Sanayicinin derdi işçi bulamamak

Denizli’de sanayicilerin en büyük sorunlarının başında çalıştıracak eleman bulamamak geliyor. İşçi sıkıntısı nedeniyle Çardak Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan yerlerine yatırım yapamadıkları savunan iş adamı İrfan Duman, 830 kişiye iş verdiklerini ancak 300-350 kişiye daha işe alabileceklerini belirtti.

Sanayicinin derdi işçi bulamamak

Denizli’de artan ihracat rakamlarıyla birlikte işçi bulamama sıkıntısı da iyice gün yüzüne çıktı. Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) üç ayrı fabrikada oto camından, cam tencere kapağına kadar üretim yapıp 33 ülkeye ihraç eden iş adamı İrfan Duman, 830 kişiye iş verdiklerini, Çardak OSB’deki arsalarına da yatırım yapmak istediklerini ancak işçi problemi nedeniyle yatırıma giremediklerini söyledi. Çardak OSB ile birlikte 300-350 kişiye daha iş verebileceklerini anlatan Duman, “50 yıldır bu işin içerisindeyiz. Üretim yapıyoruz ama bu son yıllar çok güzel makineler aldık. Elektronik makineler aldık. Yurt dışı pazarlarımız çok iyi sonra iç piyasada 8 yerde bölge müdürlüğümüz var. Sigortalara çok iyi bir hizmet veriyoruz. Hizmetlerimiz güzel fakat kiminle konuştuysak arkadaşların derdi, işçi. Geçen gün Çardak Organize Sanayi de toplantımız oldu. Bu işçi sıkıntısını nasıl gideririz diye çeşitli fikirler çıktı” dedi.

“MÜHENDİSLERİN YARI MAAŞINI DEVLET YARISINI BİZ VERELİM”

Okulunu bitirip gelmiş bir mühendise milyon dolarlık makineleri emanet edemediklerini söyleyen Duman, o makinenin başında çalışan yetişmiş elemana 4 bin TL maaş verirken mühendise 6 bin TL veremediklerine dikkat çekti. Duman, “Ben de orada dedim ki; bugün mühendisler geliyor, direk okuldan geldiği için makinenin başına veremiyoruz, çalıştıramıyoruz. Sebebi makinelerde çalışan çocuklar 4 bin TL civarında para alıyor. Gelen mühendise 4 bin liranın üzerinde para verme şansımız yok. Çalışanlar bu sefer darılıyorlar. Onun mühendisliğini düşünmüyor. ‘Ben daha iyi biliyorum’ diyor. Mühendis arkadaşlar orada çalışmış olsa, güzel işler çıkartılar. Ben de dedim ki mühendis arkadaşları üretime kazandırabilmek için makine başında bizzat çalışan mühendislere hiç olmazsa devletimiz bir iki yıl mühendisler sanayiliğe makine başında çalışmaya alışasıya kadar, sevk edesiye kadar biraz devletimiz yardımcı olması lazım. Mesela üç bin TL biz veriyorsak 3 bin TL de devlet verir, 6 bin TL geçmiş olur. Makine çalıştırmayı da iyi bir ellere teslim etmiş oluruz. Böyle bir görüşte bulundum ve bu dillendirilmeli. Burada 830 kişi çalışıyor. Tencere kapağı yapıyoruz çamdan, oto camı yapıyoruz. Bugün sokaklarda caddelerde dolaşan araçların tüm çamlarını yapıyoruz. Ayrıca 33 ülkeye de 80 müşteriye yurt dışı hizmet veriyoruz” diye konuştu.

“İŞÇİ PROBLEMİ NEDENİYLE YATIRIM YAPAMIYORUZ”

Yaşanan işçi problemi nedeniyle Çardak OSB’deki yerlerine yatırım yapamadıklarını ifade eden Duman, “Kalitemiz çok güzel bir yere geldi. Artık çalışmalar bu şekilde. İşçi olsa şuanda Çardak Organize Sanayi’de yerimiz var. Çok istiyorum oraya da yatırım yapmayı fakat işçi problemi çözülmeyince çok zorlanıyoruz. İnşallah bu bizim taleplerimiz yukardaki yetkililere ulaşır da bu şekilde işçiyi bollatırız. Ondan sonra yatırım yapması kolay öğrendik artık. İşçiyi rahatlatabilirsek, projelerimiz dosya içerisinde duruyor. 300 -350 kişi daha alma şansımız var. Ama bulamadığımız için hep kısır çekişmeler içinde yürüyüp gidiyoruz. Buharkent’ten, 50 kilometre oradan işçi getiriyorum. Sarayköy’den, Çal Akkent’ten Çardak tarafından hep işçi taşıyoruz. Bu da maliyetlerimizi arttırıyor. Mazotun fiyatı belli. Fiyatı yükseliyor. Bunlar toplu taşımacılık şekline gelirse çok randımanlı olur. Bu ihracatımızı ikiye katlayabiliriz. Geçen gün bahsettiğim toplantıda İŞ KUR Müdürü vardı. İŞ KUR Müdürü Denizli’nin çevresindeki bütün kazaları kilometrelerini hesap ettirmiş, aşağı yukarı Dinar’da dahil olmak üzere Çardak’a 40 dakikalık bir yolculukları var. Bunun da normal karşılandığı söyleniyor. Tamam normal ama maliyetleri çok arttırıyor. Onun için hep beraber sahip çıkılırsa kazalara nahiyelere gidildiğinde dernekler olarak belediye reisleriyle görüşüp oradan gelen işçileri geçiren servislere katkı takviyesi olsa” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER