Sanayi Bakanlığı’ndan Çardak OSB’ye yatırım kredisi

Çardak Organize Sanayi Bölgesi (OSB ) Başkanı Okan Konyalıoğlu ve yönetimin, Sanayi Bakanlığı’yla yaptığı görüşmeler sonucunda; Çardak OSB’ye Yatırım Kredisi arıtma tesisi için 3 yılı ödemesiz toplam 13 yıl süreli ve oldukça uygun ödeme şartlarıyla yatırım kredisinin tahsisi sağlandı.

Sanayi Bakanlığı’ndan Çardak OSB’ye yatırım kredisi

Çardak Organize Sanayi Bölgesi (OSB ) Başkanı Okan Konyalıoğlu ve yönetimin, Sanayi Bakanlığı’yla yaptığı görüşmeler sonuç verdi. Çardak OSB’ye Yatırım Kredisi arıtma tesisi için 3 yılı ödemesiz toplam 13 yıl süreli ve oldukça uygun ödeme şartlarıyla yatırım kredisinin tahsisi sağlandı. Çardak OSB Başkanı İ. Okan Konyalıoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “10 Şubat 2021 tarihinde Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilen Döngüsel Ekonomi Eylem Planı kararı, Yeşil Mutabakat yapısını oluşturan en önemli unsurların başında gelmektedir. Döngüsel Ekonomi Eylem Planı, sürdürülebilir tüketimin güçlendirilmesini ve kullanılan kaynakların mümkün olan en uzun zaman dilimi süresince ekonomi içinde kalmasını amaçlamaktadır. Döngüsel ekonomi modeli, al-yap-tüket-at şekline dayalı doğrusal ekonomi modeline bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Kaynakların mümkün olduğunca döngüde kalmasını sağlamanın, israfı en aza indirmenin ve etkin kaynak yönetiminin ötesinde rekabet ve kalkınma gibi politikalara yön verme gücüne sahip ekonomik modeldir. Yönetim Kurulumuz tarafından, Organize Sanayi Bölgemizde Döngüsel Ekonomi Eylem Planı ve yeşil ekosistem uygulaması ile çevresel sürdürülebilirliğin ve katılımcılarımızın rekabet gücünün arttırılması temel prensibimiz olarak belirlenmiştir. Bu çerçevede; Yönetim Kurulumuzun Sanayi Bakanlığı’na giderek yaptığı görüşmeler netice vermiş ve Sanayi Bakanlığı’ndan bölgemize arıtma tesisi için 3 yılı ödemesiz toplam 13 yıl süreli ve oldukça uygun ödeme şartlarıyla yatırım kredisinin tahsisi sağlanmıştır.”

“KADEMELİ OLARAK 6 BİN METREKÜP/GÜN KAPASİTEYE ÇIKARILACAK”

Çardak OSB’de bulunan firmalardan kaynaklanacak evsel ve endüstriyel nitelikli atıksuların arıtılması amacıyla ortalama 6 bin metreküp/gün kapasiteli atıksu arıtma tesisi yapılacağının müjdesini veren Başkan Konyalıoğlu; “OSB’de mevcut yatırım yapan işletmeler ve ileride yatırım yapacak işletmelerin atıksu üretim kapasitelerine paralel olarak tesis kapasitesi başlangıçta 2 bin metreküp/gün olarak dizayn edilecek ve ileride kademeli olarak 4 bin metreküp/gün ardından da 6 bin metreküp/gün kapasiteye çıkarılması planlanmaktadır. Söz konusu Atıksu Arıtma Tesisi’nde sanayide kullanılan atıksuların geri kazanılarak yeniden uygun proseslerde kullanılması veya sulamada kullanılması planlanmaktadır. Böylelikle su kaynaklarının azalması nedeniyle su temininde yaşanabilecek sıkıntılar minimize edilecek, yeraltı sularının daha az kullanılması sağlanarak su kaynakları korunacak ve çevreci bir anlayışla tesis işletilecektir. Sürecin her aşamasını yakından takip eden  Sanayi Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan’a ve desteğini esirgemeyen bölgemiz milletvekillerine, yönetim kurulumuz adına teşekkür ederim. Arıtma tesisi projelendirme ve inşaat süreci hızla devam ederken diğer altyapı çalışmalarının da kredilendirilmesi konusunda Sanayi Bakanlığı ile görüşmelerde önemli mesafe kaydedildi” şeklinde ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER