Rektör Kutluhan, sağlık alanındaki vizyon projelerini tanıttı

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, basın mensuplarıyla bir araya gelerek; Denizli ve bölgesine sağlık alanında önemli katkılar sağlayacak projelerini tanıttı.

Rektör Kutluhan, sağlık alanındaki vizyon projelerini tanıttı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, kentteki basın mensuplarıyla bir araya geldi. PAÜ Konukevi’nde gerçekleştirilen toplantıya; Rektör Kutluhan’ın yanı sıra Rektör Yardımcıları; Prof. Dr. Necip Atar ve Prof. Dr. İbrahim Kısaç, PAÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Selçuk Burak Haşıloğlu, PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel, Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Murat Özban, Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muhammet Karaçay katıldı. PAÜ olarak daha büyük projeler yapmak istediklerini ifade eden Rektör Kutluhan, bu projelerini kamuoyu ile paylaşmak için bu toplantıyı düzenlediklerini ifade etti. PAÜ Hastaneleri’nin bugün geldiği noktada sadece Denizli’ye değil Ege Bölgesi’ne hizmet veren bir hastane olduğunu belirten Rektör Kutluhan, “Uluslararası hastaları olan bir Tıp Fakültesi Hastanemiz var. Tıp Fakültesi’ndeki her bir hocamız kendi alanlarında önemli işler yapmakta. Dolayısıyla hasta sayısı gün be gün artmaktadır. Son 15 günlük ortalamada günde 9 bin hasta hastanemize müracaat yapmaktadır. Günlük ortalama sayılar 4 binlerden 9 binlere çıkmıştır. Pandemi sonrası insanların sağlık ihtiyaçlarındaki artış da bu sayının artmasında tabii ki etkili olmuş olabilir. Biz, hastanemizi büyütmek, Denizlimiz ve bölgemizin ihtiyaçlarına daha iyi yanıt verebilmek için ek bir bina olarak Çocuk Hastanesi’nin yapılmasını öngördük. Şu an sağlık hizmeti veren çocuk bölümlerinin de sonrasında bu ek binaya taşınması ile oradan boşalan yerlere yanık merkezi gibi hastanemizde olmayan merkezlerle donatacağız. Bu da tam teşekküllü dediğimiz, tıbbın tüm sahalarını içeren bir hastane hüviyetine kavuşacağız” şeklinde konuştu.

“Diş tedavisinde dünyada belli merkezlerden biri olmak istiyoruz”

Sağlık turizmine katkı sağlamaya yönelik hedeflenen projelere değinen Prof. Dr. Kutluhan, Karahayıt’ta yapımı devam eden PAÜ Karahayıt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile bu konuda önemli adımların atılmış olduğunu söyledi. Bu hastaneyi konaklamalı Fizik Tedavi Merkezi’ne dönüştürmeyi istediklerini ifade etti. Rektör Kutluhan, PAÜ Karahayıt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin önümüzdeki yıl açılacağının müjdesini verdi. Sağlık turizmini destekleyici bir diğer proje olan Diş Hekimliği Hastanesi projesine değinen Rektör Kutluhan, burada özellikle engelli çocuklar ve çok yaşlı hastaların diş tedavini yapabilmeyi istediklerini dile getirdi. Rektör Kutluhan; “Narkozlu bir Diş Hekimliği Hastanesi’ni düşünüyoruz. Başta otistik çocuklar olmak üzere engelli çocukların diş tedavileri büyük bir sıkıntı teşkil eder. Bu tedaviler, dünyada belli merkezlerde yapılır. Biz bu noktalardan biri olmak istiyoruz. Bu proje ile sağlık turizmine önemli bir katkı yapacağız. Diş Hekimliği Fakültesi ile birlikte Diş Hekimliği Hastanemiz kampüs dışında bir yerde olacak. Birkaç tane alternatifimiz var. Valimiz ve Büyük Şehir Belediye Başkanımızın da bilgileri doğrultusunda yerleri hazır. Dünyada, ben çocuğumu nerede tedavi ettirebilirim denildiğinde karşılarına Denizli çıkacak. Bu çocuklarımızın rehabilitasyon tedavileri de Karahayıt’daki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimizde yapılabilecek. Diş Hekimliği Fakültemizin alan ihtiyacı ve diş hekimliği hastanesi ciddi bir ihtiyaç olarak karşımızda durmaktadır” dedi.

“İnme merkezi ile bölgemize büyük katkılar sağlayacağız”

İnme merkezine ilişkin konuşan Rektör Kutluhan, inme merkezlerinin yine nadir yerlerde olduğunu belirtti. İnme tedavilerinde, hastalara, ilk 6 saatte müdahale yapılmasının gerektiğine dikkat çeken Rektör Kutluhan, İl Sağlık Müdürlüğü ile koordineli çalıştıklarını ve inme merkezinin faaliyette olduğunu söyledi. İnme tedavilerinin şu an üç yerde yapıldığını dile getiren Rektör Kutluhan, sözlerine şöyle devam etti: “Bu konuda saatle de yarışıldığı için acile servise de yakın olan bir ünite gerekiyor. İnme Merkezi için acil servisin arkasında yerini hazırladık. Bu merkezi de yapabilirsek, inme konusunda da Denizlimize ve bölgemize büyük katkılar sağlayacağımıza eminiz.”

Rektör Kutluhan’dan hayırseverlere çağrı

PAÜ Hastaneleri’nin asansör ihtiyacına değinen Rektör Kutluhan, mevcut asansörlere ilave 4 asansör yapılabilmesi durumunda bu konuda büyük bir ferahlama olacağını belirtti. Üniversite Hastanesi’nin yapımında Denizlili hayırseverlerin önemli katkılar sağladığını hatırlatan Prof. Dr. Kutluhan, yapmayı planladıkları projeler konusunda yine hayırseverlere çağrıda bulundu.

Prof. Dr. Yüksel projelerin detaylarını aktardı

Rektör Kutluhan’ın konuşmasının ardından PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel, projelerin detaylarını içeren bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda Denizli ve çevre illerden, hastaneye başvuranlar ve yakınları ile birlikte günlük yaklaşık 15 bin kişinin PAÜ Hastaneleri’ne müracaat ettiğini hatırlatan Prof. Dr. Yüksel, mevcut alanları genişletmek istediklerini söyledi. Mevcut kapasiteler ve tedavi hizmetleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Yüksel, Çocuk Hastanesi’nde yapmayı planladıkları tedavileri anlattı; özellikle beyin hasarı olan çocukların tüple beslenebilmeleri konusunda eğitim, takip ve destek hizmeti veren bir merkez ile ülkemizde ilk ve tek olmayı istediklerini belirtti. Prof. Dr. Yüksel, Türkiye’de yaklaşık 600 bin beyin hasarlı birey olduğunu ve bunların beslenme ile ilgili ciddi sorunlarının olduğunu hatırlattı. Yetişkinlerde görülen romanolojik hastalıkların günümüzde çocuklarda da görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Yüksel, bu bölgede bir çocuk romatolojisi merkezine ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti.

SMA Erken Tanı ve Tedavi Merkezi ile erken tanı kolay olacak

Denizli’de bir metabolizma merkezinin kurulması konusunda yine çok sayıda talep aldıklarını söyleyen Prof. Dr. Yüksel, kentte bulunmayan ve yapılması planlanan Çocuk Yanık Merkezi ve Yanık Yoğun Bakım Ünitesi sayesinde çocukların tedavileri için başka illere sevk edilmesine gerek kalmayacağını ifade etti. Sözlerinin devamında SMA’lı bebeklerin son önemde sıklıkla gündemde olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Yüksel, kurulması planlanan SMA Erken Tanı ve Tedavi Merkezi ile çok pahalı bir tedavi olan SMA tedavisinin erken tanı ile çok daha kolay yapılabileceğini belirtti. Sunumun devamında Diş Hekimliği Fakültesi ve Diş Hastanesi Projesi’ne değinen Prof. Dr. Yüksel, bugün diş kliniklerinde genel anestezi ile yapılması gereken tedavilerin yapılamadığını söyledi.

“Her dakikada bir kişi inme geçiriyor”

Sunumuna İnme Merkezi Projesi ile devam eden Prof. Dr. Yüksel, dünyada yılda 17 milyon kişinin inme geçirdiğini ve bunun 6 milyonunun yaşamını yitirdiğini söyledi. Dünyada inmeye bağlı ölümlerin ve sakat kalma durumlarının arttığını dile getiren Prof. Dr. Yüksel Türkiye’nin ülke olarak inme kuşağının içinde olduğunu belirtti. İnmenin günümüzde önemli bir sağlık problemi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Yüksel, Avrupa’da inme vakalarının yüzde 34 arttığını sözlerine ekledi. Prof. Dr. Selçuk Yüksel sunumunda son olarak PAÜ Hastaneleri Asansör Projesi’ne değindi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER