REKORTMEN YÜZÜCÜ BATURALP, OKULDA YILDIZLAR GİBİ KARŞILANDI

REKORTMEN YÜZÜCÜ BATURALP, OKULDA YILDIZLAR GİBİ KARŞILANDI

Fas’ın Marrakech kentinde düzenlenen 17. Gymnasiade Dünya Okul Sporları Yüzme Şampiyonası’na katılan Özel PEV Okulları 10’uncu sınıf öğrencisi Milli Sporcu Baturalp Ünlü, 400 metre Karışık’ta 4:29:27 derecesi ile Türkiye rekorunu kırarak dünya 3’üncüsü oldu.
Şampiyonada okulunun, Denizli’nin ve Türkiye’nin ismini dünyaya duyuran PEV’li rekortmen yüzücü, Denizli’ye döndü. Dünya şampiyonu Baturalp, Özel PEV Okulları’nda düzenlenen törende yıldızlar gibi karşılandı. 

Akademik alanda elde ettiği başarılarla sıkça isminden söz ettiren Özel PEV Okulları, akademik başarının yanında spor alanında da üstün başarılara imza atıyor.  Fas’ın Marrakech kentinde düzenlenen 17. Gymnasiade Dünya Okul Sporları Yüzme Şampiyonası’na katılan Özel PEV Okulları 10’uncu sınıf öğrencisi Milli Sporcu Baturalp Ünlü, 3 branşta yarıştı. 400 metre Karışık’ta 4:29:27 derecesi ile Türkiye rekorunu kıran Baturalp, dünya 3’üncüsü oldu. Şampiyonada okulunu, Denizli’yi ve Türkiye’yi başarıyla temsil eden şampiyon Baturalp, okulda yıldızlar gibi karşılandı. Rekortmen yüzücü için okulunda gösterişli bir karşılama töreni düzenlendi. Törene; Özel PEV Okulları Kurucu Temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Meder, Antrenör Bayram Yalçınkaya, Rekortmen Yüzücü Baturalp Ünlü’nün babası Bülent Ünlü, öğretmenleri ve Batural’in arkadaşları katıldı. Okul bahçesine serilen kırmızı halı üzerinde yürüyen dünya şampiyonu Baturalp için konfetiler patlatıldı. Arkadaşları ve öğretmenlerinin alkışları eşliğinde okuluna giren şampiyon yüzücü Baturalp, arkadaşları tarafından omuzlarda taşındı. 


“HEDEFİM DOKTOR OLMAK AMA YÜZMEYE DE DEVAM EDECEĞİM”
Okulda düzenlenen karşılama törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ve kendisi gibi milli yüzücü olan ağabeyi Batuhan Ünlü’yü örnek aldığını belirten Dünya Şampiyonu Baturalp Ünlü; “Ağabeyim şu anda İstanbul’da Çapa Tıp Fakültesi’nde öğrenim görüyor. Geçmişte ağabeyim de yüzücüydü. Babamlar beni de yüzmeye başlattı. Ben de ağabeyimi örnek aldım. 6 yaşımdan beri yüzüyorum. İyi ki de yüzmeye başlamışım. Herkese de tavsiye ediyorum. Ağabeyimin gittiği yoldan gitmek istiyorum. Çapa Tıp Fakültesi’nde öğrenim görmek istiyorum. Hedefim doktor olmak ama yüzmeye de devam edeceğim. Yüzme benim için bir hobi olarak kalacak” dedi. 

“ÇOK ÇALIŞTIM, EMEĞİMİN KARŞILIĞINI DA ALDIM”
Şampiyonaya çok iyi hazırlandığının altını çizen dünya şampiyonu Baturalp, “Aylar süren bir çalışmam vardı. Emeklerimin karşılığını da aldım. Ben 400 metre serbest, 400 metre karışık ve 200 metre serbest olmak üzere; 3 branşta yarıştım. 400 Serbest Branş’ta dünya 5’incisi oldum. 400 metre Karışık Branşı’nda Türkiye rekoru kırdım ve dünya 3’üncüsü oldum. 200 Serbest Branş’ta da dünya 6’ncı oldum” diye konuştu. 


“4 REKORUM VAR, FAZLASININ DA GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”
Şampiyonluk serüveninin 2017-2018 eğitim-öğretim yılında ‘İl Birinciliği’ ile başladığının altını çizen şampiyon yüzücü Baturalp, sözlerine şöyle devam etti: “Mersin’de grup birincilikleri aldım. Şu ana kadar katıldığım tüm şampiyonlarda Türkiye şampiyonu oldum. Kayseri’de düzenlenen 400 metre Karışık ve 400 metre Serbest branşta da Türkiye şampiyonluğunu aldım.  Şu ana kadar 4 rekorum var. Daha fazlasının da geleceğini düşünüyorum.”

“DÜNYA ÜÇÜNCÜLÜĞÜ İLK OLDU”
Dünya şampiyonu Baturalp ile gurur duyduğunu söyleyen Özel PEV Okulları Kurucu Temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Meder, şunları aktardı: “Baturalp’in başarısı, bizim için büyük bir gururdur. Burada büyük bir emek var. Dünya şampiyonasında bayrağımızın dalgalanması, ailenin ve eğitmenlerin emeğinin bir sonucudur. Okul olarak da Baturalp’e gerekli desteği verdik. Bundan sonraki süreçte de dünya birinciliğini elde eder ve bizi ülke olarak gururlandırır. Biz okul olarak öğrencilerimize eğitim, öğretim ve yüzmeyle ilgili her türlü desteği sağladık. Bütün öğrencilerimiz Baturalp’i örnek alsınlar. Okul olarak Türkiye birinciliklerimiz var. Dünya üçüncülüğü ilk oldu.”

“BATURALP AĞABEYİNİN ÇITASINI DAHA İLERİ GÖTÜRDÜ”
Şampiyon yüzücü ile yıllardır uzun vadeli planlar yaptıklarının altını çizen Antrenör Bayram Yalçınkaya; “Baturalp’le planımız; 2020 olimpiyatlarında baraj geçip olimpiyatlara katılabilmektir. 2024 yılında da finalde yüzüp, birincilik madalyasına almaktır. Baturalp’in başarısında ve yaptığımız bu planlarda PEV Okulları önemli bir rol oynadı. Okulumuz, ortaokuldan beri Baturalp’in eğitiminde ciddi destek verdi. Hem kamplar ve yarışlar olduğunda Baturalp okulunda geri kaldığında ciddi bir eğitim desteği sağladılar hem de burs anlamında okumuzun büyük desteğini gördük. Baturalp şu anda okul başarısı anlamında da sportif başarıda da çok iyi durumda. Ağabeyi de benim milli yüzücümdü. O da aynı zamanda Çapa Tıp Fakültesi’ni kazandı. Okulla sporu beraber götürebilen bir arkadaşımızdı. Baturalp onun çıtasını daha ileri götürdü. Şu anda rekorlar ve okul başarısı birlikte gidiyor” ifadelerini kullandı. 

“EĞİTİM VE SPOR HAYATINI DEVAM ETTİREBİLMESİ İÇİN AMERİKA’YI TERCİH EDECEĞİZ”
Antrenör Yalçınkaya sözlerine şöyle devam etti: “Amerika’da bir sistem var. Eğitim sistemiyle ilgili sporcuların başarılarını giriyorsunuz. Amerika’da da ilgilenen üniversiteler size ilgilendiğine dair mail atıyor. Şu anda Harvard Üniversitesi dahil 9 tane daha üniversite geçen hafta Baturalp’le ilgilendiklerine dair bize mail gönderdiler. Temmuz başında Avrupa Gençler Şampiyonası var. Orada 3-4 rekor daha kıracağımızı düşünüyoruz. Bu yıl içerisinde toplamda yaklaşık 7 tane daha rekor kıracağına inanıyoruz. Hedefimiz 2020 olimpiyatlarında A barajını geçebilmek. Barajlar açıklandı ve oldukça sert barajlar var. Hedefimiz için zorlayacağız. Bizimle iletişime geçen 10 üniversiteden, eğitim ve spor hayatını devam ettirebilmesi için Amerika’yı tercih edeceğiz. Ailesiyle ve okuluyla sürekli iletişim halindeyiz. Mümkün olduğunca hayatını doğru planlamaya çalışıyoruz. Bu planlamada Baturalp’in isteği ve azmi büyük rol oynuyor. Haftada toplam 9 antrenman yapıyoruz. Baturalp’in kendi seviyesine yakın partneri yok. Bu da dezavantaj. Partnerinin olmayışı psikolojik yükünü daha da arttırıyor. Umarım hedeflediğimiz noktalara geliriz.”

“BATURALP AKADEMİK ANLAMDA DA ÇOK BAŞARILI BİR ÇOCUK”
Baturalp’e eğitim anlamında okul olarak önemli destekler verildiğini vurgulayan Özel PEV Okulları Genel Müdürü Pınar Kaya; “Baturalp için çok yoğun bir antrenman programı var. Çok fazla turnuva ve yarış gördüğü için eğitimde bazı aksamalar yaşanabiliyor. Döndüğünde bunların telafi oluyor olması çok önemli. Çünkü Baturalp akademik anlamda da çok başarılı bir çocuk. Fen lisesinde okuyor. Okulumuza iyi bir sınav puanıyla giriş yaptı. Bu nedenle süreç içerisinde eğitim konusunda aksamadan, o ayağı da boş bırakmadan devam etmesi önemli. Öğretmenlerimizle birlikte olabildiğince takip ederek bütün eksiklerini tamamlamaya çalışıyoruz. Motivasyonu ve bu popülerliği yönetebilmesi de oldukça önemli. Rehberlik birimimiz de bu konuda destek veriyor. Zaten çok bilinçli bir öğrenci. Bize de çok fazla iş bırakmıyor” dedi. 


“BATURALP’İN BAŞARISI ÇOK BÜYÜK BİR GURUR”
Rekortmen Yüzücü Ünlü’nün babası emekli Askeri Öğretmen Bülent Ünlü ise oğullarıyla gurur duyduğunu söyledi. Baba Ünlü; “10 yıldır yüzme sporunun içerisindeyiz. Büyük oğlum milli yüzücü olduğunda bizim acemiliğimize geldi. Büyük oğlum milli yüzücü olduktan sonra kardeşini o yetiştirdi. Aile olarak, Denizli ve Türkiye olarak Baturalp’in başarısı çok büyük bir gurur. Büyük bir emek söz konusu. Baturalp, ağabeyini rol model alıyor ve onun en büyük destekçileri eşim ve benim. Hem ders açısından hem de yüzme konusunda ağabeyinin büyük desteğini görüyor. Kardeşler arasına kıskançlığı kesinlikle sokmam. Birlikten güç doğar. Ağabeyine her zaman ‘kardeşine destek ol, sen öncülük yap’ derim. Bir çocuğun anne ve babasından öğrenecekleri gibi ağabeyinden, ablasından öğrenecekleri de vardır. Eğitim ve spor olarak da aynı yolda ilerledikleri için Baturalp için ağabeyinin olması çok büyük bir kazanç. Baturalp’in hedefleri büyük. Sabırla, disiplinli bir şekilde çalışsın. Bunları yaptığı takdirde başarı kendiliğinden gelecektir” diye konuştu. 

 

PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER