Sarayköylü Kıbrıs Gazisi 46 yıl önceki anılarını hiç unutmuyor

Denizli'nin Sarayköy İlçesi’nde yaşamını sürdüren Kıbrıs Gazisi Salih Zeki Bayrakçı, 27 yaşında katıldığı Kıbrıs Barış Harekatı'nda komutanı tarafından kendisine verilen teşekkür, takdir belgelerini ve savaş alanında silah arkadaşlarıyla birlikte çekilen fotoğrafları gözü gibi saklıyor.

Sarayköylü Kıbrıs Gazisi 46 yıl önceki anılarını hiç unutmuyor

Denizli’nin Sarayköy İlçesi’ne bağlı Bala Mahallesi’nde ikamet eden Kıbrıs Gazisi Salih Zeki Bayrakçı, 46 yıl önce katıldığı Kıbrıs Barış Harekatı'ndaki unutamadığı anılarını paylaştı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 20 Temmuz 1974'te başlattığı Kıbrıs Barış Harekatı'na 27 yaşında jandarma komando asteğmen olarak katıldığını belirten Bayrakçı, 100 gün boyunca görev yaptığı harekatta gurur verici olaylar yaşadığını anlattı. Çıkartma gemileriyle adaya çıktıklarında Beşparmak Dağları’ndan havan topu saldırısıyla karşı karşıya kaldıklarını anlatan Bayrakçı, “Hiçbir gemiye havan topu isabet etmedi. Yarım saat sonra bizim uçaklar geldi, bombardıman yaptı. Düşmanın o havan topu yağmuruna rağmen sağ salim o alandan çıktım. O anı hiç unutamam” dedi.

“ALLAH HİÇBİR MİLLETE SAVAŞ VERMESİN”

Harekat sırasında yitirdiği arkadaşlarını hep hatırladığını, diğer arkadaşlarıyla bağlarını hiç koparmadıklarını anlatan Bayrakçı, “Postallar, çelik miğferler altında zor günler geçirdik ama düşmanı püskürttük. Kıbrıs Harekatı’nı başardık. Allah hiçbir millete savaş vermesin. Şu an isteseler rütbem albay, hiç tereddüt etmeden, gözümü kırpmadan tekrar savaşa, ülkem için mücadele etmeye giderim” ifadelerini kullandı.

“ONLAR BENİM MANEVİ MİRASIM”

Savaş alanında çekilen fotoğraflarını ve belgelerini saklayan Bayrakçı, “Onlar benim manevi mirasım. Gözüm gibi bakıyorum. O günlerden bana kalan hatıralarım” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2020, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER