'ŞARAP BANDROL BEDELİ DÜŞÜRÜLSÜN, ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLSÜN'

'ŞARAP BANDROL BEDELİ DÜŞÜRÜLSÜN, ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLSÜN'

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan günden güne bağcılığın yitirildiğinin altını çizdi. Şaraplardan alınan bandrol bedellerinde yapılacak yüzde 10-15’lik katkının üreticiyi şahlandıracağını söyledi.

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Başkan Akcan açıklamalarında bağcılığın günden güne kaybolduğunu söyledi. Şarap bandrol bedelleri ile ilgili de konuşan Başkan Akcan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de katıldığı ve Denizli Valiliği’nde düzenlenen İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda bu konuyu Bakan Zeybekci’ye açtığını belirtti. Başkan Akcan sözlerinin devamında; “ İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı bir konuyu gündeme getirmiştik. Şaraptan alınan bandrol bedellerinin üreticiye yansıması ve daha kaliteli bağların, üzümlerin ve şarapların üretilmesi için yardım istedik. Alınan bandrol bedelinden teşvik olarak yüzde 10-15’ini üreticiye yansıtırsak yeniden bağ şahlanır. Böylelikle yeniden Türk ekonomisine katkı sağlar. İşsizlik önlenir. Sayın Bakanımız da bunu mantıklı gördü. ‘Rapor halinde istiyorum, sonuna kadar da yanınızdayım’ dedi. Bu bizim için gerçekten çok büyük bir gelişme. Eğer böyle bir gelişme olursa Çal’ı yeniden inşa etmiş oluruz. Sayın Bakanımız bunu yaparsa biz de ona çok büyük sürprizler yapacağız” dedi.

 “SADECE ÇAL’DA ÜRETİLEN 11 MİLYON LİTRE ŞARAP VAR”
Firmalarla görüşmelerinin devam ettiğini vurgulayan Başkan Akcan; “Gelecek günlerde büyük alıcı firmalarla yine bir toplantı yapacağız. Çal 220 bin dönüm bağ alanına sahip Türkiye’nin en büyük ilçesiydi. Şuan baktığımızda 160 bin dönümlere düştü. 60 bin dönüm bağ kayıp oldu. Bu 60 bin dönümün yüzde 70’i eski bağlar. İnsanlar yeni bağ yetiştirmiyor. Çünkü genç nesil kalmadı, genç nesil hep gidiyor. Böyle olunca başlarında ihtiyar insanlar oluyor. Bir bağ 7-8 yılda verime giriyor. Yeniden dikip yetiştirmenin manası yok diye düşünüyorlar. Böylelikle bağ alanları ve bağcılık ölüyor. Bağ alanlarının ve bağcılığın ölmesi demek Türk ekonomisine hiç katkısı olmamış demek.  Sadece Çal’da üretilen 11 milyon litre şarap var. Bekilli’yi ve buradan alan büyük firmaları saymıyorum. Sadece Çal’da üretilen bandrollü şarap miktarı bu. 11 milyon litre şaraptan 60-65 bin TL bandrol bedeli var. Düşünün ki devlete ne kadar katkısı var. 45 bin ton üzüm üretiliyor. Ekonomiye büyük katkısını düşünün” diye konuştu.

PINAR ÇANKAYA- MEHMET ÜNLER

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221