RAHVAN ATLAR KIYASIYA YARIŞTI

Bu yıl 6'ncısı düzenlenen Tavas Kızılca Mahallesi Rahvan At Yarışları’nda 98 at kıyasıya yarışırken; etkinlik, çevre il ve ilçelerden yoğun ilgi gördü.

RAHVAN ATLAR KIYASIYA YARIŞTI

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ve Tavas Belediyesi 'nin katkılarıyla, Kızılca Rahvan Atlı Spor Kulübü'nün öncülüğünde 6'ncı Tavas Kızılca Mahallesi Rahvan At Yarışları düzenlendi. Etkinliğe; AK Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan, Tavas Kaymakamı Recep Öztürk, Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol,  Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Hüdaverdi Otaklı, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, Tavas AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin İnamlık, STK Temsilcileri, Meclis üyeleri ve kurum müdürleri ile yaklaşık beş bin kişi katıldı.  Yarışmaya; Kütahya, Antalya, İzmir, Manisa, Muğla, Nazilli, Afyon, Eskişehir, Aydın, Denizli, Tavas ve Kızılca'dan olmak üzere yarış kriterlerine uyan 98 at yarışlara katıldı. Rahvan yarışçılarının büyük mücadele verdiği ve yüzlerce yarış severin büyük heyecanla takip ettiği yarışlar; baş, başaltı, büyük orta, küçük orta, 3'lü taylar,  4'lü taylar, olmak üzere 6 kategoriden oluştu.

“İDDİALI BİR YARIŞ İZLEDİK”
Rahvan at yarışlarının yüzyıllardır Ege topraklarında yapıldığını belirten Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, belediye olarak geleneksel değerlere sahip çıktıklarını söyledi. Rahvan atlarının koşmayıp hızlı yürüdüğünü, bu nedenle farklı bir yanının olduğunu belirten Başkan Akyol, altı yıldan bu yana gelenekselleştirilen rahvan at yarışlarına ev sahipliği yaparak, eğlenceli bir gün yaşadıklarını söyledi. Yarışların oldukça iddialı geçmesinden mutluluk duyduklarını belirten Başkan Akyol, "Atalarımızın yaşantı biçimi olan göçebe hayatta en önemli unsurların başında at gelmektedir. Atların ise daha iyi ve daha kaliteli olması açısından düzenlenen çeşitli yarışmaların başında rahvan at yarışları gelir. Atalarımız bu yarışlarla atlarının gücünü, savaş sanatını ve becerilerini test ederler. Bizler ise günümüzde bu kültürün yaşatılmasını arzuluyoruz. Osmanlı'dan beri yapılan önemli bir spor dalı olan bu yarışları düzenleyerek binlerce kişiye bu coşkuyu yaşattırmaya çalışıyoruz. İddialı bir yarış izledik. Yarışmalara katılan tüm rahvancılar ve yarışmalarda emeği geçen tüm tertip komitesi ve görevli arkadaşlara teşekkür ediyorum" dedi.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜL VE KUPA VERİLDİ
6. Geleneksel Rahvan At yarışlarında başa yarışarak ipi göğüsleyen Ayvaz Çamdeviren ve diğer kategorilerde dereceye giren at sahiplerine ödül ve kupalarını AK Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan, Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol ve protokol üyeleri takdim etti. Tavas Kızılca Mahallesi’nde 6’ncısı yapılan Rahvan At yarışları’nda dereceye giren at sahipleri ise şöyle; Baş yarışında; Ayvaz Çamdeviren, Halil Yıldırım, Mehmet Çetinkaya. Başaltı yarışında; Berkant Cerav, Mehmet Ali Narlı, Mehmet Dirioğlu. Büyükorta yarışında; Adem Usluy, Kadir Üğür, Ömür Korkmaz. Küçükorta yarışında; Şerif Ünlü, Ali Sarı, Adnan Erşen Burgaz. Dörtlü Tay'da; Mahmut Gerelioğlu, Osman Ersoy, Diskalifiye. Üçlü Tay'da; Mahmut Gerelioğlu, Celal Öge, Bilal Güzel.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2018, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER