SANAYİCİ ENERJİ ZAMLARINDAN RAHATSIZ

SANAYİCİ ENERJİ ZAMLARINDAN RAHATSIZ

Enerji maliyetlerde yaşanan artışı eleştiren Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “İşçi ve enerji maliyetleri üst üste koyulduğunda 2018’de sanayicinin omuzlarındaki yük neredeyse yüzde 25 oranında artacak gibi görünüyor. Sanayicinin maliyeti bu seviyelerde artırılırken biz sanayiciler olarak ürünlerimize o kadar zam yapamıyoruz ne yazık ki” dedi.

Geçen hafta asgari ücretle ilgili açıklama yaparak sanayicinin maliyet artışı altında ezildiğini dile getiren Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, bu defa da enerji maliyetlerde yaşanan artışı eleştirdi. İşçi maliyetlerinde son 3 yılda yaşanan yüzde 59’luk maliyet artışının üstüne enerji maliyetlerindeki artışı sanayiciye 2’nci darbe olarak niteleyen Başkan Keçeci, teşviklerin bir an önce açıklanması gerektiğini vurguladı. Sanayicinin bütçesindeki en önemli iki maliyetin istihdam ve enerji olduğunu dile getiren Keçeci, “Yeni yılın ilk günlerine BOTAŞ’ın doğalgaz zammıyla ‘merhaba’ dedik. 300 bin metreküpün üzerinde doğalgaz kullanımı olan sanayicilere uygulanan fiyat yüzde 13,61 artırılırken elektrik santrallerinin kullandığı doğalgazın fiyatı da bir önceki ay yapılan yüzde 8’lik zam sonrası yapılan yüzde 4.76’lık zamla yüzde 13 seviyesinde artırıldı. Bu demektir ki sanayide kullandığımız elektriğin maliyeti de yakın zamanda artacak. İşçi ve enerji maliyetleri üst üste koyulduğunda 2018’de sanayicinin omuzlarındaki yük neredeyse yüzde 25 oranında artacak gibi görünüyor. Sanayicinin maliyeti bu seviyelerde artırılırken biz sanayiciler olarak ürünlerimize o kadar zam yapamıyoruz ne yazık ki” şeklinde konuştu.

Karlılık oranlarının son dönemde düştüğünü, özellikle iç piyasada ödeme vadelerinin uzadığını belirten Keçeci “İç piyasada ödeme vadeleri çok uzadı. Bu nedenle KGF destekli krediler hem iç piyasaya hem de ihracatçıya çok iyi geldi. Bu nedenle bu gibi desteklerin özellikle sanayicilerimize yönelik olarak devam ettirilmesi gerekiyor. KGF destekli kredilerin geri dönüşlerinin başlayacağı bu aylarda, bu tarz desteklerin yeniden yapılandırılması uygun olacaktır” dedi. İhracat ve istihdam rakamlarına da değinen Keçeci, “Türkiye ihracatçı bir ülke ve milli hedeflerimizden biri de bu ihracatı artırmak ancak devlet tarafından desteklenmezsek uluslararası alanda rekabet gücümüzü kaybedeceğiz. İşçi ve enerji maliyetlerinde olduğu gibi doğrudan maliyet artışlarımızın yanısıra artırılan vergi oranları dolayısıyla yaşadığımız dolaylı maliyet artışlarımız da bulunuyor. Uluslararası pazar oldukça çetin. Bazen 1 Dolar ile sipariş alıyoruz veya kaybediyoruz. Böyle bir ortamda yüzde 10’luk maliyet artışı bile sanayici için tolere edilebilir bir artış değil. Devletin artık biraz da kendinden fedakarlık etmesi ve bu maliyet artışlarının bir kısmını kendisinin yüklenerek sanayicinin yükünü hafifletmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. 

 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER