SARAÇ VE BAĞ'DAN KUDÜS İÇİN 'ORTAK TAVIR' DAVETİ

SARAÇ VE BAĞ'DAN KUDÜS  İÇİN 'ORTAK TAVIR' DAVETİ

YÖK ve Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı ÜAK tarafından, "Ulusal ve uluslararası tüm platformları, 'Barış Şehri' Kudüs'ün tarihi ve kutsal özelliğine zarar verecek karar ve davranışlara karşı ortak tavır almaya davet ediyoruz" değerlendirmesi yapıldı. Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanı PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ tarafından, ortak bir açıklama yapıldı. Ve Saraç ile Bağ "Ulusal ve uluslararası tüm platformları, 'Barış Şehri' Kudüs'ün tarihi ve kutsal özelliğine zarar verecek karar ve davranışlara karşı ortak tavır almaya davet ediyoruz" dedi.  


İnternet haber sitelerinde yer alan habere konu olan yapılan ortak yazılı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri'nin, insanlığın ortak kutsal mekanı olan kadim şehir Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve elçiliklerini buraya taşıma kararının, başta bölge barışı olmak üzere evrensel barış açısından son derece talihsiz bir karar olduğuna işaret edildi.

Üç semavi dinin kutsal mekanı olan Kuds-i Şerif'in Osmanlı döneminde farklı din ve inançların uyum içinde yaşadığı bir yer olarak insanlığa örnek teşkil ettiği vurgulanan açıklama şöyle devam etti; "Birlikte yaşama kültürüne tarihsel olarak sahip bu kutsal bölgenin bugün barışa ve huzura her zamankinden daha fazla ihtiyacı bulunmaktadır. Kudüs'ün işgal altında olduğunu ABD dahil uluslararası toplumun kabul ettiği bir ortamda, uluslararası hukuku, tarihi süreçte alınmış BM kararlarını ve ülkelerin hassasiyetlerini hiçe sayan, bölgedeki çatışmaları körükleme ihtimali oldukça yüksek olan bu girişim, kesinlikle kabul edilemez. YÖK ve Üniversitelerarası Kurul olarak, alınan bu kararın yanlışlığına dikkatleri çekerek, dünya liderlerine barıştan, vicdandan ve adaletten yana tavır ortaya koymaları yönünde çağrıda bulunuyor ve Amerika Birleşik Devletleri'ni aldığı bu yanlış kararı geri çekmeye çağırıyoruz. Ulusal ve uluslararası tüm platformları, 'Barış Şehri' Kudüs'ün tarihi ve kutsal özelliğine zarar verecek karar ve davranışlara karşı ortak tavır almaya davet ediyoruz."

 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221