SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ‘DÜNYA RUH SAĞLIĞI’ GÜNÜ’NÜ KUTLADI

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı günü kapsamında Denizli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından il geneli seminer faaliyetleri düzenlendi ve Bayramyeri Meydanı ile Pamukkale Üniversitesi Kampüs alanında stant açıldı. Bayramyeri stantını ziyaret eden İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, bu yıl ki temanın “Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı” olarak belirlendiğini kaydetti.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ‘DÜNYA RUH SAĞLIĞI’ GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Dünya Ruh Sağlığı Federasyonunun girişimi ile 1992 yılından bu yana tüm dünyada 10 Ekim ‘Dünya Ruh Sağlığı Günü’ olarak kabul edilmektedir. Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün bu yılki temasının ‘Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı’ olarak belirlenmesi çerçevesinde Sağlık Bakanlığı tarafından tüm Türkiye’de eş zamanlı etkinlikler düzenlenmesi kararlaştırıldı. Buna istinaden Denizli İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda müdürlük çalışanları ile İl Halk Kütüphanesi çalışanlarına; ‘Ergenlik Dönemi Sorunları ve Ergeni Anlamak’, İl Ticaret ve Sanayi Müdürlüğü çalışanları ve Gençlik merkezi ortaklığında Osman Aydınlı Kız Meslek Lisesi’ndeki gençlere ‘Psikolojik Dayanıklılık’ konulu seminerler düzenlendi.

Gençler ve 12 yaş ve üzeri çocuğu olan ailelere yönelik yürütülen, Halk sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aytekin Polat’ın da katıldığı bu seminerler; Denizli Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Savaş Yılmaz, Psikolog Sefer Mavigöl, Çocuk Gelişimcileri Şeyma Akgün ve Gülçehre Kaya tarafından verildi. Yine Merkezefendi İlçe Sağlık Müdürlüğü ile Denizli Devlet Hastanesi ve Servergazi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) çalışanları tarafından Bayramyeri Meydanında ve müdürlük çalışanları tarafından Pamukkale Üniversitesi Kampüsü Kermes Alanında Sağlıklı Yaşam Araçları ile stant açıldı. Ruh sağlığı konusunda farkındalık oluşturmak üzere bilgilendirme broşürleri ve keçeden yapılmış organ anahtarlıklar dağıtıldığı stantlarda, vatandaşlar bilgilendirildi.

“GENÇLERİMİZİN SAĞLIĞI GELECEĞİMİZİN TEMİNATIDIR”

Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde her yıl farklı temalarla çeşitli faaliyetler yapıldığını söyleyen Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, bu yılın temasının ‘Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı’ olarak belirlendiğinin altını çizdi. Temel amacın; gençlerin ruh sağlığının korunması ve güçlendirilmesi konusunda farkındalık yaratmak, dayanıklılıklarını arttırmak ve ruhsal hastalıkları önlemek olduğunu ifade eden Öztürk; “Son yıllarda artmakta olan ruhsal hastalıklar, toplumun her kesimini etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, tüm ruh sağlığı koşullarının yarısı 14 yaşına kadar başlamış olur. Ancak çoğu vaka tespit ve tedavi edilemez. Buna göre, dünya genelinde ergenlikte olan çocukların yüzde 10 ile yüzde 20’sinin ruhsal sağlık problemleri yaşadığı bilinmekte ve 15-29 yaş aralığındaki kişiler için ikinci ölüm nedeni ise intihar olması dikkat çekmektedir.

Gençlik dönemi, bireyin yetişkin rolüne hazırlandığı, kimliğini oluşturmaya başladığı çok önemli bir dönemdir. Günümüz gençleri önceki dönemlerden farklı olarak; çok hızlı değişimlerin yaşandığı, yoğun olarak teknolojik gelişmelere maruz kaldıkları bir dönemde yaşamakta ve teknolojinin sunduğu sanal ilişkiler nedeniyle yalnızlaşmaktadırlar. Bu durum, ruhsal hastalıklara zemin hazırlamaktadır. O nedenle ailede, okulda hatta toplumun her alanında gençlerimizin ruh sağlığını güçlendirmek ya da psikososyal destek alabilecekleri doğru kaynaklara yönlendirmek önemlidir. Çünkü gençler geleceğimizin teminatıdır ve geleceğimiz; gençlerimizin hem bedensel hem de ruhsal olarak iyi ve üretken olmasına bağlıdır. Bunun için de Sağlık Müdürlüğü olarak gençlerimize ve ailelerine yönelik bugün olduğu gibi düzenlediğimiz etkinliklerimiz devam edecektir” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER