Sancar’dan hibe destek programına tepki

CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıkladığı ‘Hibe Destek Programı’nda Denizli’nin olmamasına tepki gösterdi.

Sancar’dan hibe destek programına tepki

Korona virüs salgını dolayısıyla, bitkisel üretimin devamlılığı ve gıda arz güvencesini sağlamanın önümüzdeki dönem için büyük önem taşıdığı şu günlerde Tarım Bakanlığı, 21 ilde üreticilere tohumların yüzde 75'ini hibe ediyor. Program doğrultusunda mevcut üretim alanlarına ilave yazlık ekiliş yapılabilecek alan ve ürün deseni bilgilerinin toplandığını vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; “Uygulama ile bu alanlarda tohum bedelinin yüzde 75'i hibe, yüzde 25'i ise çiftçi katkısı ile karşılanacak” dedi.

DENİZLİ NEDEN YOK?”

Açıklanan hibe programında Denizli’nin olmadığına dikkat çeken CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, “Yaklaşık olarak 380 bin hektar ekilebilir tarım arazisi bulunan ve başta; buğday, arpa, mısır, nohut, ayçiçeği gibi tarım ürünlerinin üretildiği Denizli’nin tohum desteği dışında bırakılması düşündürücüdür. Korona virüs salgınından etkilenen ilk illerden biri Denizli’dir. Denizli çiftçisi zaten son yıllarda perişan, ektiği ürünleri ya zararına satabilmiş ya da elinde kalmıştır. Durum böyleyken Denizli’den onlarca küçük ile hibe desteği verilip, Denizli’ye üvey evlat yapılması vicdanları yaralamıştır. Umarım bir an önce bu konuda bir düzenleme yapılır ve çiftçimize bir nebze destek sağlanır, yoksa çiftimizi kara günler beklemektedir” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221