'RANT İÇİN DEĞİL, GELECEK İÇİN PLANLAYIN'

'RANT İÇİN DEĞİL, GELECEK İÇİN PLANLAYIN'

CHP Denizli Milletvekili İnşaat Mühendisi Melike Basmacı, Denizli'de de şiddetli bir şekilde etkisini gösteren deprem sonrasında yeni yapılaşmaya açılan yerlerde planlamayı ranta göre yapılmamasını isteyerek Denizli Valiliği ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığını göreve davet etti.

CHP Denizli Milletvekili İnşaat Mühendisi Melike Basmacı, Denizlide sabaha kadar korkulu anların yaşanmasına neden olan ege denizindeki depremden ders almamız gerektiğini söyledi. Kandilli rasathanesinin depremin büyüklüğünü 6.6 olarak açıkladığını hatırlatan Basmacı, "1. derece deprem kuşağında bulunan Denizli, dün meydana deprem ile yine korkulu dakikalar yaşandı. Deprem ile yaşamasını öğrenmek lazım. Bunu öğrenirken de insanların yaşam olanı olan konutlarının çağın getirdiği yeniliklere ve belirli kontrollere göre yapılması lazım" dedi.

MÜHENDİS GÖZÜ İLE DEĞERLENDİRDİ
Denizli’de binaların dayanıksız olduğuna dikkat çeken Basmacı, "İnşaat Mühendisi gözü ile baktığımızda Denizli'de de geçmiş yıllarda yapılan ve çoğunun da depreme karşı dayanıksız olduğu bilinen kamu ve özel binalar var. Burada yaşayan insanlarımız ve görev yapan memurlarımızın Denizli merkezli olası bir depremde zarar göreceği aşikardır. Büyükşehir ve ilçe belediyelerin gerekli hassasiyeti göstermesini, yeni yapılaşmaya açılan yerlerde planlamayı ranta göre değil, Denizli'nin geleceğine göre planlamalarını bekliyoruz" dedi.

GÖREVE DAVET ETTİ
Denizli Valisi Hasan Karahan ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ı göreve çağıran Basmacı, "Gelişen ve devamlı göç alan ilimizin geleceğini şekillendirme yetkisini elinde bulunduranların bu hususa dikkatlerini çekiyorum. Bu noktada meslektaşlarımıza da görevler düşmektedir. Toplumun tüm katmanları üzerine düşeni yapar denetim mekanizması çok iyi işletilirse geleceğimizi bir nebze olsun kurtarabiliriz. Yoksa şehri yönetenler olarak tüm sorumluluk sizlerde olacaktır" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221