Şebnem Şirin Parkı açıldı

Pamukkale İlçesi’nde geçtiğimiz yıl öldürülen 25 yaşındaki Şebnem Şirin’in ismi, Bozkurt İlçesi’nde yaşayacak. Şebnem Şirin Parkı, Yenilenebilir Enerji Ve Kültür Sanat Festivali kapsamında düzenlenen törenle açıldı.

Şebnem Şirin Parkı açıldı

Geçtiğimiz yıl Pamukkale İlçesi’nde bıçaklanarak öldürülen 25 yaşındaki Şebnem Şirin’in ismi, Bozkurt Belediye Meclisi’nce alınan kararla ilçe girişindeki parka verildi. Yaklaşık 5 bin 800 metrekarelik arazi üzerine kurulan Şebnem Şirin Parkı, bu yıl ikincisi düzenlenen Yenilenebilir Enerji Ve Kültür Sanat Festivali kapsamında düzenlenen törenle açıldı. Törene; Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik’in yanı sıra, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Şebnem Şirin’in annesi Pervin Tokat ile vatandaşlar katıldı. Törende konuşan Belediye Başkanı Birsen Çelik; “Şebnem Şirin, 27 Ekim 2021’de erkek şiddetiyle aramızdan ayrıldı. Gencecikti, pırıl pırıldı. Daha 25 yaşındaydı, parlak bir geleceği olacaktı ama o karanlık günde Şebnem yanımızdan ayrıldı. Şebnem, yaşadığımız örneklerden bir tanesi. 2021 yılında 425 tane kadın bu yolda aramızdan ayrıldı. Ne kadar acı. Sadece bir sayıdan bahsediyoruz, sadece bir isimden bahsediyoruz. Bizler, Bozkurt’ta Şebnem Şirin’in ismini bir parkta yaşatmak için meclis kararı aldık. Çünkü Şebnem’in yaşayamadığı hayatı, bu parkta çocuklar yaşasın istedik. Çünkü bu parkımızda çocuk oyun alanları, mini golf sahası, yürüyüş yolu ve kamelyalarda oturan insanlar, Şebnem Şirin’in kim olduğunu bilsinler. Bunun gibi güzel şeylerle adını yaşatmak istedik. Buraya gelenler, Şebnem Şirin’i sorgulasın bu ismi bilsin istedik. Bir kadın belediye başkanı olarak, kadın cinayetleri için acil önlem planı oluşturmakla ilgili pek çok şey yaptık. Bu, sadece simgesel bir açılış olacak” dedi. 


“Lütfen duyarlı olalım”
Şebnem’in annesi Pervin Tokat; “Keşke başka amaç için ve başka güzel şeyler için toplansaydık. Ülkemizin maalesef içimizi acıtan, parçalayan, binlerce anneyi, babayı, abiyi, kardeşi, hayatını bitiren bir erkek terörü var. Bu da bizim başımıza geldi. Bizim başımıza gelmez sanıyorduk ama geldi. Kimse; ‘Bizim başımıza gelmez’ demesin. Lütfen duyarlı olalım. İyi insanlar, iyi evlatlar yetiştirelim. Vatanına, milletine faydalı güzel evlatlar yetiştirelim ki bir daha anneler, babalar ve kardeşler böyle acılar yaşamasın. Benim kızım melekti. Doğayı ve hayvanları çok severdi. Bu parkta da bir sürü sokak hayvanları çok güzle koşturacak. Anneler ve babalar buraya geldiğinde ülkemizin bu çirkin yüzünü bir kez daha sorgulasın ve duyarlı olalım” diye konuştu. CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, ise şunları kaydetti: “Keşke bir kadın cinayetine kurban giden Şebnem için değil de bu ülkede güzel, aydınlık yarınların temsilcisi olan bambaşka bir açılış için burada olsaydık. Şebnem; bir çiçeğin dalı kırılsa onun başında ağlayan, bir sokak hayvanı üşüse evindeki battaniyeyi ve cebindeki son kuruşa kadar onların beslenmesi için harcayacak kadar sevgi doluydu.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER