Sarayköy’ü sokak sokak gezip tabloya yansıtıyor

Denizli'nin Sarayköy İlçesi’nde yaşamını sürdüren 64 yaşındaki mimar Orhan Güler, emekli olduktan sonra yerleştiği memleketini sokak sokak tablolara yansıttı.

Sarayköy’ü sokak sokak gezip tabloya yansıtıyor

İstanbul'da mimarlık yaptıktan sonra memleketi Denizli’nin Sarayköy İlçesi'ne dönen ve çocukluğunun geçtiği sokakları resmetmeye başlayan 64 yaşındaki Orhan Güler, 11 yılda 128 suluboya tablo ortaya koydu.

Çocukluk hayali olan ressamlığı hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadığını belirten Güler, “Gözlerimi Sarayköy'de açtım, hayalim ressam olmaktı ama mimar oldum. Ressamlık aklımdan hiç çıkmadı. Mimar olduğum için iş hayatımda proje çizmekten resme çok fazla vaktim kalmıyordu. Emekli olduktan sonra kendimi resme verdim” dedi.

“ESKİ SARAYKÖY İÇİN GÜZEL BİR ARŞİV OLUŞTURDUM”

Bisikletiyle kenti gezdiğini, fotoğraflar çektiğini, daha sonra bunları suluboya tekniğiyle tabloya yansıttığını dile getiren Güler, şunları kaydetti:

“Girmediğim, dolaşmadığım sokak kalmadı. Sokak sokak çekip topladığım fotoğrafların hepsini sulu boya tekniğiyle çizerek 128 tablo oluşturdum. Arşiv niteliğinde olacak bu eserlerimin çatı katında bırakılacağı düşüncesi beni üzüyor. Vasiyetim olarak ben de bu çalışmalarımın Sarayköy halkına armağan edilmesini istiyorum. Tabloya yansıttığım bazı evler yıkıldı ve yerine başka evler yapıldı. Eski Sarayköy'ü bilmek isteyenler için güzel bir arşiv oluşturdum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER