Rektör Bağ’dan “Doğa Bilimleri Fakültesi” müjdesi

Acıpayam’daki faaliyet göstereceği Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hayvan Islahı ve Genetik Uygulama ve Araştırma Merkezi’ndeki çalışmaları inceleyen Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, bu merkezle koordineli çalışması planlanan Doğa Bilimleri Fakültesi’nin müjdesini verdi.

Rektör Bağ’dan “Doğa Bilimleri Fakültesi” müjdesi

Pamukkale Üniversitesi’nin (PAÜ) bilimsel temelli uygulamalı araştırmalar yaparak hayvancılıkta genetik kaynakların azalmasını önlemek ve yeni yöntemlerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütmek amacıyla kurulan Hayvan Islahı ve Genetik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin ilk çalışmaları başladı. PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ; Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erdinç Duru, Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan, Genel Sekreter Prof. Dr. Mehmet Ali Sarı, Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörü Prof. Dr. Gürkan Semiz ve proje ekibiyle birlikte Acıpayam’daki arazide incelemeler yaptı.

REKTÖR BAĞ’DAN ACIPAYAM’A YENİ FAKÜLTE MÜJDESİ

Hayvan Islahı ve Genetik Uygulama ve Araştırma Merkezi ile arazide küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı hayvanlara yönelik ıslah çalışmalarının yürütüleceğini kaydeden Rektör Bağ, bu doğrultuda yakın zamanda arazide modern ve son teknoloji donatılmış tesislerin kurulacağını belirtti.

Rektör Bağ, “Bu arazi daha öncesinde Üniversitemize tahsis edilmiş olan 800 dönümlük bir arazi. Uzun yıllar hiçbir şey yapılmamış, burası da ‘Acaba ne yapılacak?’ sorularıyla merak konusu olmuş bir arazi. Biz burada Hayvan Islahı ve Genetik Uygulama ve Araştırma Merkezi kapsamında hem bilimsel araştırmalar yapacağız hem de bölgemize ait olan hayvanların ıslahını gerçekleştireceğiz.

Ziraat ve hayvancılık alanında eğitim verecek Doğa Bilimleri Fakültesi’ni Acıpayam’a açmayı düşünüyoruz. Bu kapsamda bir önerimiz var. Kurulacak fakültemizin de Meslek Yüksekokulu’na yakın bir yerde olmasını planlıyoruz. Kurmayı planladığımız Doğa Bilimleri Fakültesi de buradaki arazimizle bütünleşik olarak çalışmalar yürütecek” dedi.

UFUK KARAGÖZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221