SARAYKÖY'ÜN FAYTONLARI, ATLARA EZİYETİ ORTADAN KALDIRIYOR

SARAYKÖY'ÜN FAYTONLARI, ATLARA EZİYETİ ORTADAN KALDIRIYOR

Son günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden gündeme getirilen İstanbul’daki Adalar’da bulunan atlı faytonlar yerine kullanılacak elektrikli faytonlar, Denizli’nin Sarayköy İlçesi’nde hayat buluyor. Sarayköy’de Makine Mühendisi İşadamı Haluk Şahin, atlara gerek duyulmadan daha çevreci bir nostalji yaşatmak amacıyla elektrikli fayton üretimi yapıyor.

Son günlerde İstanbul’daki Adalar’da kullanılan atlı faytonlar, yeniden bu konunun gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Adalar’daki atları faytonların boyunduruğundan kurtarıp özgürlüklerine kavuşturmak için bir çalışma yürütüyoruz” demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘atları boyunduruktan kurtaracak’ projesi Denizli’de hayat buldu. Makine Mühendisi İşadamı Haluk Şahin, faytonları çeken atlara eziyet edilmeden daha çevreci bir nostalji yaşatmak düşüncesiyle yaklaşık 15 yıl önce elektrikli fayton üretimine başladı. Şahin, yurt dışından 'Fayoto' adıyla patent alıp, ürettiği faytonları da markasıyla başta Arap ülkeleri olmak üzere İspanya, Fransa, Portekiz, Lüksemburg, Romanya ve Bulgaristan gibi ülkeler ile bazı kraliyet ailelerine özel olarak imal edip gönderiyor.

“YILDA 50 FAYTON ÜRETİYORUZ”
Yılda, siparişe göre 50'ye yakın fayton üretimi yaptıklarını, üretim kapasitesini artırabileceklerini belirten Şahin, "Biz hayvanların iş gücü olarak kullanılmasına karşı olduğumuz için elektrikli fayton üretimi yapıyoruz. Teknik özellikleri olarak 1 şarjla 6 saat boyunca, 80 kilometreye kadar gidebiliyor. Özellikle adalarda atlı faytonların çıkamadıkları yüzde 25 eğimli rampalara bile elektrikli faytonlar rahatlıkla çıkabiliyor. Bunun da daha önce denemesini yaptık. Elektrikli faytonlar, atlı faytonların yerine rahatlıkla geçebilir. Bir atın ömrü 20 yıl ise, faytonlara koşulduğunda 3 yıla kadar iniyor. Elektrikli faytonlar çevreyi kirletmez ve özellikle atlara yapılan eziyete son verecektir. Elektrik gücüyle çalışan faytonlarla insanlar, seri ve daha süratli şekilde adalarda rahatlıkla seyahat edebilirler" dedi.

“ATLI FAYTONLARIN BÜTÜN ÖZELLİKLERİNİ BULUNDURUYOR”
Şahin, fayton kelimesinin Fransızca 'giden kap' anlamına geldiğini ifade ederek, "Biz de bunu hayvanlardan ayrıştırarak elektrikli faytonu yaptık. Maksat nostalji yaşamaksa bu elektrikli fayton, atlı faytonların bütün özelliklerini bulunduruyor, lüks çadırı, kabini, koltukları, normal klasik faytonlarla birebir aynıdır" diye konuştu. (DHA)

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER