Ramazan’ın vazgeçilmez ekmeği

Buldan İlçesi’nde geleneksel olarak yapılan ve nohut mayasından elde edilen “Tatlı maya” ekmeği, bu yıl da sofraları süslendirdi.

Ramazan’ın vazgeçilmez ekmeği

Ramazan aylarında Buldan İlçesi’nde fırınlarda ve evlerde özel olarak hazırlanan nohut mayası ile yapılan ekmekler, bu yıl da sofraları süslemeye devam ediyor.

Buldan’da 42 yıldır fırıncılık yapan Mehmet Gökçe, “Tatlı maya nasıl hazırlanır?”, “Tatlı maya nasıl tüketilir?” sorularının yanıtladı.

Asırlardır Ramazan sofralarının vazgeçilmez tatlılarından olan tatlı maya imalatını sürdüren Gökçe, bu yıl ilginin arttığını dile getirerek; “Eski ustalarımdan Buldan’ın geleneksel lezzetlerinden olan tatlı mayayı 25 yıldır yapıyorum. 400 gramlık ve bin 100 gram olarak iki şekilde imalatını yapıyorum. Tatlı maya Buldan’a has bir lezzettir. 150 gram yerli çiğ nohudu kırarak 15 gram tuz ilave ederek kaynar suyu silme olacak şekilde bir kavanoz ile dolduruyorum. Sıcak bir yerde mayalanmaya bırakıyorum. Buğday unundan hazırladığım hamuru elde ettiğimiz nohut suyu ile yoğurup kabarmaya bırakıyorum. Kabardıktan sonra kesip çevirerek kalıplara koyuyorum. Hamur dinlendikten sonra pişmesi için fırına veriyorum. Yarım saatte pişen tatlı maya iki gün bekletildikten sonra istenirse dilimler halinde kesilerek geniş bir tepside dilimler halinde ılık şerbet dökülerek servis edilir. Ayrıca Buldan’da özellikle yaşlılarımızın yaptığı geleneksel usulde tatlı mayanın kapak kısmı kesilerek içine bol miktarda dövülmüş ceviz konarak kapağı kapatılır ve üstüne sıcak şerbeti dökülerek servis edilir. Tatlı maya geleneği asırlardır devam eden Buldan Ramazan sofralarımızın baş tacıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2021, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER