Romanyalılar, Çameli kültürünü tanıdı

‘Avrupa Birliği Leader Projesi’ kapsamında 6’sı belediye başkanı olmak üzere toplam 26 kişi, Romanya’dan Çameli İlçesi’ne geldi.

Romanyalılar, Çameli kültürünü tanıdı

Avrupa Birliği Leader Projesi ile Romanya’dan 6’sı belediye başkanı olmak üzere 26 kişi Çameli İlçesi’nde geldi. Bölgenin kültürel ve coğrafi özelliklerinin tanıtılma amacı olduğu proje kapsamında ilçeye gelen misafirleri, Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan karşıladı. Çameli Taş Konaklar’da kahvaltı yapan misafirler, Çameli Kaymakamlığı’na geçti. Sonrasında ise Başkan Arslan, misafirlerini makamında ağırlayarak onlara Türk kahvesi ve Çameli cevizi ikram etti. Romanya başkanları ilçesinin yönetim şekli ve halkın geçim kaynağı hakkında Başkan Arslan’dan detaylı bilgi alarak sistemi beğendiklerini ve kendi ülkelerinde ise yapılan bu uygulamalardan yapacaklarını ifade etti.

“Ülkemizin tanıtımını en iyi şekilde yapmayı planlıyoruz”

Kültürlerini en iyi şekilde tanıtacaklarını ifade eden Belediye Başkanı Cengiz Arslan, “Avrupa Birliği Leader Projesi kapsamında Romanya’dan 6’sı belediye başkanı olmak üzere 26 arkadaşımızla ortak kültür tanıtım projelerimizi ilk Çameli’de başladık. Bu ay Çamelimizin, Denizlimizin ve ülkemizin kültürünü arkadaşlarımıza göstereceğiz. Gelecek ay Yunanistan’da bir sonraki ay ise Bulgaristan’da. Gelecek yılda Romanya’da kültür tanıtımları ile ilgili faaliyetlerimiz devam edecek. Buradaki amacımız hem ülkemizin tanıtımını, coğrafyamızın kültürünü özellikle balkan ülkelerine paylaşmak. Balkan ülkelerinde Osmanlı döneminden kalma bir kültür var. İnşallah bu Avrupa Birliği projesi ile ülkemizin tanıtımını en iyi şekilde yapmayı planlıyoruz” dedi. Gezi hakkında konuşan Smardan Belediye Başkanı Silvıu Zınıca, “Çameli, çok güzel bir bölge. İlçede çok güzel çalışmalar yapılmış” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER