“SALDIRILARA RAĞMEN ÜRETİM ARTIYOR”

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 2019 yılı bütçesi ile ilgili değerlendirmede grubu adına söz alan AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, “Sanayi sektöründe döviz kuru başta olmak üzere her türlü saldırıya rağmen piyasaların beklentilerini de aşan bir üretim yaşanıyor. Özellikle son dönemde yeni teknoloji üretim alanında ülkemiz büyük bir atağa geçti. Bu son derece sevindirici bir gelişmedir” dedi.

“SALDIRILARA RAĞMEN ÜRETİM ARTIYOR”

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 2019 yılı bütçesi ile ilgili olarak grubu adına söz aldı. Milletvekili Şahin Tin; “Sanayi sektöründe döviz kuru başta olmak üzere her türlü saldırıya rağmen piyasaların beklentilerini de aşan bir üretim yaşanıyor. Özellikle son dönemde yeni teknoloji üretim alanında ülkemiz büyük bir atağa geçti. Bu son derece sevindirici bir gelişmedir. Öncelikli hedeflerimiz arasında olan sanayi sektöründeki girdileri yerleştirme ile sanayideki ara malı ithalatını azaltma konusunda önemli mesafeler kat ettik. Yazılım ve teknoloji yoğun ürünlerde özellikle kamu içinde yapılan mal alım ihalelerinde yerli malı için uygulanan yüzde 15 fiyat avantajının zorunlu hale gelmesi buna en bariz örneklerden birisidir” dedi.

“2019 YILI SONUNDA YERLİ OTOMOBİLİN İLK PROTOTİPİ ÜRETİLMİŞ OLACAK”

Türkiye’de ‘Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nin kurulduğuna dikkat çeken Milletvekili Tin; “Burada faaliyet gösteren işletmelere hibe destekleri başta olmak üzere vergisel muafiyet ve prim istisnası gibi birçok imkan ve kolaylıklar sunuldu. Yine AR-GE, yenilik ve tasarım faaliyetlerini kendi bünyesinde yapmak isteyen firmalar için devletimizin tüm imkanları seferber ettiğini ifade etmek istiyorum. Güçlü bir otomotiv yan sanayi üreticisi olan Türkiye’nin asırlık hayali, yerli otomobil, geliştirme ve üretim konusu da en dikkat çeken hamlelerimizden birisidir. 2019 yılı sonunda yerli otomobilin ilk prototipi üretilmiş olacak. Uzun yıllardan beri sanayi alanında faaliyet gösteren bir kardeşiniz olarak şunu belirtmek isterim ki; elbette tüm sorunları aşmak kolay değildir. Bu bir zaman ve süreç gerektirir” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN KURTULUŞU ÜRETİMDİR”

“Sadece eleştirip bir kenara oturmakla da sanayileşme ve üretim olmuyor” diyen Milletvekili Tin; şunları aktardı: “Yürümekle meydanlara çıkıp döküp, yakmakla, bağırıp çağırmakla da sanayileşme olmuyor. Demokratik hakları sandıkta aramalıyız. İktidar olmanın yolu da sandıktır. İstikrar ve düzen olmadığı takdirde ülkeye ne yabancı sermaye gelir, ne de sanayicilik ürer ve büyür. Türkiye’nin kurtuluşu üretimdir. Sanayicilerimizin endüstri 4.0 gibi yalın üretim ve dijital dönüşümü konusunda büyük hassasiyet gösteriyor ve bu alanda önemli çalışmalara imza atıyoruz. Özellikle sanayi alanında ihtiyaç duyulan nitelikli eleman ve ara eleman konusunda da çalışmalar yapmaya ihtiyacımız olduğunu bizler de biliyoruz. İnşallah bu alanda daha fazla mesleki ve teknik okulların açılması, gençlerimize daha cazip hale getirilmesi suretiyle üreticimizin talep ettiği kaliteye eleman ihtiyacını karşılayacağız. Sadece büyük sanayicilerimiz değil; aynı zamanda küçük ve orta ölçekli işletmelerimizi de destekleme konusunda önemli adımlar atmayı sürdürüyoruz.”

“16 YILDA 220 BİN İŞLETMEYE 5,9 MİLYAR LİRA DESTEK SAĞLADIK”

16 yıllık AK Parti iktidarı döneminde yapılan çalışmaları da aktaran Milletvekili Tin; “16 yıllık iktidar döneminde işletmelere KOSGEP, TKDK, TUBİTAK gibi birçok kurumumuzla güçlü destekler sağladık. KOSGEB vasıtasıyla 16 yılda 220 bin işletmeye 5,9 milyar Lira destek sağladık. Kobi, finansman, destek, kredi programıyla 520 bin işletmeye 3,9 milyar Lira kaynak aktararak, 20 milyar TL kredi hacmi oluşturduk. Yerli ve milli sanayiyi büyütmek için var gücümüzle çalıştık ve bundan sonra da aynı kararlılıkla çalışmayı sürdüreceğiz. Bu bağlamda üreticilerimizin makine ve teçhizat alımında yerli malı alması veya kullanması halinde ilave destekler sağladığımızı vurgulamak istiyorum. Biz ülkemizi hak ettiği en iyi noktaya taşıma noktasında kararlıyız. Uzay teknolojileri, stratejik sanayi ürünleri gibi bilimsel konular ile yerli üretim ve milli büyüme konusunda önümüzde duran bütün engelleri ortadan kaldıracağız. Bu vesileyle makine ihtisas organize sanayi bölgesinin kurulumu başta olmak üzere, organize sanayi bölgelerimize teknoloji yoğun ürün üreten işletmelerimize, sanayicilerimize ve kobilerimize sağladığı desteklerden dolayı başta sayın bakanımıza ve bakanlık bürokratlarına şükranlarımı sunuyorum. 2019 yılı bütçesinin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

ALPER PARLAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER