'SEÇİM İTTİFAKI YASAL HALE GETİRİLSİN'

'SEÇİM İTTİFAKI YASAL HALE GETİRİLSİN'

Partisinin 25’inci kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında Denizli’ye gelen Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Mustafa Destici; yeni dönemde 600 milletvekilinin olacağına dikkat çekerek; “600 milletvekilinin 500 tanesi ön seçim ve tercihli sistem ile seçilsin. Milletvekilleri genel başkan tarafından seçilmesin. Seçim ittifakı yasal hale getirilsin. Neden partiler gizli ittifak etsin ki” dedi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) kuruluşlarının 25’inci yılını Denizli’de kutladı. Dedeman Otel’de düzenlenen törene; BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Yelis, BBP İl Başkanı İlhami Çiçek, Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, BBP MKYK Üyeleri Denizli İl Eski Başkanları, İlçe başkanları ve çok sayıda partili katıldı. Tören BBP Denizli İl Başkanı İlhami Çiçek’in açılış konuşmasıyla başladı. Yoğun katılımla gerçekleşen törende, başta İl Başkanı Çiçek ve Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan olmak üzere 25 yıldır partiye gönül veren 70 kişiye plaket verildi. Öte yandan; Pamukkale İlçe Teşkilatı’nın partiye kazandırdığı 100 kişiye de Genel Başkan Destici tarafından rozet takıldı. Törende Büyük Birlik Partisi’nin Kurucusu merhum Muhsin Yazıcıoğlu da anıldı. Berra Karateke, Yazıcıoğlu’nun ‘Üşüyorum’ adlı şiirini okudu. Davetliler duygu dolu anlar yaşadı.

“MUHSİN YAZICIOĞLU LİDERİMİZ BİZİM YÜZÜMÜZE HİÇ KARA LEKE SÜRDÜRMEDİ”
Törenin açılış konuşmasını yapan BBP İl Başkanı İlhami Çiçek; “25’inci kuruluş yıldönümü kutlamak bizim gibi tertemiz mazisi olan siyasi bir harekete yakışmaktadır. Bizler çocuktuk ve çoktuk. Çok olmakla beraber çocukluğumuzu ocaklarda ve partimizde geçirdik. Rahmetli Genel Başkanımız Muhsin Yazıcıoğlu Liderimiz bizim yüzümüze hiç kara leke sürdürmedi. Bizim yüzümüzü hiç yere düşürmedi. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Kutlu davada bu yükü taşımanın ağır olduğunun farkındayız. Gecesini gündüzüne katarak parti için çalışan Genel Başkanımız Mustafa Destici ve divanına da teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“ŞU AN MECLİS SUÇ İŞLİYOR”
İl Başkanı Çiçek’in konuşmasının ardından BBP Genel Başkanı Mustafa Destici kürsüye sloganlar eşliğinde çıktı. Burada bir konuşma yapan Genel Başkan Destici; “25 yıl içinde hiçbir karşılık beklemeden verdiğimiz desteklere rağmen Türkiye hala bir sisteme kavuşmuş değil. Yasama yürütme ve yargı dengesindeki problemler hala devam etmektedir. Halkın da şikâyetlerini biliyoruz. Sistemdeki arızaların giderilmesi için yapılması gerekenlerin farkındayız. 16 Nisan Referandumu da bunlardan bir tanesidir. Eksikliklerin giderilmesi Uyum Yasaları ile olacak. BBP olarak Uyum Yasaları’nın bir an önce TBMM'ye gelip yasalaşması lazım. 6 ay içinde bu yasaların çıkması gerekmekteydi. Şu an Meclis suç işliyor” ifadelerini kullandı.

“BARAJ TAMAMEN KALDIRILSIN”
BBP Lideri Destici konuşmasının devamında ise; “Bu güne kadar kendimiz için bir şey istemedik. Ülke, millet ve coğrafyamız için istedik. Bu gün değil, iki ay önce Siyasi Partiler Yasası’nın değişmesi gerektiğini söyledik. Siyasi partiler kapatılmamalı. Suç işleyen kimse o ceza çeksin. Bu hala yürürlükte ve bu durum Türkiye’yi yönetenlerin ayıbıdır. Herkes kendine göre seçim kanunu yaptı. Sadece BBP, ‘millet için hangisi uygunsa o yapılsın’ dedi. Temsilde adaleti hangisi sağlayacaksa bu uygulamaya geçsin. Barajı tamamen kaldırmak lazım. Milletin önüne neden engel koyuyorsunuz” sözlerine yer verdi.

“SEÇİM İTTİFAKI YASAL HALE GETİRİLSİN”
Yeni dönemde 600 milletvekilinin olacağına dikkat çeken ve bir de öneride bulunan BBP Lideri Destici; “600 milletvekilinin 500 tanesi tanesi ön seçim ve tercihli sistem ile seçilsin. Milletvekilleri genel başkan tarafından seçilmesin. Doğru bildiğini yapsın. Çözüm istenirse çözüm var. ‘Bana göre olsun’ dersen işte o zaman dananın kuyruğu orada kopuyor. Seçim ittifakı yasal hale getirilsin. Neden partiler gizli ittifak etsin ki” dedi.

BBP'NİN DURUŞU BELLİ
AK Parti, MHP ve BBP tabanları birbirine yakın olan partiler” diyerek yeni bir tartışmanın fitilini ateşleten Destici; “CHP, HDP, Vatan Partisi gibi partiler de bir araya gelmek için denemeler yapıyor. BBP, 25 yıldır Türk siyasi hayatında en etkin ve en öncü parti olarak varlığına devam ediyorsa, bunun nedeni partimizin duruşudur. BBP’nin duruşu bellidir. Her siyasi partinin kendi kurumsal kimliği ile yer alacağı bir sistem oluşsun” diye konuştu.

 

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211