REKTÖR BAĞ İSTEDİ, YÖK HAREKETE GEÇTİ

Pamukkale Üniversitesi'ne (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, 8 bin Lira kira bedelini ödemediği için kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) için Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) denetim yapmasını istedi. Merkezde bulunan sorumluların aldığı bağışların nereye harcandığını ispatlayamadığı için YÖK tarafından denetlemeye tabi tutuldu.

Pamukkale Üniversitesi'ne (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska'nın müdürlüğünü yaptığı, farklı ülkelerden gönüllülerin de çalıştığı Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nin (DEKAMER) bulunduğu 22 dönümlük arazi, 9 yıl önce, PAÜ tarafından Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'nden kiralandı.

Demirören Haber Ajansı’nda yer alan habere göre; sürenin sona ermesiyle birlikte Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'nden PAÜ'ye gönderilen yazıda, caretta caretta kaplumbağaların rehabilitasyonun yapıldığı DEKAMER'e tahsis edilen Dalyan İlçesi’ndeki 22 dönümlük arazi kullanılmaya devam edilecekse, taahhüt senedinin verilmesi ve ilk yıl kira bedellerinin yatırılması istendi. PAÜ Rektörlüğü ise Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıda, “Rektörlük bünyemizde bulunan DEKAMER yürürlükte olan mevzuatlar çerçevesinde eksiklerini tamamlayamamış olduğundan, söz konusu alan teslim alınmayacaktır” cevabını verdi. PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ imzalı cevabın üzerine, merkez kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rektör Hüseyin Bağ, DEKAMER'de gelir ve giderlerle ilgili hiçbir kaydın tutulmadığını, daha önce bu konuda uyarıda bulunduklarını belirterek, “Biz DEKAMER'in kapatılmasıyla ilgili bir adım atmadık. Daha önce DEKAMER'le ilgili yapılan işlemlerin kayıt altına alınmasını istedik.

Biz de ödenek sağlıyoruz, ancak orası yabancı para birimiyle ve TL adı altında bağışlar alıyor. Bunlar nereye gidiyor bilmiyoruz. Gelir ve giderler kayıt altına alınmıyor. Bunların kayıt altına alınmasını istedik. Denetleme yapılsa orası için hesap veremeyiz. Şimdiye kadar hiçbir kayıt yapılmamış, bizim oradan istediğimiz kayıtların yapılmasıdır” dedi.

YÖK DEVREYE GİRDİ

Bugüne kadar 200’ü aşkın yaralı caretta carettanın tedavisini gerçekleştiren DEKAMER, merkezde bulunan sorumluların aldığı bağışların nereye harcandığını ispatlayamadığı için YÖK tarafından denetlemeye tabi tutuldu.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2018, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER