SAĞLIKÇILAR İŞARET DİLİ ÖĞRENİYOR

SAĞLIKÇILAR İŞARET DİLİ ÖĞRENİYOR

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğitarafından işitme engelli vatandaşların hastanelerde sıkıntı yaşamasını önlemekamacıyla işaret dili kursu başlatıldı. ‘Her Hastaneye İşaret Dili, Gelin İşaretDilini Öğrenelim’ sloganıyla başlatılan kursa, birliğe bağlı hastanelerden 30sağlık çalışanı katılıyor.


DenizliKamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından geçtiğimiz 10 - 16 MayısEngelliler Haftası’nda engelli vatandaşların hastanelerde yaşadığı sıkıntılarıgidermek adına bir toplantı gerçekleştirilmişti. Bu toplantıda işitme engellibir vatandaş hastanelerde işaret dili bilen sağlık personelinin azlığından sözetmiş Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk’tenişaret dili bilen sağlık çalışanlarının sayısının arttırılmasını istemişti.Vatandaşın bu isteği Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğitarafından başlatılan ‘Her Hastaneyeİşaret Dili, Gelin İşaret Dilini Öğrenelim’ sloganıyla gerçeğe dönüşüyor.  Birliğimize bağlı Servergazi Devlet, DenizliDevlet ve Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde görevli sağlık çalışanlarındanoluşan 30 kişilik ekip 120 saatten oluşan ve 2,5 ay sürecek temel işaret dilieğitimini almaya başladı.

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz.Dr. Berna Öztürk de Genel Sekreterlik Eğitim Salonu’nda düzenlenen ve Aile veSosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden gelen İşaret Dili Tercümanı UfukÇelebioğlu’nun verdiği eğitime katıldı.

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz.Dr. Berna Öztürk kurs sonrası yaptığı açıklamada Denizli Kamu HastanelerBirliği olarak insan odaklı, erişilebilir, nitelikli ve güvenli sağlık hizmetisunmayı ilke edindiklerini engelli vatandaşların da sunulan hizmetlereulaşılabilirliliği noktasında bir sıkıntı olmaması gerektiğini söyledi. Öztürk;“Bakanlığımız politikaları çerçevesindeyürüttüğümüz çalışmalarda sağlık tesislerimizin engelli bireyler içinerişilebilirlik düzeylerini en üst düzeye çıkarmaya çalışmaktayız.Hastanelerimizin fiziki şartları gereği tam olarak yapamadığımız bazıdüzenlemeler olsa da yeni yapılan hastanelerimiz erişebilirlik düzeyi tamolarak inşa edilmektedir.  Tabiki engellibir vatandaşa sağlık hizmeti sunmada fiziki bir takım düzenlemelerle onlarınişlerini kolaylaştırmanın yanında onlara sağlıklı bir tanı tedavi süreciuygulamak için onları anlayabilmek de çok önemli. Bu kapsamda birliğimizdeişitme engelli vatandaşlar için işaret dili kursu başlattık” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER