RESSAM DARYA, DÜNYA KADIN PORTRELERİNİ SERGİLEDİ

RESSAM DARYA, DÜNYA KADIN PORTRELERİNİ SERGİLEDİ

Denizli Barosu Sergi Salonu’nda, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Denizlili ressam Darya Gürcan’ın eserleri sanat severlerin beğenisine sunuldu.


8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Denizlili ressam Darya Gürcan’ın eserleri Baro Sergi Salonu’nda sanat severlerin beğenisine sunuldu. Serginin açılışına; Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, Mimarlar Odası eski başkanları; Hüsamettin Ataman ve Süleyman Boz, Ressam Kemal Yenidede, İMO Denizi Şubesi eski Başkanı Mehmet Acar,  Karikatürist Mehmet Selçuk ve sanatseverler katıldı. Ressam Darya Gürcan ve  eşi şair Kemal Gürcan sergiye katılan konuklara; “hoş geldiniz” dedi. Açılış töreninde konuşan Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, “Baro hizmet binamızda, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle anlamlı bir sergiyi sanatseverlerin beğenisine sunduk. Sergimiz 15 Mart’ta kadar gezilebilecektir” dedi.

“HER ŞEY HAYAL KURMAK VE DÜŞÜNMEKTEN GEÇİYOR”
Dünya kadın portrelerinin hayal gücü ile tuvale yansıdığı belirten Sanatçı Darya Gürcan, “Güzel bir şeyler yapmaya çalıştım. Bu çalışmayı 4-5 yıldır yapıyordum. Herkesin Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.  Her şey hayal kurmak ve düşünmekten geçiyor. Sanatçılar hayalperesttir. Yoksa çalışmaları ortaya çıkmaz.  Aslında düşünme kısmı daha uzun sürüyor. Tablolarıma fırça vurma 4-5 gün düşündüğüm oluyor. ‘Ne yapabilirim? Nasıl yaparım?’ diyorum. Ressamlarda boş duvar korkusu vardır. Ona uzun bakarsınız. Bazen hemen başlarsınız ve nasıl yaptığınızı bilmezsiniz. Hemen oluşur gider. Portreler tamamıyla bana aittir. Böyle bir yüz yoktur. Uygur Türkleri çekik yüzlüdür. Tuvale onları yansıttım.  Gözlere çok önem veriyorum. Konumuz başlık ve kadın portreleri ama yüz ve göz iadesine önem veriyorum. Bir derinlik olsun bir ifade olsun, bakışlar bir şeyler anlatsın diyorum. Portrelerin ne anlatmak isteklerini seyircilere bırakıyorum” diye konuştu.

MUHAMMET KARAÇAY- DOĞAN AKŞİT

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211