerin üzerine düşen sorumluluk çoğalmakta, güvenilir, doğru ve tarafsız kaynakların önemi bir kat daha artmaktadır." Basının, Denizli ve Türkiye'nin sosyal, ekonomik ve kültürel yönden gelişmesi için rol üstlenmeye devam edeceğini belirten Başkan Zolan, "Bu vesilelerle insanımızın haber alma hakkı için gece gündüz demeden fedakarca çalışan basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, meslek hayatlarında mutlu ve başarılı olmalarını diliyorum. Ebediyete intikal eden tüm basın mensuplarını rahmetle anıyorum" ifadelerini kullandı.

“Çağdaş Türkiye için basın emekçilerine de büyük görevler düşüyor

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, yayımladığı mesajında; Atatürk devrimleri yolunda çağdaş bir Türkiye için basın emekçilerine de büyük görevler düştüğüne inanıyorum dedi.

"Basının dördüncü kuvvet olarak halkın tarafsız, doğru ve gerçek bilgiye ulaşması için çalıştığını söyleyen Başkan Gürün, siyasi baskıların olmadığı, demokratik bir ortamda mesleği gazetecilik olan emekçilerin özgürce doğru, gerçek ve tarafsız haberler yaparak halka ulaşması gerektiğini belirtti. Başkan Gürün; Günümüzde bilgiye, habere ulaşmak ne kadar kolaylaşsa da mesleği gazetecilik olan, araştıran, sorgulayan, kalemi ve düşünceleri özgür, milletin sözcüsü gazetecilere her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Türkiye Cumhuriyeti tarihine bakıldığında kurtuluşta ve kuruluşta özgür basına büyük önem verilmiş, bizzat Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1918 yılında Minber, 1919 yılında İrade-i Milliye, 1920 yılında Hakimiyet-i Milliye Gazeteleri, 1920 yılında da ilk Türk haber ajansı olan Anadolu Ajansı kurulmuştur. Atatürk basın için;
Basın milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve doğru yolu göstermede, bir millete muhtaç olduğu fikri gıdayı vermekte, özetle bir milletin saadet hedefi olan müşterek istikamette yürümesini teminde basın, başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir. demiştir. Basını bir okul, bir kuvvet ve rehber olarak gören Türkiye Cumhuriyetinden ne yazık ki son yıllarda basın özgürlüğü sıralamalarında sonuncu, tutuklu gazeteci sayısında lider bir ülke konumuna geldik. Oysa basın doğruyu, gerçekleri olduğu gibi yazarak toplumu aydınlatabilmeli, gazeteciler de mesleklerini özgür, demokratik bir ortamda yapabilmelidir. Bu düşüncelerle tarafsız, ilkeli, gerçek haberleri ile halkını bilgilendiren, kalemine, mesleğine sadık, milletin sözcüsü olan tüm basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, Atatürk devrimleri yolunda çağdaş bir Türkiye için basın emekçilerine de büyük görevler düştüğüne inanıyorum diye konuştu.

“Gazetecilerin her zaman yanındayız”

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, yayımladığı mesajda, “Gazeteciler halkın doğru habere ulaşması adına önemli bir görev üstleniyor. Biz bu meslek mensuplarının her zaman yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’de 1961 yılından beri her yıl 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanıyor. Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili mesaj yayımladı. “Gazetecilik mesleği hem zor hem de kutsal bir görev” diyen Başkan Örki mesajında, “Basın halkın doğru habere ulaşması adına çok önemli bir görevi yerine getiriyor. Özellikle günümüzde gazetecilik büyük öneme sahip. Doğru bilgileri en hızlı biçimde topluma ulaştırmak için bu mesleği yapan gazeteci arkadaşlarımızın ne kadar fedakarca çalıştıklarını biliyorum. Pamukkale Belediyesi olarak yapılan hizmetlerin kamuoyuna duyurulması adına büyük öneme sahip olan gazetecilerimizin imkanlar dahilinde yanında olmaya gayret ediyoruz. Basın mesleğinin tüm mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

“Gazeteciler özgürce haber yapamıyorsa o ülke tutsak demektir”

CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında, " Bir ülkede gazeteciler özgürce haber yapamıyorsa o ülke toptan tutsak demektir" dedi.

Bir ülkenin vatandaşlarının hak ve özgürlüklerini nasıl ve hangi oranda kullanabildiğini anlamak için gazetecilerin durumuna bakılmasının gerektiğini belirten Çavuşoğlu, "Bir ülkede gazeteciler özgürce haber yapamıyorsa o ülke toptan tutsak demektir. Özlük haklarını almış, yasal güvence içinde, ekonomik olarak rahat bir hayat yaşayan ve haber yapan gazeteciler, hep gerçek anlamda demokrasinin var olduğu ülkelerde bulunmaktadır. Fakat ne yazık ki, ülkemiz için şu an böyle bir durum söz konusu değildir. CHP olarak, bunun olumlu anlamda gerçekleşmesi için çalışıyoruz. Gazeteciler tüm özlük haklarına yeniden kavuştuğu, özgür ve bağımsız gazetecilik yapabildikleri CHP iktidarında buluşmak üzere tüm basın emekçilerinin  '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum” dedi.

Basın demokrasinin en yılmaz savunucusudur

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında; “Basın; düşünce, haberleşme özgürlüğü, insan hakları ve demokrasinin en yılmaz savunucusudur” dedi.

“Gazetecilik mesleği; kamuoyunu aydınlatma, haberdar etme ve onun yararına hizmet etme amacıyla yoğun gayret gösterilen bir meslek dalıdır. Basın; düşünce, haberleşme özgürlüğü, insan hakları ve demokrasinin en yılmaz savunucusudur. Böylesi önemli bir misyonu üstlenen, tarafsız haber yapan ve basın meslek ilkelerine bağlı hareket eden tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, meslek hayatlarında başarılar dilerim. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Müdürlüğümüz çalışmalarına ve eğitim-öğretim hizmetlerine desteğinizin süreceğine yürekten inanmaktayım.”

Başkan Keçeci’den ‘Gazeteciler Günü’ mesajı

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, 10 Ocak Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında; “Mesai kavramı gözetmeksizin hizmet eden tüm gazetecilerin, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.

 “4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan ‘212 sayılı kanun’ adlı düzenlemenin Resmi Gazete’de yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak Günü, kutlama günü olmuştur. 1961-1971 arasında ‘Çalışan Gazeteciler Bayramı’ adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak değiştirilmiştir. Bu vesileyle; kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda, her şartta görevleri peşinde koşan, gazetecilik mesleğinin zor şartlarına rağmen mesai kavramı gözetmeksizin hizmet eden tüm gazetecilerin, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” dedi.

Basın emekçileri, demokrasinin önemli bir unsurudur

Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, “Kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına zor şartlar altında özveriyle çalışan basın emekçileri kamuoyunu aydınlatarak, onların sorunlarını gündeme taşıyarak demokrasinin önemli bir unsuru olmuştur” dedi.

Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle mesaj yayımladı. Basın çalışanlarının her koşulda özveriyle çalıştığına dikkat çeken Başkan Tefenlili, kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi: “Kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına zor şartlar altında özveriyle çalışan basın emekçileri kamuoyunu aydınlatarak, onların sorunlarını gündeme taşıyarak demokrasinin önemli bir unsuru olmuştur. Objektifliği ile her kesime aynı mesafede duran, fedakarlıkları ile sorumluluklarından kaçmayan basın toplumun ve demokrasinin gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır. Toplum sesi, gözü, kulağı olan basın çağa ayak uydurarak bir çok yeniliği mesleklerine dahil etmekte, internet yayıncılığı, gazete, televizyon ve radyo ile halkın bir çok kesimine ulaşabilmektedir. Bu yönüyle kamuoyunu hızlı bir şekilde bilgilendirmektedir. Basınımız özellikle pandemi nedeniyle evlerimize kapandığımız süreçte gelişmeleri hızlı ve doğru bir şekilde kamuoyuna ulaştırdı. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla, objektiflikten ve mesleki ilkelerinden ödün vermeden görevini ifa eden tüm basın emekçilerimizin Çalışan Gazeteciler Günü’nü en samimi duygularımla kutluyor, zorlu görevlerinden üstün başarılar diliyorum.”

“Türk basını, milletinin sesidir”

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı. Başkan Erdoğan, “Türk basını, milletinin sesidir” dedi.

“Türk basını, milletinin sesidir” diyen Başkan Erdoğan, şu ifadelere yer verdi: "Gazetecilik, halkın olan bitenden haberdar olmasının yanında toplumun farklı dinamikleri arasındaki iletişimi sağlayan önemli bir kanal, insanları yaşananlara ulaştıran, birbirine yaklaştıran bir köprüdür. Bu derece önemli bir toplumsal görevi yerine getiren basın çalışanları, işlerini aileleri ve özel hayatları da dahil olmak üzere her şeyin önünde tutarak, çok büyük bir fedakârlık örneği göstermektedir. Şehrimizde, bu kutsal vazifeyi layıkıyla yerine getiren tüm basın çalışanlarına, gazetecilere, hemşehrilerimiz ve Denizlimiz adına teşekkür ediyor, başarılarının artarak devam etmesini diliyorum. Halkın haber alma hakkı gibi toplumsal bir vazifeyi, büyük bir özveriyle çalışarak, hayatı pahasına da olsa yerine getiren basın çalışanlarının, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum."

Gazetecilik, fedakarlık isteyen mesleklerin başında gelmekte

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle yayımladığı mesajında; “Gazetecilik, fedakarlık isteyen mesleklerin başında gelmektedir.  Bin bir güçlükle mesleklerini icra etmeye çalışan değerli gazetecilerimizin çabaları takdir edilmesi gereken bir durumdur” dedi.

 “Gücünü halktan alarak, mesai kavramı gözetmeden çalışan ve halkın sesi olan basın mensuplarının ağır şartlarda çalıştığının farkındayız. Gazetecilik fedakarlık isteyen mesleklerin başında gelmektedir. Bin bir güçlükle mesleklerini icra etmeye çalışan değerli gazetecilerimizin çabaları takdir edilmesi gereken bir durumdur. Bu anlamlı günde basın şehitlerimizi yad ediyor, '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, ilkeli ve tarafsız yayıncılık anlayışı ile kamuoyunun sesi olma görevini yürüten başta ilçemizde görev yapan basın çalışanları olmak üzere tüm gazeteci arkadaşlarımıza hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

“Basın, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarındandır”

Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajında; “Basın mensupları, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan, kamuoyunun tarafsız haber ve bilgi akışı ihtiyacının giderilmesi konusunda çok önemli bir görevi yerine getirmektedirler” diye konuştu.

“Basın mensupları, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan, kamuoyunun tarafsız haber ve bilgi akışı ihtiyacının giderilmesi konusunda çok önemli bir görevi yerine getirmektedirler. Gazetecilik, kamuoyunu bilgilendirmek adına mesai kavramı olmadan haber peşinde koşarak zor şartlarda ve sorumluluk duygusu içinde halkın bilgilendirilmesini sağlayan, vatandaşların doğru ve tarafsız habere ulaşabilmesinin yükü ve vicdani sorumluluğu ile fedakarca icra edilen bir meslektir. Bugün ülkemizdeki basın-yayın yaşamına baktığımızda, bu sektörde çalışan basın emekçilerinin ekonomik ve sosyal haklar anlamında sıkıntılı bir süreçten geçtikleri ortadadır. Basın mensuplarının, çalışma şartlarını iyileştirmek ve kamuoyu adına yaptıkları görevlerinde onlara destek vermek sadece sorumluların değil hepimizin görevidir. Bu duygu ve düşüncelerle; toplumsal demokrasimizin güçlenmesi adına objektif habercilik anlayışı ile çalışan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.”

Güçlü medya, güçlü ifade özgürlüğüdür

Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, “Güçlü medya, güçlü ifade özgürlüğü; güçlü ifade özgürlüğü de güçlü demokrasi demektir” dedi.

“Gücünü, kamuoyu desteğinden alan, halkın haber alma hakkının kullanılmasını sağlayan basın, önemli ve etkin bir denetim organı olma konumuyla, demokrasinin temel unsurlarından biridir. İnternet ve sosyal medya olmak üzere bilgiye ve habere erişimin çeşitlendiği ve kolaylaştığı günümüz dünyasında, halkı doğru ve tarafsız haberle hızlı bir şekilde buluşturan gazetecilerimizin yaptıkları görevin önemi daha da artmaktadır. Güçlü medya güçlü ifade özgürlüğü; güçlü ifade özgürlüğü de güçlü demokrasi demektir. Bu çerçevede ülkemizin 2023 hedeflerindeki ileri demokrasi ilkesine ulaşmamız doğrunun ve gerçeğin peşinde olan basın ve medya mensuplarımızın kamuyu aydınlatma görevini büyük bir özveriyle yapması sonucunda gerçekleşecektir. Bu çerçevede ülkemizin can damarlarından biri olan gazetecilerimizin, basın ve medya mensuplarımızın yaptığı iş büyük bir öneme sahiptir. Bu önemin bilinciyle; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü en içten duygularımla kutluyor, zor şartlar altında dahi görev bilincini kaybetmeyen, üstün gayreti ile habercilik anlayışından ödün vermeksizin fedakârca çalışan değerli gazetecilerimizin ve basın mensuplarımızın şehrimize ve ülkemize verdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle görevi başında vefat eden basın mensuplarını rahmetle anıyor, gazetecilik mesleğine emek vermiş gönül vermiş tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER