SEÇİM SİSTEMİNDE YENİ MODEL İDDİALARI

SEÇİM SİSTEMİNDE YENİ MODEL İDDİALARI

MHP Lideri’nin 2019 seçimleri öncesinde AK Parti’ye verdiği sürpriz destek beraberinde bazı iddiaları da getirdi. Seçim ittifakı iddialarının ardından başlayan görüşmelerde yeni formüller de masaya yatırıldı. Bunların başında yeni seçim bölgelerinin oluşturulması geliyor. Sistem hayata geçirilirse Denizli 2 seçim bölgesine ayrılacak.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “MHP, Adalet ve Kalkınma Partisi ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet etme sistemini 2019’da tam anlamıyla uygulamak için sonuna kadar birlikte ve yan yana mücadelesini sürdürecektir” sözleriyle gündeme gelen seçim ittifakı görüşmelerinde yeni formül ortaya çıktı. Yeni Denizlihaber.com’un; Şafak’tan Emrah Yeşilduman’dan edindiği habere göre; Bahçeli’nin açıklamalarıyla başlayan seçim ittifakı görüşmelerinde AK Parti ve MHP arasında yeni bir formül masaya yatırıldı. Daha önce seçim barajının aynen korunmasının yanında daraltılmış bölge üzerinde çalışma yapılması planlanıyordu. Ancak son görüşmede yeni bir formül dile getirildi. Buna göre; 6 ya da 8’den fazla vekil çıkaran iller birden fazla seçim bölgesine bölünecek. Bu şekilde hangi parti o bölgede etkinse onun adayı öne çıkartılacak. 6 vekil üzerinden bu sistem uygulanırsa Türkiye’de 31 il, birden fazla seçim bölgesine bölünecek.

DENİZLİ’DE 2 SEÇİM BÖLGESİ OLACAK
Yeni sistem ile milletvekili sayısı 8’e yükselecek olan Denizli, 2 seçim bölgesine ayrılacak. Bu sistem ile partilerin etkin olduğu bölgelerde öne çıkmaları sağlanacak. Yeni sistemin hayata geçirilmesi, seçim bölgelerinin ayrılacak olması nedeniyle milletvekili sayılarında farklı rakamların ortaya çıkmasını sağlayacak. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER