SANAYİCİLER VE YEREL İDARECİLER, KATI ATIKLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ İÇİN BULUŞTU

Denizli Valiliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Denizli İl Müdürlüğü öncülüğünde ve Denizli Çimento Fabrikası ev sahipliğinde ‘Sanayi ve Yerel İdare Buluşması’nın ilki gerçekleştirildi. Toplantıya, Denizli’de atık su arıtma tesisi bulunan firmaların yetkilileri katılarak, istişarede bulundu.

SANAYİCİLER VE YEREL İDARECİLER, KATI ATIKLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ İÇİN BULUŞTU

Denizli Valiliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Denizli İl Müdürlüğü öncülüğünde, Denizli Çimento Fabrikası ev sahipliğinde atık su arıtma tesisi bulunan firma yetkililerinin katılımıyla ‘Sanayi ve Yerel İdare Buluşması’ gerçekleştirildi. İlki düzenlenen buluşmada; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Denizli İl Müdürlüğü ve Denizli Çimento öncülüğünde 2017 yılı Mart ayında hayata geçirilen atık su arıtımında oluşan çamur ve kazanlardan çıkan küllerin dönüşüm yaptırılarak yakıt haline getirilmesini kapsayan proje ile ilgili detaylar konuşuldu. Denizli Çimento’da düzenlenen buluşmaya; Denizli Vali Yardımcısı Celalettin Cantürk, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Denizli İl Müdürü Fikret Büyüksoy, Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürü Ahmet Taş, Denizli Çimento Fabrikası Genel Müdürü Levent Öncel ve Denizli’de çeşitli sektörlerde öncülük yapan firmaların yetkilileri katıldı. OYAK Çimento ve Beton Kağıt Grubu Alternatif Kaynak ve Çevre Yönetim Müdürü Galip Tekiner firma çalışmaları ve proje hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

“PROJELERİN ARTMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”
Buluşmaya ve projeye dair değerlendirmelerde bulunan Denizli Vali Yardımcısı Celalettin Cantürk; “Hem bölgeye ekonomik anlamda katkı sağlamak hem de çocuklarımıza, geleceğimize daha güzel ve kalıcı bir ortam hazırlamak için ‘ne yapabiliriz’ sorusuna cevap aramak için toplandık. Ben özellikle Yapılan açıklamalarda Denizli’deki tüm katı atıkların toplanarak imha edilebileceği ve bunun çevreye kirlilik sağlamayacağını belirttiler. Denizlimiz adına çok daha güzel şeyler olacağına inanıyor ve bu gibi projelerin artması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“KATI ATIK DEPOLAMA ALANLARI ÇABUK DOLUYOR”
Projenin detaylarını aktaran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Denizli İl Müdürü Fikret Büyüksoy ise; “Uzun zamandan beri ilimizdeki arıtma çamurları ve külle ilgili önemli bir çalışma yapmaktaydık. Bunların gömülmesi veya farklı yerlerde farklı şekillerde değerlendirilmesi çevreye zarar veriyor. Bununla ilgili çözüm üretmek için Denizli Çimento Fabrikası ile böyle bir çalışma başlattık. Yapılan analizlerde ilimizdeki arıtma çamurlarının kuruduktan sonra külle beraber çok iyi bir yakıt olduğu ortaya çıktı. 2017 yılı itibariyle yaklaşık olarak 30 bin ton arıtma çamuru çıkan ilimizde bu sorunu ortadan kaldırmak için Denizli Çimento ile yapmış olduğumuz çalışmayı burada arıtma tesisi olan fabrika sahiplerimizin de katıldığı toplantıda bir araya gelerek bir tanıtım yapılmasını amaçladık. Katı atık depolama alanları çabuk doluyor. Proje sayesinde bununda önüne geçeceğiz. Bize Denizli Valimiz başta olmak üzere sanayicilerimiz destek veriyor. Amacımız; bir fabrikadan çıkan her türlü atığı nasıl değerlendirebileceğimize dair projeler hazırlamak. Sanayi ve çevrenin beraber yürüyebileceğini göstermek için yola çıktık” ifadelerini kullandı.

“HEDEFİMİZ YÜZDE 40’LARA ULAŞMAK”
Projede hedefin yüzde 40’lara ulaşmak olduğunu belirten Denizli Çimento Fabrikası Genel Müdürü Levent Öncel şunları söyledi: “Amacımız; çocuklarımız için daha yaşanılır bir çevre planlamak. Atık üretim tesisi dediğimiz toplam 3 ana kısımdan oluşan bir kampüsümüz bulunmakta. 1’inci kısım dip çamurların kullanımı. İkinci kısım, belediye ve sanayi atıklarının değerlendirilmesini kapsıyor. Diğer kısım ise; ömrünü tamamlamış lastiklerin tekrar ekonomiye geri kazandırılmasıyla ilgili. Kampüsümüz tamamen Denizli ilimize hizmet etmekte. İlave olarak Denizli çevresindeki illerimize de hizmet etmekteyiz. Amacımız hizmet miktarını arttırmak ve kül, lastik gibi atıkları ekonomiye geri kazandırmak. Diğer bir amacımız da dışarıdan ithal ettiğimiz ya da edebileceğimiz yakıt türlerini minimize etmek. İnşallah diğer illerde de böyle uygulamalar yaygınlaşır. Şu an için yüzde 15-20’ler seviyesindeyiz. Hedefimiz yüzde 40’lara ulaşmak.”

“DERDİMİZ; TEMİZ BİR ÇEVRE İLE BERABER SANAYİ ÜRETİMİ YAPMAK”
Projenin Denizli açısından büyük önem arz ettiğini vurgulayan Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürü Ahmet Taş; “Aslında herkesin derdi aynı; temiz bir çevre ile beraber sanayi üretimi yapmak. Biz Organize Sanayi Bölgesi olarak 1997’de bir Merkezi Arıtma Tesisi kurduk. Bununla beraber tüm sanayi bölgesinin ihtiyacını karşılamış olduk. Herkes katı atıkları bertaraf etmiş olsa ciddi bir çevre kirliliği olacak. O yüzden Denizli Çimento bu işe ele atmış. Arıtma tesislerinden çıkan çamurlar petrol ürünleri gibi. Hem bu ürünleri yakarak çevreyi kirletmeyeceğiz hem de ülkeye gelir elde etmiş olacağız. Proje Denizli için büyük önem arz ediyor” dedi.  

PINAR ÇANKAYA- İBRAHİM ALAYONT 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER