Rahşan Ecevit’in ölümü Denizli’yi de üzdü

Bir süredir Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) tedavi gören eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit, 97 yaşında hayatını kaybetti. Rahşan Ecevit’in ölümü, tüm yurtta olduğu gibi Denizli’de de üzüntü yarattı.

Rahşan Ecevit’in ölümü Denizli’yi de üzdü

Bir süredir Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) tedavi gören eski Başbakanlardan DSP’nin Onursal Genel Başkanı Bülent Ecevit’in eşi ve DSP’nin kurucu Genel Başkanı Rahşan Ecevit, çoklu organ yetmezliği nedeniyle 97 yaşında hayata veda etti.

Rahşan Ecevit’in ölüm haberi, tüm yurtta olduğu gibi Denizli’de de üzüntü yarattı. Ecevit’in ölüm haberinin ardından sosyal medya hesabından taziye mesajı yayımlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; “Türkiye'nin siyasi tarihinin önemli tanıklarından Rahşan Ecevit'i kaybettik. Devr-i daim olsun” dedi.

“RAHŞAN ECEVİT'İ KAYBETMENİN DERİN ÜZÜNTÜSÜ İÇERİSİNDEYİM”

CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, sosyal medyadan yayımladığı taziye mesajında şunları söyledi: “Siyasi tarihimizin önemli ismi, 3. Genel Başkanımız Başbakan Bülent Ecevit' in değerli eşi, yol arkadaşı Rahşan Ecevit'i kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyim. Kendisine Allah'tan rahmet, sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum.”

“YAKINLARINA VE SEVENLERİNE BAŞSAĞLIĞI DİLERİM”

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin; “Hayata veda eden eski Başbakanlardan merhum Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit Hanımefendi’ye Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dilerim” şeklinde ifade etti.

“KENDİSİNE ALLAH'TAN RAHMET TÜM SEVENLERİNE SABIRLAR DİLERİM”

Merhume Ecevit’in vefatının ardından CHP Denizli eski Milletvekili ve Genel Sekreteri Adnan Keskin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: “3. Genel Başkanımız Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit’in vefat haberini büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorum. Kendisine Allah'tan rahmet tüm sevenlerine sabırlar dilerim.”

“IŞIKLAR İÇİNDE UYUSUN”

Sosyal medya hesabından taziye mesajı yayımlayan Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan; “Merhum Başbakanımız Bülent Ecevit'in hayat arkadaşı, ömrünü ülkemizin aydınlık geleceğine adayan Rahşan Ecevit’i kaybettik. Değerli büyüğümüze Allah'tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyorum. Işıklar içinde uyusun” dedi.

“BÜYÜK ÜZÜNTÜ İÇERİSİNDEYİZ”

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, sosyal medya hesabından yayımladığı taziye mesajında şu ifadelere yer verdi: “Siyasi hayatımızın değerli ve kıymetli isimlerinden Başbakanımız Bülent Ecevit’in değerli eşi Rahşan Ecevit’i bugün kaybettik. Büyük üzüntü içerisindeyiz. Merhumeye Allah’tan rahmet, başta sevenleri olmak üzere milletimize başsağlığı diliyorum.”

“MİLLETİMİZE BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM”

Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek; “Siyasi tarihimizde 'Yol Arkadaşlığı' deyince ilk akla gelen isimdi Rahşan Ecevit. Cezaevindeyken de Başbakanken de eşi Bülent Ecevit ile aynı yol için mücadele etti. Sade yaşamı, tevazusu ile gönüllerde taht kuran merhume Rahşan Ecevit'e Allah'tan rahmet, başta sevenleri olmak üzere milletimize başsağlığı diliyorum” diye konuştu.

“BÜLENTİNE KAVUŞTU”

Sosyal medya hesabından ‘Bülentine Kavuştu’ başlığıyla taziye mesajı yayımlayan Acıpayam Belediye Başkanı Dr. Hulusi Şevkan, “Eski Başbakanlarımızdan merhum Bülent Ecevit’in hayat arkadaşı ve Cumhuriyet kadını Rahşan Ecevit’in vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Kendisine Allah’tan rahmet, tüm sevenlerine baş sağlığı diliyorum” dedi.

RAHŞAN ECEVİT KİMDİR?

Türk ressam, yazar ve siyasetçi Rahşan Ecevit, 1923’te Bursa’da doğdu. Aslen Selanik’ten Giresun’un Şebinkarahisar’a yerleşmiş bir ailenin çocuğu olan Rahşan Ecevit’in babası Namık Zeki Aral, annesi Zahide Aral’dır. Ankara Lisesi ve Robert Koleji mezunu olan Rahşan Ecevit, çok iyi derecede İngilizce bilmekteydi. Yazdığı ‘Pülümür’de Aşk’ adlı roman, 2002 yılında tiyatroya uyarlanmıştır. Rahşan Ecevit, 1946’da Bülent Ecevit ile evlendi. Demokratik Sol Parti (DSP) ile Demokratik Sol Halk Partisi’nin (DSHP) kurucusu ve ilk başkanıdır. Kurucusu olduğu DSP’den 4 Haziran 2009 tarihinde istifa etti. 17 Ocak 2010 tarihinde DSHP’nin 2. Genel Başkanlığı’na seçildi. 22 Mayıs 2010 tarihindeki 33. CHP kurultayına bağımsız milletvekili Emrehan Halıcı ile katılarak, tek başına genel başkan adayı olan ve kazanan Kemal Kılıçdaroğlu’na ve CHP’ye desteğini açıkladı. 5 Mayıs 2015 tarihinde vücudundaki sıvı kaybı ve akciğer yetmezliği nedeniyle Ankara GATA’da tedavi gördükten sonra 8 Kasım 2015 tarihinde taburcu edilerek evinde istirahat etmeye çekilmişti. (İHA)

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2020, 15:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer Soylu
Ömer Soylu - 1 yıl Önce

Allah rahmet eylesin sevenlerinin başı sağolsun nur içinde yat dürüst. insan

Sebahat Duymus
Sebahat Duymus - 1 yıl Önce

Allah rahmet eylesin nur içinde yatsın can yoldasina kavuştu rahmetli Ecevitimin hasreti sona erdi

SIRADAKİ HABER