Rotaryenler, hayatları değiştirecekler

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu 2021-2022 Dönem Başkanı Nedim Atilla, ‘Hizmetlerimizle Hayatları Değiştirelim’ dönem teması ile Rotary’nin Denizli ve çevresindeki hizmetlerini anlattı.

Rotary 2440. Bölge; Bursa’dan başlayarak Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli ve Muğla illerini içine alan hizmet bölgesinde toplumsal hizmet üreten projelerini yürütüyor. Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu 2021-2022 Dönem Başkanı Nedim Atilla, Denizli’de faaliyet gösteren; Denizli Rotary Kulüp Başkanı Sidar Anıl Özalp, Delikliçınar Rotary Kulübü Başkanı Volkan Uçak, Pamukkale Rotary Kulüp Başkanı Ali Ulutürk, kentte ve çevresinde Rotary Kulüpleri’nin yapmış oldukları faaliyetleri ve amaçları hakkında Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nden Basın açıklamasında bulundu. Rotary 2440 Bölge Federasyon Başkanı Nedim Atilla, “Dünyada 200’den fazla ülkede, 1.2 milyon üyesi ile 117 yıllık bir sivil toplum kuruluşu olarak Rotary; 67 yıldır Türkiye’de 247 kulübü ve 6 bin 182 üyesi ile ‘kendinden önce hizmet’ anlayışı ile en acil insani ihtiyaçlara eğilerek, sorunların çözümünde hizmet etmek üzere projeler üretmeye devam ediyor. İzmir’de tam 60 yıldır toplumsal sorunların çözümüne yönelik hizmet üretmek üzere çalışmalarını yürüten, bugün 67 kulüp ve bin 600’den fazla üyesi ile Rotary 2440 Bölge; bu yaz yaşadığımız yangılar, süregelen salgın ve deprem başta olmak üzere yaşanan bu sıkıntılı süreçte, ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için pek çok faaliyet gerçekleştirmiştir. Yangın bölgelerindeki çalışmalarımız bölge halkının yaralarını sarmak üzere hızla devam etmektedir. Diğer taraftan, üç ayrı üniversite hastanesine sağlanan solunum cihazlarının teslim edilmesi, 30 Ekim İzmir Depremi’nin hemen ardından oluşturulan Rotary Yaşam Alanın’da 17 gün boyunca 170 depremzedenin barınma gibi ihtiyaçlarının karşılanması, Denizli’de oluşturma çabalarımızın devam ettiği biri atıkların geri dönüşümünden elde edilen gelir ile sağlanmak üzere iki Rotary Ormanı dışında, 100 bin fidanı hedeflediğimiz Rotary Barış Ormanı projesi kapsamında yaklaşık 50 bin fidanın dikilmesi, eğitime desteği önceliklerinden sayan Rotary anlayışı ile özellikle eğitimde ihtiyaçların karşılanması konusunda pek çok çalışmanın yürütülmesi, geliri bu dönemde çalışamayan sanatçılara aktarılmak üzere açılan sanal sergiler, çevre sorunlarına dikkat çeken pek çok eğitici ve farkındalık yaratacak çevre etkinlikleri bu faaliyetlere birkaç örnek olarak verilebilir” dedi.

“TOPLUM YARARINA HİZMETLER ÜRETMEYE BAŞLADIK"

Rotary’nin; kolektif çalışma bilincine sahip, toplum yararına üretilen hizmetlerde devamlılığı esas aldığını belirten Başkan Atilla, yeni döneme ilişkin öncelikli konular hakkında şunları söyledi: “Rotary’nin öncelikli 7 odak alanı olan; barış ve anlaşmazlıkların çözümü, temiz su ve hijyen, hastalıkların önlenmesi ve tedavisi, anne ve çocuk sağlığı, temel eğitim ve okuryazarlık, ekonomik ve toplumsal kalkınma ile çevre ve sürdürülebilir dünyadır. Bu dönemde bu öncelikli alanlarla ilgili önemli çabalarımız devam ederken bunlara ek olarak çok önemli bulduğumuz alanlarda da yeni ekipler oluşturduk ve çalışmalara başladık. Bu dönemde toplumsal cinsiyet eşitliği ve gerçek gıda konularında önemli projeler ve toplum yararına hizmetler üretmeye başladık. Toplumsal cinsiyet eşitliğinde, toplumda kadınların daha özgür, daha önde bireyler olması ve kız çocuklarının eğitimi konusu başta olmak üzere çalışmalar yapmaktayız. Toplum sağlığını ve yaşamını etkileyen en önemli konuların başında yer alan  gerçek gıda yani temiz ve sağlıklı topraklarda genetiği değiştirilmiş organizmalar olmadan doğal yöntemlerle üretilmiş ve işlenmiş gıdalar üzerine projeler üretmek hedefindeyiz. Gerçek gıda konusunda düzenli olarak farkındalık seminerleri düzenlemek, ana çalışma alanı tarım olan bir kulüp kurmak (Naturel Rotary Kulübü) bu konuda ilk yaptıklarımız. Çevre ve sürdürülebilir dünya, zaten odak noktalarımızdan biri. Ayrıca organ bağışı konusunu da çok önemsiyoruz. Elbette ki tüm bu projeleri, Rotary bünyesindeki ve çok önemsediğimiz gençlerimizin yüksek enerjilerinin desteği ile gerçekleştireceğiz. Biz Rotary olarak iyi şeyler yapmak, insanlığa faydalı olmak üzere bir araya gelmiş gönüllüleriz. Bu projeleri; ilgili kurumlar, yerel yönetimler ve diğer sivil toplum kuruluşları işbirliğinde gerçekleştirmek ve güç birliği oluşturmaktan da memnuniyet duyarız” diye konuştu.

“TOPLUMUN BİLİNÇLENMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

Delikliçınar Rotary Kulübü Başkanı Volkan Uçak; “2021-2022 döneminde Denizli Fenerbahçeliler Platformu ile 2020-21 döneminde başlatılan Çardak Hayriye Köyü ormanlık alanında 1907 fidan dikimi tamamlanacak. Yöre çiftçilerinin daha sağlıklı ürünler üretebilmesi ve iyi tarım uygulamaları konusunda eğitim programlarını düzenleneceğiz. Lise öğrencileri için seçmeyi düşündükleri meslekler hakkında ilgili meslek dalında uzman kişilerle meslek ya da kariyer günlerinde buluşmalarını sağlayacağız. Finansal okur-yazarlık alanında eğitimler düzenleneceğiz. Ayrıca, günümüzde çok sık karşılaştığımız bireyler ve çiftler arasında yaşanan iletişim sorunları ve akran zorbalığı konusunda belediyelerle iş birliği yaparak, farkındalık çalışmaları yürüteceğiz ve sürdürülebilir çevre için toplumun daha bilinçli olmasına yönelik çalışmalar gerçekleştireceğiz” şeklinde ifade etti.

“DİĞER ROTARY KULÜPLERİ İLE İŞ BİRLİKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ"

Denizli Rotary Kulübü Başkanı Sidar Anıl Özalp, şunları kaydetti: “Yaz aylarında tüm Türkiye’nin içini yakan yangın felaketlerinde, kulübümüzce organize edilen yardım kampanyasında toplanan  malzemeleri, Milas’ta bulunan yardım toplama merkezine teslim ettik. Denizli Rotary Kulübü olarak S.S. Bozkurt Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi ile Toplum Birliği protokolümüzü imzalayarak hayata geçirdik. Toplum Birliğimiz S.S. Bozkurt Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi, Bozkurt Belediye Başkanı Sayın Birsen Çelik’in katkılarıyla kurulmuş olup; Bozkurtlu kadınların iş ve sosyal hayatlarında ufuklarını açarak onlara yeni fırsatlar yaratmaktadır. Kulübümüz bu projeyle kadın istihdamının arttırılmasına, toplumsal cinsiyet eşitliğine ve gerçek gıdaya dikkat çekme gibi konularda  çalışmalar yapmayı hedeflemektedir. Doğa ve Çevre Vakfı (DOÇEV) ile ‘DOÇEV-Denizli Rotary Kulübü Yaşam Ormanı’nın protokolünü imzaladık. Bu protokol kapsamında DOÇEV-Denizli Rotary Kulübü Yaşam Ormanı, Cankurtaran Bölgesi’nde kurulacak olup, 2 bin fidandan toprakla buluşacaktır. Ayrıca geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda Acıpayam İlçemizde ihtiyaç sahibi 40 çocuğa bayram kıyafeti desteklerimizi ilettik. Denizli Rotary Kulübü olarak yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve diğer Rotary Kulüpleri ile iş birliklerini önemsiyoruz. Bu iş birlikleri kapsamında çevre, iklim değişikliği, küresel ısınma, toplumsal cinsiyet eşitliği ve toplumsal çeşitlilik konularında Denizlimiz ve çevresinde projelerimizi hayata geçireceğiz.”

Pamukkale Rotary Kulübü Başkanı Ali Ulutürk ise “Pamukkale Rotary Kulübü olarak 26 Eylül 2021 tarihinde Temiz Nehirler Günü’nde Büyük Menderes’teki kirliliğe dikkat çekmek için bir panel düzenledik. Çevre kirliliğine, kuraklığa dikkat çekmek ve çözüm yolları için etkinliklerimize devam edeceğiz. Hizmetlerimiz ile daha çok hayatları değiştirebilmek için öncelikle kulüp üye sayımızı arttırmayı amaçlamaktayız. Bu kapsamda özellikle kadın üye kazanmak için çalışmalara devam ediyoruz. Toplum birliği projelerini önemsiyor ve ihtiyacı olan köy okullarına hijyen konularında destek olmak için çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2021, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER