SARAYKÖY'DE 135 DEVE ŞAMPİYONLUK İÇİN GÜREŞTİ

SARAYKÖY'DE 135 DEVE ŞAMPİYONLUK İÇİN GÜREŞTİ

Sarayköy Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ‘Sarayköy Deve Güreşleri Festivali’nin bu yıl 34’üncüsü gerçekleştirildi. Ege, Marmara ve Akdeniz’in en iyi develerinin de yer aldığı festivalde; 135 deve şampiyonluk için güreşti.

Her yıl geleneksek olarak Sarayköy Belediyesi tarafından düzenlenen Sarayköy Deve Güreşleri Festivali’nin bu yıl 34’üncüsü gerçekleştirildi. Yıldıztepe Demirci Deresi mevkiinde bulunan doğal arenada yapılan festivale; Ege, Marmara ve Akdeniz’in en iyi develeriyle birlikte Sarayköy’den de 25 deve katıldı. Baş ve başaltı olmak üzere iki kategoride toplam 135 deve şampiyonluk için güreşti. Sarayköy Kaymakamı Fatih Akkaya, Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş ve Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın’ın da takip ettiği deve güreşlerinde renkli görüntüler yaşandı. Güreşin sonunda dereceye giren develerin sahiplerine kupa verildi.

“BOMBA GİBİ BİR ORGANİZASYON”
Festivale dair bilgiler aktaran Sarayköy Kaymakamı Fatih Akkaya; “34 yıldır bomba gibi bir organizasyona imza atıyoruz. Her sene bir öncekinden daha iyi oluyor. Türkiye’de Yörük kültürünün sürdüğü bölgelerde deve sevdası yoğundur. Festivale katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Güzel develer var ve iyi yarışlar olacağına inanıyorum” dedi.

“100 YILIN DEVE GÜREŞİNİ YAPIYORUZ”
 34’üncüsünü gerçekleştirdikleri Sarayköy Deve Güreşleri Festivali’nin 100 yılın deve güreşleri olduğunu vurgulayan Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş ise; “Festivalimizde Sarayköy’den, Ege, Marmara ve Akdeniz’den toplam 135 deve yer alıyor. 100 yılın deve güreşini yapıyoruz. Tabiri caizse; ‘Kırkpınar’ burada gerçekleşiyor. Deve güreşini seven, isteyen vatandaşlarımıza festivalimizi ücretsiz yaptık. Hoşgörü, kardeşlik, kaynaşma, birlik ve beraberliğin hat safhaya ulaştığı Deve Güreşi Festivalimizin yeni nesillere ve daha çok kişiye ulaşması için elimizden ne geliyorsa yaptık. Sarayköy Belediyesi olarak bundan sonra da festivalimizi ücretsiz olarak tertip edeceğiz. Herkes izlesin. Yörük kültürü yaşasın” diye konuştu.

 

PINAR ÇANKAYA- İBRAHİM ALAYONT

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211