“Refahın da, mutluluğun da kaynağı; sevgi ve şefkattir”

Denizli Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Kadın Komisyonu tarafından düzenlenen ‘Kadına Şiddete Hayır’ konulu basın açıklamasında konuşan Komisyon Başkanı Tülay Balım, “Refahın da, mutluluğun da kaynağı; sevgi ve şefkattir. Sevginin olmadığı yerde; saygı, mutluluk, huzur ve başarıdan söz edilemez” dedi.

“Refahın da, mutluluğun da kaynağı; sevgi ve şefkattir”

Denizli Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nda, Kadın Komisyonu tarafından ‘Kadına Şiddete Hayır!’ konulu basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya; Denizli Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Adnan Selçuk, Kadın Komisyonu Başkanı Tülay Balım, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Avukat Burcu Aybey Özsarı, Psikolog Şebnem Dal Üzülmez ve Kadın Komisyonu üyeleri katıldı. Toplantıda ilk olarak konuşan Denizli Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Adnan Selçuk, ard arda yaşanan kadın cinayetlerinin çok üzücü olduğunu ve bir an önce son bulması gerektiğini söyledi. Denizli Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Kadın Komisyonu Başkanı Tülay Balım, “Refahın da, mutluluğun da kaynağı; sevgi ve şefkattir. Sevginin olmadığı yerde; saygı, mutluluk, huzur ve başarıdan söz edilemez. Günümüzde, gazete ve televizyonlarda hemen hemen her gün ‘kadına şiddet’ haberleri yer alıyor. ‘16’sında anne oldu, 19’unda bıçaklandı’, ‘Çocuklarının gözü önünde katledildi’, ‘Tecavüze uğrayan kadın, zehir içerek intihar etti’ gibi daha niceleri… Ne acı ki Denizli’de boşanmak üzere olan Hafize Kurban, eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Yine gazete manşetlerinde; ‘kadın-erkek eşitliğinde dünyanın dibine vurduk’ başlığı altında, ‘Dünya Ekonomik Forumu tarafından kadın erkek eşitliği üzerine yapılan araştırmada Türkiye sınıfta kaldı” dedi.

“BİR MİLLETİN SEVİYESİNİ, KADININ ULAŞTIĞI SEVİYE BELİRLEMEKTE”

Kadına yönelik şiddeti, kanunlarla, yasaklarla, yaptırımlarla önlemeye çalışmak son çare olması gerektiğini söyleyen Balım, “Kadın, gariptir ki şiddeti yaşamındaki en yakın kişilerden eş, kardeş, abi, baba veya çocuğundan görmektedir. Sevgi, hoşgörü ve anlayışın yerini yaptırımların alması, artık iş işten geçtiğinin de habercisidir. Yapılması gereken, işin bu boyuta ulaşmasını önlemeye çalışmak olmalıdır. Atatürk devrimlerinde en kapsamlı düzenlemelerin ‘Türk kadınına’ yöneliktir. Atatürkçü düşünce sistemine göre, bir milletin seviyesini kadının ulaştığı seviye belirlemektedir. Atatürk; ‘Ey kahraman Türk kadını! Sen, yerde sürünmeye değil omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın!’ sözlerinde; kadına verilen değeri açıkça göstermiştir” diye konuştu.

“CEZALARIN CAYDIRICILIĞI ARTMALI”

Son bir ay içinde Emine Bulut ve Denizli’de de Hafize Kurban’ın çocuklarının gözü önünde vahşice öldürüldüğünü belirten Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Ailenin baştan bu yana hep yanındaydım. 2 ve 4 yaşında iki tane de çocuk öksüz kaldı ve aile büyük üzüntü içinde çocuklar için sosyal hizmetler elinden geleni yapıyor, biz de destek veriyoruz. Biz ne yaparsak yapalım acıyı o aile yaşıyor. Çocuklar ilkokula başladığında, ergenlik döneminde bu acılar katlayarak büyüyecek. Bir hukukçu olarak cezaların caydırıcılığının arttırılması gerekiyor. İlk önce kadınlarımızı eğitmeliyiz. Kız çocuğa, erkek çocuğa ayrım yapmadan onlara eşit şekilde yetiştirmemiz gerekiyor ki onlara örnek olalım. Erkek çocuklarının yaşadığı ortam, çevre, babanın anneye bakış açısı, erkek çocukların yetişmesi açısından çok önemli. Öncelikle cezaların arttırılması gerekiyor. İstanbul sözleşmesi 2011 yılında gündeme alıp, 2012 yılında imzalamam bir İstanbul sözleşmesi var. Tam olarak uygulanmıyor bu sözleşme ülkemizde, hatta kaldırmak isteniyor. İstanbul sözleşmesine baktığımızda her şey Türkçeye çevrilirken bir değişime uğradığı gibi maalesef İstanbul sözleşmesi e bilinçli olarak değişime uğradı ülkemizde, her şeyi kendilerine göre değiştirdiler. İstanbul sözleşmesinde aile içi şiddetten bahsediliyor. Anne baba, çocuklar ve eşi kapsıyor bu anlaşma ancak evlilik ışı sevgili flört bu durumları kapsamıyor. Acilen bu durumun düzelmesi gerekiyor” dedi.

MERKEZEFENDİ’DE YAŞAYAN HİÇ BİR KADIN ÇARESİZ OLMAYACAK

Doğan, “Açacağımız Kadın Dayanışma Merkezlerimizle kadınlarımıza avukatlarımız ve psikologlarımızla birlikte hukuki, psikolojik destekler vereceğiz. Kadınlarımızın kendilerini yalnız hissetmemeleri için Merkezefendi Belediyesi tarafından elimizden geleni yapacağız. Merkezefendi’de yaşayan hiçbir kadın arkadaşımız, kendisini yalnız, çaresiz, kimsesiz hissetmeyecek. Aileyi ilgilendiren her konuda, çocuk psikloljisi, ergen, psikolojisi gibi ailelerimize her konuda rehberlik etmek istiyoruz. Hizmetin ulaşılabilir ve sürdürülebilir olması çok önemli kent meclisleri, kadın, genç ve mahalle meclisleri kurmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

KADINLAR ÇELENK BIRAKTI

İstanbul Sözleşmesi’nin önemine değinen Avukat Burcu Aybey Özsan, Denizli Barosu olarak hukuksal olarak her zaman yanlarında olduklarını belirtti. Psiklolg Şebnem Dal Üzülmez ise, aile içi şiddetin önlenmesi adına aile ve bireylerine psikolojik desteğin verilmesi konusunda kadınların yanında olduğunu belirtti. Denizli Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Kadın Komisyonu tarafından düzenlenen basın toplantısının ardından, Denizli Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktılar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER