Saime Aslan Anaokulu öğrencileri Avrupa’ya açıldı

Saime Aslan Anaokulu öğrencileri Romanya Portekiz ve Türkiye’den üç anaokulunun birlikte yürüttüğü’Amazing Children Amazing Nature’ (ACAN) isimli Erasmus KA 227 projesi ile Avrupa’ya açıldı. 2021 Mart ayında başlatılan 2023 yılına kadar devam edecek proje kapsamında öğrenciler, açık hava eğitimleri sayesinde çocuklar doğayla temas etti.

Saime Aslan Anaokulu öğrencileri Avrupa’ya açıldı

Saime Aslan Anaokulu Okul Müdürü Ayten Bilgiç ile 4 yas grubu öğretmeni Tuğba Kocaman’ın yürüttüğü “Amazing Children Amazing Nature” (ACAN) isimli Erasmus KA 227 proje ile minikler Avrupa’ya açıldı. 2021 Mart ayında başlatılan proje, 2023 yılına kadar devam edecek. Romanya Portekiz ve Türkiye’den üç anaokulunun birlikte yürüttüğü proje ile Saime Aslan Anaokulu öğrencileri, açık hava eğitimleri ile buluştu. Hayata geçirilen ACAN projesi ile minik öğrenciler, doğaya yöneldi. Açık hava eğitimleri sayesinde çocuklar, doğayla temas etti. Pandemi koşullarında Saime Aslan Anaokulu öğretmenlerinin açık havada planladıkları eğitim ortamları aynı zamanda çocuklarda doğa bilincini geliştirerek doğaya saygıyı destekleyen bir proje oldu. Öğrenciler ve öğretmenler, projenin simgesi olarak yaşam boyu sürecek olan dostluğun pekiştirilmesi amacıyla ortak ülkeler adına okul bahçesine ağaç fidanları dikti.

Sebzeler için damlama sistemi kurdular

Proje kapsamında minikler ‘Biomacera Haftası’nda çeşitli alan gezileri yaparak bio çeşitliliği gözlemleyn minik öğrenciler, inceleme ve deneyler yapma fırsatı buldu. Minikler, arıların yaşam için önemini solucanların toprak için önemini kavradılar. Her gün eğitim öğretim saatlerini açık alanda geçiren Saime Aslan Anaokulu öğrencileri, doğal malzemelerle resimlerini renklendirdiler, doğadan topladıkları materyallerle matematik oyunları oynadılar, yine doğal malzemelerle müzik terapi uygulamaları yaptılar. Kuş cıvıltıları arasında yoga terapisi uyguladılar. Minikler, uygulama bahçelerini kendilerinin diktikleri sebzeler için yine kendileri atık pet şişelerden damlama sistemi kurdular. Proje kapsamında Romanya ve Portekiz anaokullarının öğretmenleri ile sürekli iletişim halinde olan Saime Aslan Anaokulu öğretmenleri, etkileşimleri ile örnek uygulama paylaşımları yaparak eğitime büyük katkı sağladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER