Salda'ya dokunma; mavi kalsın

Cumhuriyet Halk Partisi Spor Üst Kurulu üyeleri ve partililer, Burdur'un Yeşilova İlçesi’nde bulunan Salda Gölü için bir araya geldiler. Doğa yürüyüşü ile başlayan eylem, basın açıklaması ile sona erdi.

Salda'ya dokunma; mavi kalsın

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Burdur'un Yeşilova İlçesi’nde bulunan Salda Gölü için eylem düzenlendi. Eyleme; Spordan Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, CHP Yeşilova İlçe Başkanı Ferdi Ay ve çok sayıda partili katıldı. Doğa yürüyüşü ile başlayan eylem, basın açıklaması ile devam etti. Salda Gölü'nde açıklamalarda bulunan Genel Başkan Yardımcısı Kaya, 1. derece sit alanı içerisinde yer alan Salda’ya siyasetçi olarak değil çevreci olarak sahip çıkacaklarını belirtti. Kaya, "Salda'nın herkes tarafından bilinen 1. derece sit alanı içerisinde olduğunu dünya alem biliyor. CHP Çevre Topluluğu olarak Salda Gölü'ne sahip çıkmak için buradayız. Gün geçmiyor ki Türkiye’nin dört bir yerinde yer alan doğal sit alanı içerisine kazma vurulmasın. En son İstanbul'a ihanet edenler, İstanbul Boğazının kenarındaki yapılaşmayı İstanbul belediye başkanının elinden aldılar. Biz Salda Gölü'ne sahip çıkmak için buradayız” dedi.

“2 MİLYON YIL ÖNCE OLUŞAN SALDA GÖLÜ BİZLERE EMANET”

Burdur Belediye Başkanı Ercengiz ise, “Burdur Gölü'nün kurumaması için yaptığımız bazı etkinlikleri Salda Gölü'nde de yaptık. Dünya rekortmenini Salda Gölü'ne getirip dalış yaptırdık, Salda Gölü'ne dikkat çekmek için çalıştık. Öyle bir dikkat çektik ki Salda Gölü bizden çıktı, Yeşilova’dan ve Burdur’dan çıktı. 2 milyon yıl önce oluşan Salda Gölü bizlere emanettir” diye konuştu.

“SALDA'YA DOKUNDURTMA, MAVİ KALMASINI SAĞLA”

Birinci derecede SİT Alanı olan Salda Gölü'nün 'Millet Bahçesi' adı altında imara açılmasının kabul edilemeyeceğini belirten CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, Yüzlerce bitki ve canlıya ev sahipliği yapan, eşsiz güzelliği ile tüm Dünya'nın hayran olduğu doğa harikası Salda Gölü'nün imara açılmaması, bir doğa katliamı yaşanmaması, 2 milyon yaşındaki bu benzersiz gölün ranta kurban edilmemesi için kararlı bir şekilde eylemlerin devam edeceğini söyledi. Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel'in Salda'yla ilgili sözlerini anımsatan Başkan Akbaba, şunları söyledi: “Salda'nın kaderi sadece Yeşilova'ya bırakılamayacak kadar kritik. Salda'nın güzelliği sadece Burdur'a bırakılamayacak kadar etkileyici. Salda'nın yok olması sadece Ege'nin değil Türkiye'nin ekolojik dengesini bozacak kadar tehlikeli. Salda'ya dokundurtma, mavi kalmasını sağla.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER