“Seçimde kadın adaylara başarılar dileriz”

Denizli Kadın Platformu’nun Şubat Ayı toplantısı, 4 Şubat’ta ve MMOB Toplantı Salonu’nda yapıldı. Denizli Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Gülnur Oymak, 31 Mart yerel seçimlerinde aday olan kadın adaylara başarılar diledi.

“Seçimde kadın adaylara başarılar dileriz”

Denizli Kadın Platformu’nun Şubat Ayı Toplantısı, 4 Şubat’ta TMMOB Toplantı Salonu’nda yapıldı. Denizli Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Gülnur Oymak, 31 Mart yerel seçimlerinde aday olan kadınlara propaganda tiyoları ve destek verdiklerini söyledi. Oymak, DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne yaptığı özel açıklamada, Belediye Başkan adayları, Belediye Meclis üyeleri ve Kadın Muhtar adaylarının çalışmalarında kadınlara yönelik neler yapacakları konuşunda taahhütname imzalattıklarını belirtti.

Sözcü Oymak, “Şubat ayı toplantımız tam 4 Şubat’a denk geldi. Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 88. Yıl dönümü. Sabah Atatürk Anıtı’na Kadın Platformu çelengini koymakla başladık. Ondan sonra Denizli Tren Garı’nda 12:20 de Atatürk’ün temsili karşılama törenine katıldık. Bugünkü gündemimiz Atatürk’ün Denizli ye gelişi ayrıca KADER’in İstanbul’dan eğitmenlerini Denizli’deki kadın muhtar adaylarımız için seçim sırasında nasıl çalışacaklarını, onlara nasıl propaganda yapacaklarıyla ilgili bilgi vermeleri için davet ettim. Eğitimdeyken çok güzel bir muhtar adayımıza denk geldim. Bu zamana kadar karşılaşmadığım kadınlardan organize olan bir dernek. Bu dernekte kendi aralarında imece usulü yardım toplayıp mahallesinde muhtaç olan kişilere hizmette bulunuyorlar. Hatta sığınma evinden çıkan kadınlara bile eşya yardımı yapıyorlarmış. Gerçekten çok güzel. Türkiye’ye örnek olmasını istiyorum. Ayrıca burs veriyorlarmış. Biz de TEV adına burslar verdiğimiz için daha çok dikkatimi çekti. Bu dönemde Kadın Platformu Sözcüsü olarak TEV adına buradayım. Onun için muhtarlarımıza seçimden sonra örnek olması için Dernek Başkanı ve Gerzele Muhtar Adayı olan Hatice Gündoğan’ı konuk olarak aldık. Bu arada muhtar adaylarımıza taahhütname imzalatacağız. Kadınlara yönelik çalışma yapacakları konusunda söz vermelerini istiyoruz” dedi.

“BURS VERİP OKUTTUĞUMUZ ÖĞRENCİLERİMİZ VAR”

Merkezefendi İlçesi’ne bağlı Gerzele Mahallesi Muhtar Adayı ve Yıldızlar Kadın Dayanışma Yardımlaşma Derneği Başkanı Hatice Gündoğan, çalışmalarını aktardı. Gündoğan; “Derneğimiz 4 Kasım 2016 yılında faaliyete geçti. Yerimiz Merkezefendi İlçesi Gerzele Mahallesi’ndedir. Orada oturan kadın arkadaşlarımızla beraber sosyal sorumluluk projesi geliştirdik ve bugünlere geldik. Derneğimiz; mahalle sakinleri arasında sivil toplum faaliyetlerini etkili biçimde oluşturmak, mahalle sakinleriyle dayanışma içinde olmak, mahalle sakinlerimizin kültürel seviyelerini yükseltmek ve katkıda bulunma amacıyla yola çıkmıştır. Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddete, tacize, tecavüze, cinsel istismara, kadın cinayetlerine karşı verilen toplumsal mücadelenin bir parçası olmak istedik. Gücümüz yettiğince geleceğin genç yıldızlarını yetiştirmek istedik. Kendi alanında uzman kişilerle atölye çalışmalarına yönelmek istedik. Komşu mahalleyle bir çatı altında buluşarak ilişkilerimizi güçlendirmek istedik. Tabi derneğimiz kurulurken zorluklarla karşılaştık ama arkadaşlarımla ve ekibimle el ele olduk, abla olduk, kardeş olduk, aile olduk ve her derdimize koşabildik. Bu arada kime nasıl ulaşabiliriz, kime nasıl yardımcı olabiliriz konusu çoğalttık. Burs verip okuttuğumuz öğrencilerimiz var. İlk 1 öğrenciyle başladık. Sonra 18 öğrenciye kadar çıktık ama ikisi mezun oldu; 16 diyebiliriz. Öğrencilerimiz Türkiye sıralamasında çok iyi durumda, imkansızlık durumunda olan öğrenci İzmir’i yazmak zorunda kalıyor. YTÜ’nde mühendislik okuyan bir öğrencimiz var. Çok zor şartlarımız yok, yeter ki öğrencinin ihtiyacı olsun. Sadece Denizlili olma şartımız var. Yine bir öğrenci başvurdu. Kendi imkanlarıyla hiç dershaneye gitmeden ODTÜ de havacılık ve mühendislik bölümünde okuyor, geldiğiniz için çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

MUHAMMET KARAÇAY-İBRAHİM ALAYONT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER