“Rusya-Ukrayna Savaşı tüm planları alt üst etti”

DRT ekranlarında yayımlanan ‘Güne Bakış Programı’nda Rusya-Ukrayna Savaşı’nın turizm sektörüne olan etkisine dair konuşan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Turan Köseoğlu; “Herkes çok iyi bir sezon geçirmeyi umut ediyordu. Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş, bütün planları alt üst etti” dedi.

“Rusya-Ukrayna Savaşı tüm planları alt üst etti”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Turan Köseoğlu, DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış Programı’nın canlı yayın konuğu oldu. Programda Rusya-Ukrayna Savaşı’nın turizm sektörüne olan etkisine dair konuşan Başkan Köseoğlu; “Turizm sektörü, 2021 yılı itibarıyla özellikle sonbaharda bu sene için çok umutlanmıştı. Doğal olarak herkes hazırlığını ona göre yaptı. Herkes çok iyi bir sezon geçirmeyi umut ediyordu. Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş, bütün planları alt üst etti. Biz, turizm ve diğer sektörler adına kısa sürede kalıcı barışın sağlanmasını temenni ediyoruz. Çünkü sektörlerin hepsi birbirine bağlı. Turizm sektörünün birçok sektörü de desteklediği için, dolaylı olarak diğer sektörlerin de etkilenmesi söz konusu. Turizm sektöründe de bir tedarik zinciri var. Bu tedarik zincirinin bir halkasının koptuğu zaman bütün sektörlere sirayet ediyor. Bu nedenle sektör olarak bir an evvel savaşın sonlanmasını ve kalıcı barışın sağlanmasını umut ediyoruz” diye konuştu.

“BİZİM SEKTÖR TABİRİ CAİZSE ‘ŞAMAR OĞLANI’ GİBİ OLDU”

Turizm sektörünün pandemiyle beraber 2 seneden beri çok ciddi yara aldığını ifade eden Başkan Köseoğlu, şunları kaydetti: “Artık bizim sektör tabiri caizse ‘şamar oğlanı’ gibi oldu. Krizlerden ilk etkilenen ve çok kırılgan bir sektörüz. Birçok kişi bu sektörden ekmek yiyor. Bizim sektörde özellikle deneyimli personel bulmak çok zor, bir personel yetiştirmek uzun yıllar alıyor. Pandemide işsiz kalan sektör çalışanları farklı arayışlara girdiler ve diğer sektörlerde iş buldular. O yüzden belli bir kaybımız oluştu. 2021 yazında özellikle konaklama sektöründe gerçekten eksiklikler oluştu ve sektör, iş gücü bulmakta zorlandı.”

“SATIŞLARDA BİR YAVAŞLAMA VAR”

2022’de çok ciddi bir turist talebi beklediklerini ifade eden Başkan Köseoğlu, şöyle konuştu: “Ukrayna ve Rusya ana pazar. Türkiye’nin özellikle ‘Her şey dahil’ konseptine uygun olan turist tipi, Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde var. Geçen yıl itibarıyla Türkiye’ye yaklaşık 5 milyon Rus, 2 milyona yakın Ukraynalı gelmiş. Sektör açısından ciddi bir rakam. Bu şartlarda bu sene Ukrayna’dan bu kadar turistin gelmesi mümkün değil. Rusya’dan belki gelebilir. O da şartların gelişmesine bağlı. Bekleyip, göreceğiz. En kısa zamanda biz, barışla beraber eski günlerimizi kavuşmayı ümit ediyoruz. Özellikle mayıs ayında bu işin çok daha netleşeceğini umuyorum. İptaller, belli tesislerde biraz var. Satışlarda bir yavaşlama var. Özellikle yurtdışı turlarda rezervasyonlar bu zamanlarsa alınmaya başlanıyor. Satışlar devam ediyor ama geçen seneye oranla düşüş var. Sektör adına 2020 ile 2021 arasındaki rakamlara ulaşabileceğimizi tahmin ediyorum. Biz ona rağmen iyimser olalım istiyoruz. Kötümser olmak istemiyoruz. Umut ediyoruz, bir an evvel şartlar düzelir. Turizm sektörüyle beraber ekonominin çarkları her anlamda dönmeye başlar.”

“TURİZM SEKTÖRÜNÜN DESTEKLENMEYE İHTİYACI VAR”

Sektör olarak 2022 yılı için kaybedilen yıllardaki zararlarını telafi etmeye hazırlandığını ifade eden Başkan Köseoğlu; “Sektör, para kazanıp yaralarını sarmaya hazırlanmıştı. Savaş durumu beklemediğimiz bir durum olarak karşımıza çıktı. Bu işletmeleri yapmak, yatırım yapmak ve bu işletmeleri ayakta tutmak günümüz şartlarında kolay değil. İşletme giderleri, personel giderleri çok yüksek. Bu anlamda öncelikli sektör olarak turizm sektörünün desteklenmeye ihtiyacı var. Sektör olarak bu desteğe ihtiyacımız var. Bu şekilde bu seneyi de ayakta kalarak atlatmamız lazım. Bir işletmeyi kurmak ve onu yaşatmak, gerçekten ağır bir efor gerektiriyor. Bizim sektörde her zaman bir dayanışma var. Bu dayanışmayla bu krizi de atlatacağız. Moralleri bozmak istemiyoruz. Biz bütün gayretimizle çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER