'RAHİM AĞZI KANSERİ ÇABUK TEDAVİ EDİLEN BİR HASTALIKTIR'

'RAHİM AĞZI KANSERİ ÇABUK TEDAVİ EDİLEN BİR HASTALIKTIR'

Denizli Özel Cerrahi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Suat Gencer ‘Rahim Ağzı Kanseri’ hakkında bilgiler aktardı. Op. Dr. Gencer; “Rahim Ağzı Kanseri uzun sürede oluşan ancak çabuk tedavi edilen bir hastalıktır. Bu nedenle erken tanı çok büyük önem taşımaktadır” dedi.

Rahim Ağzı Kanseri diğer adıyla; ‘Serviks Kanseri’, dünyada 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2’nci kanser türü. Türkiye’de ise görülme sıklığı açısından 8’inci sırada yer alıyor. Dünyada her 2 dakikada 1 kadın Rahim Ağzı Kanseri’nden yaşamını yitiriyor. Denizli Özel Cerrahi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Suat Gencer ‘Rahim Ağzı Kanseri’ hakkında bilgiler aktardı. Op. Dr. Gencer; “Rahim ağzı kanseri 35 – 55 yaş arasında kadınlarda sık görülen bir kanserdir. Özellikle 45 yaşın altındaki bayanlarda en sık görülen 2’nci kanserdir. Serviks Kanseri buradaki değişikliklerden kaynaklanan bir hastalıktır. En sık Rahim Ağzı Kanseri yapan sebep ise Human Papilloma Virüs (HPV)’üdür.  Bu virüsün 100’den fazla tipi olmasına rağmen hepsi Rahim Ağzı Kanseri’ne sebep olmaz. En sık rahim ağzı kanseri yapan tipleri; Tip 16, 18, 31, 33 ve 45’tir. Rahim ağzı kanseri, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Özellikle erken yakalandığında tamamen şifaya kavuşma şansı olan bir hastalıktır. Uzun sürede oluşan ancak çabuk tedavi edilen bir hastalıktır. Bu nedenle erken tanı çok büyük önem taşımaktadır” dedi.

“ÇOK EŞLİ HAYAT YAŞAYANLAR RİSK GRUBUNDA
Rahim Ağzı Kanseri’nde risk faktörü taşıyan kişiler hakkında da bilgiler aktaran Op. Dr. Gencer; “ Erken yaşta cinsel hayatı başlayan kişiler, çok eşli hayat yaşayan kadınlar risk altındadır. Çünkü bu eşlerden, eşlerin beraber olduğu kişilerden, HPV virüsünü alma ihtimalleri daha yüksektir. Bu HPV virüsü rahim ağzındaki hücrelerinde bir takım değişiklikler yapar” diye konuştu.

“RAHİM AĞZI KANSERİ 10-15 YILDA İLERLER”
 Rahim ağzında değişikliklerin başlamasıyla kanserin Rahim Kanseri’ne dönüşmesinin uzun zaman alacağını belirten Op. Dr. Gencer, şunları söyledi: “Bu virüsü aldıktan sonra hemen rahim ağzı kanseri olmaz. Ortalama 10-15 yıllık sürede bu kansere ilerler. Bu süre içerisinde kadının muayene sırasında alınabilecek basit bir ‘Pap Smear Testi’ örneğiyle rahim ağzında şüpheli hücreler tespit edilebilir. Bu şüpheli hücreler, birçok aşamada daha basit yöntemlerle tedavi edilebilir. Yine rahim ağzındaki hücrelerin, 3’te 1’inin değişikliğe uğradığı dönemi CIN 1, 3’te 2’sinin değişikliğe dönemi CIN 2, tamamının değişikliğe uğradığı dönemi CIN 3 diye kabul ederiz. Bunlar daha kanser olmadan önceki değişiklik aşamalardır. Bu aşamalarda tedavi edildiği zaman hastalık hiç olmamış gibi devam edebiliriz.”

“KANSERE YAKALANANA KADAR ÇOK FAZLA BELİRTİ OLMAZ”
“Rahim Ağzı Kanseri’ne yakalanıncaya kadar çok fazla belirtisi olmaz. Kansere yakalandıktan sonra rahim ağzı çok kanamaya eğilimli olur” diyen Op. Dr. Gencer sözlerinin devamında; “Özellikle hasta ilişki sonrası kanama, adet ortasında kanama şikâyetiyle gelir. Bu artık kanserleşmenin başladığı noktadır. Çünkü önceki aşamada çok fazla bu şikayetler olmaz. Tedavi seçeneklerinde hastanın yaşı, hastanın çocuk isteyip, istemediği de önemlidir. Çocuk sahibi olmak isteyen bir kişiden rahim ağzını almak istemeyiz. Çünkü çocuk doğurmak istiyor ve rahim, rahim ağzı onun için gerekli. Sadece hastalıklı kısmı çıkartıp kadının çocuk sahibi olmasını sağladıktan sonra gerekiyorsa daha ileriki tedaviler yapılabilir. Ama örneğin;  43 yaşında, rahim ağzında şüpheli bir durum bulunan ve istediği kadar çocuğa sahip olan hastalarda rahmin ve rahim ağzının tamamen alınması da bir tedavi seçeneği olabilir” ifadelerini kullandı.

“ERKEN TANI ÇOK ÖNEMLİ”
 Erken tanı koyulduğu dönemde hastalık hiç olmamış gibi tedavi etme şanslarının olduğunu vurgulayan Op. Dr. Gencer; “Bunu rahim ağzının sadece riskli bir kısmını çıkartarak, o kısımdan biraz daha derin koni tarzında çıkartarak, gerekirse rahmi tamamen çıkartarak hastalık hiç olmamış gibi tedavi olma şansı var. Ama çok uzun sürede bunu yakaladıysak, rahim ağzındaki kanser, rahme yine yan taraflarda idrar yoluna, mesaneye ilerlediği zaman tedavi şansı istediğimiz kadar yüksek olmayabilir. Bazı noktalarda tedavi olunamaz kadar da ilerlemiş de olabilir. Ameliyat edilemez noktaya gelmiş olabilir. Bu nedenle hastaların düzenli kontrol yaptırmaları lazım” dedi.

 

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nermin
Nermin - 4 yıl Önce

Dayımın karısı 7 yıl oldu rahmi alındı kanserden atlatmış denilebilir mi arkadaşlar şuana kadar iyi gidiyo

SIRADAKİ HABER