Rotaryenlerden ‘Fırsat Eşitliği ve Kapsayıcılık Paneli’

Denizli Rotary ve İzmir Efes Rotary Kulübü’nce organize edilen ‘Çalışma Hayatında Çeşitlilik Fırsat Eşitliği Ve Kapsayıcılık Paneli’, Colossae Termal Otel’de yapıldı.

Rotaryenlerden ‘Fırsat Eşitliği ve Kapsayıcılık Paneli’

Denizli Rotary ve İzmir Efes Rotary Kulübü, ‘Çalışma Hayatında Çeşitlilik Fırsat Eşitliği Ve Kapsayıcılık Paneli’ni organize etti. Colossae Termal Otel’de yapılan panele; Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Denizli Rotary Kulübü Başkanı Sidar Anıl Özalp, İzmir Efes Rotary Kulübü Başkanı Volkan Abur, Rotary 2440’ıncı Bölge görevlileri, Rotary ve Rotaract kulüp başkanları ve üyeleri, Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile davetliler katıldı. Etkinlikte konuşan Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan; “‘Kapsayıcılık ve Farkındalık’ önemli konular. Şehrimizde farkındalık anlamında bazı dinamikler değişti. Farklı konuların farkındalığı anlamında derneklerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın çok güzel etkinlikleri oluyor. Bize düşen de bu farklı renklere ve seslere destek vermek olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden bu tür etkinlikleri çok kıymetli buluyorum. Dernek ve sivil toplum kuruluşları bizim için çok önemli. Onlara her türlü destek vermenin, yerel yöneticilerin en önemli görevlerinden bir tanesi olduğunu düşünüyorum. Denizli Rotary Kulübümüz de güzel bir etkinlik gerçekleştirmiş, çok kıymetli. Katılımcılar da çok değerli. Hava şartlarının olumsuz olmasına rağmen ilgi güzel. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

“Hala kadın-erkek eşitliğini anlatmaya çalışmak utanç verici”

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, şunları kaydetti: “Bugün konumuz her ne kadar kapsayıcılık, çalışma hayatında fırsat eşitliği olsa da kadın belediye başkanı olarak temsiliyet makamındaki kadının ve siyasetteki kadının durumunu vurgulamadan geçemeyeceğim. Yasalar önünde eşit olabiliriz. Bu da sevgili Mustafa Kemal Atatürk’ün sayesindedir ama duygular önünde eşit değiliz. Düşünceler önünde eşit değiliz. Siyasette hiç eşit değiliz. Ekonomik ve sosyal şartlarda eşit değiliz. Temsiliyette hiçbir eşitliğimiz yok. Mart 2022’de hala kadın-erkek eşitliğini anlatmaya çalışmak bile utanç verici. Hala kadının insan olduğunu vurgulamaya çalışmak, benim için edep ile ilgili gösteri.”

“Toplumsal cinsiyet eşitliğini ön plana çıkarttık”

Panelin ardından açıklama Denizli Rotary Kulübü Başkanı Sidar Anıl Özalp; “8 Mart haftasına ithafen çalışma hayatında fırsat eşitliği ve çeşitlilik konusunu biraz daha toplumsal cinsiyet eşitliliğini de ön plana çıkarttık. Bunun yanında engelli veya mülteci bireyler ya da farklı çeşitlilikte olan insanların istihdamdaki yerleri ve konumlarıyla ilgili panelistlerimizle konuştuk. Panelistlerimiz, problemlere çözüm önerileriyle beraber yorumlarda bulundular. 2022 yılındayız. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunu bir kenara bırakmamız lazım. Böyle bir konunun gündemimizde bile olmaması, bizim bu sorunları çözmüş olmamız lazım” diye konuştu.

“Yapmamız gereken bazı çalışmalar var”

Çalışma hayatında fırsat eşitliği ve çeşitlilik konusunun uluslararası rotarynin de çok önem verdiği tema olduğunu ifade eden İzmir Efes Rotary Kulübü Başkanı Volkan Abur; “Son dönemlerde yükselen bir trend. Türkiye gibi kozmopolit ülkeler, çok farklı sektörlerden, kökenlerden, ırklardan, inançlardan, yönelimlerden ve kimliklerden insanlar bir arada yaşamaya, çalışma hayatlarında rol göstermeye ve evlerine ekmek götürmeye çalışıyorlar. Bunu yaparken de çok çeşitli sorunlarla karşılaşıyorlar. Savaştan kaçan mülteciler, kadınlar ve toplumun dezavantajlı gurupları, çalışma hayatına girdiklerinde iş hayatında olsun veya daha sonra çalıştıkları departmanlarda olsun, kendilerine yönelik ön yargılar sebebiyle ciddi problemlerle karşılaşabiliyorlar. Burada hem onların topluma adapte edilmesi ile ilgili üzerimize düşen yükümlülük var hem de toplumun diğer kesiminin de bu insanlara empati göstermesi ve bu insanlarla bir arada yaşama arzusunu arttırmaya yönelik yapmamız gereken bazı çalışmalar var” diye konuştu. Moderatörlüğünü Sidar Anıl Özalp ve Volkan Abur’un yaptığı panelde; Eşit Yaşam Derneği Kurucu Başkanı Saniye Nazik Işık, Değişim Danışmanı Candan Schabio ve Humanica Kurucu Ortağı Dr. Barbaros Kon çalışma hayatında kapsayıcılık sorunları ve çözümleriyle ilgili konuşma yaptı.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2022, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER