Rektör Kutluhan, ‘Kampüsünü Koruyan Peyzaj Mimarları Projesi’ni başlattı

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, ‘Kampüsünü Koruyan Peyzaj Mimarları2 isimli proje başlattı. Proje kapsamında Kınıklı Yerleşkesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencilerinin uygulama sahası oldu.

Öğrencilerin, derslerde öğrendikleri bilgileri pratiğe dökmelerinin önemli olduğunu her fırsatta dile getiren Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, PAÜ Kınıklı Merkez Yerleşkesi’ni Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencileri için uygulama alanına dönüştürdü. Bu kapsamda ‘Kampüsünü Koruyan Peyzaj Mimarları Projesi’ isimli proje başlatan ve kısa bir süre önce Rektörlük Senato Salonu’nda bir araya geldiği öğrencilere projeyi anlatan Rektör Kutluhan, yerleşkesini koruyan ve güzelleştirirken bir yandan da uygulamalı eğitim gerçekleştiren öğrencilerin çalışmasına katıldı. Onlardan gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi alan Rektör Kutluhan, öğrencilerle birlikte peyzaj çalışması gerçekleştirdi. Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencileri, Kınıklı Yerleşkesi içinde yer alan, İnşaat Mühendisliği Binası önünden başlayıp İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne kadar devam eden, yaklaşık 1 km uzunluğundaki yürüyüş yolunda peyzaj çalışması gerçekleştirdi. Bu alanda öğrenciler, sütunlu yolun su yolu kenarındaki güllerin çapalanmasını ve yabani ot temizliğini gerçekleştirdi. Ayrıca gölge olması için dikilen hanımeli bitkisinin sarkan dallarını budadı. Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Elemanları’nın gözetiminde, uygulamalı eğitim olarak yapılan çalışmalara ayrıca Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı’nda görev yapan mimar ve çalışanlar da destek verdi. Aralarında birinci sınıfta olan ve daha önce hiç uygulama yapmamış öğrencilerin de bulunduğu öğrenciler, yaptıkları çalışmalarla ilgili duygularını paylaştı. Öğrenciler, yerleşkede kendilerine uygulama yapma imkânı sağlayan başta Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan olmak üzere Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Necip Atar ve Prof. Dr. İbrahim Kısaç, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Zengin ile birlikte öğretim üyeleri ve idari çalışanlara teşekkürlerini ilettiler.

Rektör Kutluhan’dan, peyzaj çalışması

Öğrencilerden yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi alan Rektör Kutluhan, vatanı korumanın, yaşanılan yeri korumak ve güzelleştirmek ile başladığını hatırlattı. Kampüsünü koruyan öğrencilere verdikleri emeklerden dolayı teşekkür eden Rektör Kutluhan, çalışma alanında gerçekleştirilen pratik eğitimlerin son derece önemli olduğuna dikkat çekti. Rektör Kutluhan, farklı bitki türlerine ev sahipliği yapmasından dolayı Denizli’nin peyzaj bakımından oldukça verimli topraklara sahip olduğunu dile getirdi. Sonrasında budama makasını eline alan Rektör Kutluhan, öğrencilerle peyzaj çalışması gerçekleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER