Salda gölü 2019’u 1,5 milyon turistle kapattı

Burdur'un Yeşilova İlçesi’nde yer alan ve beyaz kumsalı ve turkuaz mavisi suyuyla ‘Türkiye'nin Maldivleri’ olarak bilinen Salda Gölü, 2019'da ziyaretçi rekoru kırdı. Burdur Valisi Hasan Şıldak, 2019 yılında Salda Gölün’ü, 1 milyon 400 bin kişinin ziyaret ettiğini açıkladı.

Salda gölü 2019’u 1,5 milyon turistle kapattı

Burdur Valisi Hasan Şıldak, Jandarma Komutanı Albay Orhan Kılıç ve Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, yılbaşı gecesinde trafik uygulama noktalarını denetledi. Vali Şıldak, uygulama noktasında gazetecilere yaptığı açıklamada, 2019'da Burdur'a turizm alanında damga vurulduğunu söyledi. Burdur'a gelen ziyaretçi sayılarında ciddi artış yaşandığına dikkati çeken Vali Şıldak, “Salda Gölü, 2019'un Türkiye'de marka değerlerinden biri olarak ön plana çıktı. Salda'daki alınan tedbirler, yapılan çalışmalar, valilik ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca gerçekleştirilen önemli koruma uygulamalarıyla Salda Gölü yok olmaktan kurtarıldı. Orada yapılan gerçek bir çevre operasyonuydu” dedi.

“ZİYARETÇİ SAYISI 2020’DE KATLANACAK”

Çevresel değerlerin dikkate alınarak gölü ve çevresini turizme açma faaliyetlerinin gölü koruma ön planlı gerçekleştirildiğini dile getiren Vali Şıldak, Salda Gölü'nün doğal özelliklerinin bozulmasına müsaade edilmeyeceğini vurguladı. Burdur'un turizmde yeni bir adres ve destinasyon olduğunu kaydeden Şıldak, “Burdurlu iş insanlarına turizm alanında yatırım yapmaları önerimizi tekrarlıyoruz çünkü 2019'da sadece Salda Gölü'nü görmek için gelenlerin sayısı yıl sonu itibarıyla bir milyon 400 bini bulmuş durumda. 2020 yılında ise bu daha da katlanacak” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER