Salkım güvesine karşı şaşırtma tekniği

Tarım Orman İl Müdürlüğü tarafından üzüm üretiminde büyük kayıplara neden olan salkım güvesi ile mücadelede kimyasal mücadeleye alternatif olarak biyoteknik yöntemlerden olan şaşırtma tekniği konusunda bilgilendirmek amacıyla tarla günü düzenlendi.

Salkım güvesine karşı şaşırtma tekniği

Tarım Orman İl Müdürlüğü tarafından Honaz’ın Kocabaş Mahallesi’nde üzüm üretiminde büyük kayıplara neden olan ‘Salkım Güvesi’ ile mücadelede, kimyasal mücadeleye alternatif ve çevre dostu olarak bilinen Biyoteknolojik Yöntemlerinden ‘Şaşırtma Tekniği’ konusunda çiftçiler bilgilendirmek amacıyla tarla günü düzenlendi.

Etkinliğe; Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsünden Dr. Özlem Altındişli, Dr. Fatma Özsemerci, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Altındişli, Tarım Orman İl Müdür V. Mehmet Atmacaoğlu, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ali Yılmaz, Ege İhracatçılar Birliği’nden Ziraat Mühendisi Oğuz Aşcıoğlu ve üzüm üreticileri katıldı.

Tarla gününde konuşan Dr. Özlem Altındişli, şaşırtma tekniği hakkında bilgiler verdi.

Şaşırtma tekniğiyle dişi salkım güvesinin yaydığı feromonlar taklit edildiğinin altını çizen Dr. Altındişli, tuzaklardan yayılan koku ile bağda yoğun koku bulutu oluşturulduğu bildirdi.

Bu koku bulutunda erkeklerin dişileri bulamadığını söyleyen Dr. Altındişli, çiftleşmenin gerçekleşememesinden dolayı dişilerin yumurtalarını salkıma bıraksalar bile bu dölsüz yumurtaların içinden larva çıkamadığı belirtti. Tarla gününde Prof. Dr. Ahmet Altındişli ve Ziraat Mühendisi Oğuz Aşçıoğlu da Türkiye bağcılığı ve bağlarda kullanılan zirai ilaçlar ve kalıntı ile ilgili bilgiler verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER