“Ptt Trade” Denizlili İhracatçılara Tanıtıldı

Denizli İhracatçılar Birliği'nin ev sahipliğinde, PTT Denizli Başmüdürlüğü ve Denizli Ticaret Odası, Denizli Sanayi Odası, Denizli Ticaret Borsası, Denizli İhracatçılar Birliği işbirliğiyle düzenlenen "Ptt Trade Tanıtım Toplantısı” 9 Ekim 2019 Çarşamba günü DENİB Raşit Güntaş Konferans Salonu'nda yapıldı.

“Ptt Trade” Denizlili İhracatçılara Tanıtıldı

Denizli’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinin, Denizlili sanayicilerin ve ihracatçıların yoğun ilgi gösterdiği toplantıda açılış konuşmalarını Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, PTT Denizli Başmüdürü Serdal Bursalı ve Honaz Kaymakamı Turan Atlamaz yaptı.

E-TİCARET GELİŞMEYE DEVAM EDİYOR

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu açılış konuşmasında, e-ticaretin günümüzdeki önemini vurgulayarak ülkemizde e-ticaret konusunda önemli çalışmalarda bulunan PTT’ye ve yöneticilerine teşekkür etti. Hüseyin Memişoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Teknolojinin hızlı gelişimi, internetin yaygınlaşmasını da beraberinde getirdi. Mobil cihazların kullanımının artması da e-ticaret rakamlarını olumlu anlamda etkiledi. Bugün, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 56’sı (4,4 milyar kişi) internet, yüzde 45’i (3,5 milyar kişi) ise sosyal medya kullanıyor. 2018 yılında küresel e-ticaret 2,8 trilyon USD olarak gerçekleşti. 2019 yılında ise bu rakamın 3,5 trilyon USD’ye ulaşması bekleniyor. Ülkemizde ise e-ticaret 2018 yılında 60 milyar TL oldu. 2017 sonunda ülkemizin e-ticareti 42 milyar TL idi. Yıllık büyümenin bir önceki seneye kıyasla TL bazında yüzde 42, USD bazında ise yüzde 7 oranında arttığını ifade edebiliriz. Ülkemizin 2018 yılındaki e-ihracat rakamlarının ise Ticaret Bakanlığı Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (Mikro İhracat) verileri kapsamında, 2018 yılında ülkemizden gerçekleştirilen toplam e-ihracat 358 milyon USD olarak gerçekleştiğini görüyoruz.”

PTT Denizli Başmüdürü Serdal Bursalı, günümüzde e- ticaretin geldiği noktayı herkesin gördüğünü belirterek, “ Amacımızı global dünyaya e-ticaretle ülkemizin ürünlerini birçok ülkeye taşımaktır. Bu konuda uzmanlarımız PTT Trade’yi Denizlili ihracatçılarımızı anlatacaklar. Ülkemize döviz kazandırmak için PTT olarak bizde elimizi taşın altına koyuyoruz” diye konuştu.

Denizlili ihracatçılar, e-ticaret ve e-ihracat rakamlarının 2023 hedefleri doğrultusunda artırılması amacıyla e-ticaret faaliyetleri çerçevesinde özellikle yerli şirketlerin ve KOBİ'lerin uluslararası alanda bilinirliğinin ve tanınırlığının artırılmasına yönelik Türkiye'nin en kapsamlı ve gelişmiş akıllı e-pazaryeri portalı olarak anılan B2B PttTrade.com platformunun tanıtım sunumu ise PTT Trade Dış Ticaret Uzmanı Mutlu Yılmaz ve Proje Yöneticisi Volkan Yaman tarafından bilgilendirildi. Toplantı soru-cevap bölümüyle sona erdi…

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193