Şahin Tin: “HOMETEX Fuarı’na katılımın çok olduğunu gördük”

İstanbul Fuar Merkezi’nde açılan HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı’na dair konuşan AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin; “HOMETEX Fuarı’na katılımın çok olduğunu gördük. Sanayicilerimizin kademe atladıklarını, başarılı stant açtıklarını görüyoruz” diye konuştu.

Şahin Tin: “HOMETEX Fuarı’na katılımın çok olduğunu gördük”

Dünyanın sayılı ev tekstili fuarlarından biri olan HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı, İstanbul Fuar Merkezi’nde açıldı. Fuarda yaklaşık 90 Denizlili firma stant açarken; AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, fuara katılarak, firmalar ı yalnız bırakmadı. Fuara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Şahin Tin, “HOMETEX Fuarı’na çok katılımın olduğunu gördük. Sanayicilerimizin kademe atladıklarını, başarılı stat açtıklarını görüyoruz. Denizlili firmaların stantlarını ziyaret ettik. İş dünyasındaki sanayici arkadaşlarla görüştük. Biz de sanayici, üreticiyiz. 40 yıllık sanayici ve ihracatçı olarak fuarda; firmaların sorunları, sıkıntıları ve yapılabilecek bir işleri varsa onlara destek vermeye gayret ettik. Hem de onlara moral verdik. Bütün katılımcı arkadaşlara başarılar diledik. Fuar girişine baktığımızda; ziyaretçi kuyruklarının olduğunu gördük. Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda ziyaretçinin geldiğini gördük. Herkesin yüzü gülüyor, memnuniyet var. İlk gün bu kadar müşteri portföyünü kümse düşünmüyordu. Türkiye ekonomisinin 3’üncü çeyreğinde daha güçlü olacağını, ihracatın, üretimin ve istihdamın artacağını ve dolayısıyla sanayicilerimizin daha fazla yatırım yapacağını göstergesi olarak değerlendiriyorum. Bu da bizi oldukça memnun ediyor. Cumhurbaşkanımızın da açıklamış olduğu 225 milyar dolarlık ihracatın bu yıl, 250 milyar doları aşması beklentimiz var. Bunu da Türk vatandaşlarımız, üreticilerimiz, sanayicilerimiz yapacak ve Türkiye’ye döviz kazandıracak. Bu anlamda fuar önemli” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN ÖNEMİ ARTTI”

Pandemi dolayısıyla 2 yıldır fuarın yapılamadığını ifade eden Milletvekili Şahin Tin, şunları aktardı: “İnsanlarda buluşma özlemini gördük. İnsanlar aynı masada oturmayı özlemişler. Satışlar, telefon ya da internet üzerinden yapılıyordu. Bunları görünce baktık ki dünya kendine geliyor. Pandemiden oluşan bir ekonomik kriz var, dünyada oluşan bir ekonomik kriz var bir de savaşlardan kaynaklanan bir kriz var. Kuzeyimizde Rusya-Ukrayna Savaşı, güneyimizde Suriye ve Irak’taki kargaşalar, Kuzey Afrika ülkesi Libya’da savaşlar var. Türkiye burada her birine ara bulucu, oradaki ülkelerde düzeninin sağlanması için ‘abilik’ rolü de yapıyor. Türkiye’nin önemi arttı. Bu dönemde en önemli şeylerden birisi de enerji kaynaklarının çok yükselmiş olmasıdır. Bu da maliyetlerin, enflasyona ve üretilen ürünlerin 1-2 kat artmasına kadar gitti. Türkiye, gıdada ve diğer alanlarda kendi kendine yeten bir ülkedir. Dünyanın orta noktasında olmasıyla jeopolitik bir özelliği var. Dolayısıyla Avrupa, Çin yerine Türkiye’ye yöneldi. Kuzey Asya ülkeleri de aynı şekilde bize geldi. Türkiye, bu fırsatı yakaladı ve şu anda, hem üretime hem de ihracata dönüştürerek de Türkiye ekonomisi kazanmış oldu. Bu fuarda da böyle bir katkının artarak devam edeceğini düşünüyorum. Bu anlamda biz de Denizli Milletvekili olarak sanayicimizin ve iş dünyamızın yanında yer alarak, onlara destek için geldik. Herkesin memnun olduğunu gördüm. Bu da bizi oldukça sevindirmektedir.”

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2022, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER