SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLARIN YÜZÜ 'HER ÇOCUK ÖZELDİR PROJESİ' İLE GÜLÜYOR

SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLARIN YÜZÜ 'HER ÇOCUK ÖZELDİR PROJESİ' İLE GÜLÜYOR

Denizli Görsel Sanatlar Derneği ve İçişleri Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Her Çocuk Özeldir Projesi’nin tanıtım töreni yapıldı. 1 yıl sürecek proje kapsamında ilk 6 aylık süreçte; savaş mağduru 33 çocuğa öğretmenler eşliğinde resim, drama ve satranç dersleri verilmeye başlandı. 

Denizli Görsel Sanatlar Derneği ve İçişleri Bakanlığı işbirliğinde ‘Her Çocuk Özeldir Projesi’ hayata geçirildi. 1 yıl boyunca devam edecek proje kapsamında ilk 6 aylık süreçte; savaş mağduru 33 çocuğa öğretmenler eşliğinde resim, drama ve satranç dersleri verilmeye başlandı.  Diğer 6 aylık süreçte ise şehit ve gazi çocuklarına resim, drama ve satranç derslerinin verilmesi planlanıyor. Projenin tanıtımı için Denizli Görsel Sanatlar Derneği’nde tanıtım töreni düzenlendi. Törene İYİ Parti Merkezefendi İlçe Başkanı Şule Türkarslan, Dernekler İl Müdürü Sefa Altıntaş, Denizli Görsel Sanatlar Derneği Başkanı Can Kuruoğlu, Başkan Yardımcısı Didar Boz ve davetliler katıldı.

“YAPILAN RESİMLER SERGİLENECEK, GELİRİ İSE ÇOCUKLARIN HESABINA YATIRILACAK”
Denizli Görsel Sanatlar Derneği Başkanı Can Kuruoğlu proje hakkında bilgiler aktardı. Başkan Kuruoğlu; “Projemiz İçişleri Bakanlığı’nın katkılarıyla süregelen bir proje. İlk 6 ayında Suriyeli göçmen çocuklara resim, satranç ve drama eğitimi veriyoruz. İkinci 6 ayda da şehit ve gazi çocuklarımıza aynı eğitimleri vereceğiz. Bu proje 1 yıl boyunca devam edecek. 1 yılın sonunda bu yaptıkları resimler sergilenecek ve sergilendikten sonra alınan paralar çocuklarımızın hesaplarına yatırılacak. Onlar için de böyle bir katkı sağlamayı düşündük” dedi.

“DESTEKLEMEYE DEĞER BİR PROJE”
Dernekler İl Müdürü Sefa Altıntaş törende yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Dernekler Dairesi Başkanlığı olarak 2010 yılından beri derneklerimizin böyle güzel projelerine destek vermeye çalışıyoruz. Güzel Sanatlar Derneği’nin bu projesi de 2017 yılı içinde katkı alan, desteklemeye değer görülen güzel projelerden bir tanesi. Projede eğitim alan çocuklarımıza baktığımızda projenin ne kadar amacına uygun ilerlediğini ve gerçekten ne kadar anlamlı olduğunu bir kez daha fark ettik. Projede emeği geçen herkesi kutluyorum.”

 

“ÇOCUKLAR ÇOK MUTLU”
Çocukların derslerden duyduğu memnuniyeti dile getiren Denizli Görsel Sanatlar Derneği Başkan Yardımcısı Didar Boz ise; “Ortam cıvıl cıvıl. Çocuklarımız çok güzel. Kendi çocuklarımızdan farkı yok. Çocuklarla iletişim kurabilmek adına, ülkemize göç etmek zorunda kalmış çocukların etraflarıyla ve bizim kültürümüzde iletişim kurabilmeleri adına sanat eğitiminin önemine dem vurmak istedik. Kendilerini konuşarak ifade edemeseler dahi sanat yoluyla ifade edeceklerini düşündük. Birlikte böyle bir projeye adım attık. Yaptıkları resimleri kendileri tasarlıyorlar. Her hafta farklı konularda çalışıyoruz. Bir hafta ebru çalışması yaptık. Bu hafta akrilik boya çalışması yapıyoruz. ‘Daha önce yaşadığınız yerle ilgili bir resim yapın’ dediğimizde sulu boya ile bir çalışma yaptık. Çocuklarımız çok mutlu. Onların yüzlerini güldürebildiğimiz, onlar adına bir şey yapabildiğimiz için bizde çok mutluyuz. Her hafta bir sonraki haftayı heyecanla beklediklerini söylüyorlar” diye konuştu.

“HALKIMIZ DESTEKLEMELİ”
İYİ Parti Merkezefendi İlçe Başkanı Şule Türkarslan ise şunları aktardı: “Burada her kesimden çocuk var. Gördüğüm kadarıyla çocukların resme yeteneği gayet iyi. Halkımızın desteklemesini isterim. Çocuklarının böyle bir yeteneği varsa burada değerlendirebilirler. Sanatın her dalında yapılan projeleri parti olarak destekliyoruz. Kendim de şiir yazıyorum. Çocukluğumda ben böyle bir destek görememiştim. Resme de ilgim var ama hiçbir zaman resim kursu aramadım. Çocukluğumda böyle bir şey olsaydı bende gelirdim diye düşünüyorum.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER