Seçme ve Seçilme Hakkı’nın 86. yıl dönümü Denizli'de kutlandı

Denizli Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Gülnur Oymak ve platform üyeleri 5 Aralık Kadına Seçme Seçilme Hakkı’nın verilişinin 86. yılı nedeniyle Denizli Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Seçme ve Seçilme Hakkı’nın 86. yıl dönümü Denizli'de kutlandı

Denizli’de 5 Aralık Kadına Seçme Seçilme Hakkı’nın verilişinin 86. yıl dönümü kutlandı. Denizli Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Gülnur Oymak ve platform üyeleri, 5 Aralık Kadına Seçme Seçilme Hakkı’nın verilişinin 86. yılı nedeniyle Denizli Valiliği önünde toplandı. Kadınlar, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından günün önemini belirten bir konuşma Denizli Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Gülnur Oymak yaptı. Oymak; “Türk kadını milli mücadelede destansı fedakârlıklarıyla 86 yıl önce tarih yazarken Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde seçme ve seçilme hakkını bileğinin ve yüreğinin hakkıyla kazandı. Kadınların siyasi hayata seçme ve seçilme hakkının 5 Aralık 1934 de Anayasa ve Secim Kanunu’nda yapılan değişikliğin tanınmasıyla bugün Türk Kadınları olarak seçme ve seçilme hakkımızın tanınması günümüzü kutluyoruz. Türkiye’de kadınlar, 1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile, yerel ve genel seçimler de, seçme ve seçilme hakkına sahip oldular. 1930 yılında belediye, 1933 yılında muhtarlık, 1934 yılında milletvekili seçimlerinde, seçme ve seçilme hakkını kazandılar. 8 Şubat 1935 yılında yapılan 5.Dönem milletvekilliği seçimlerinde 18 kadın vekille 400 vekilin bulunduğu mecliste %4,5’luk oranla, Türkiye, dünyada kadın temsiliyetinde 2. sırada yer almıştı. Genç Cumhuriyet 86 yıl önce kadınlara bu hakkı çok sayıda Avrupa ülkesinden çok önce tanımasına karşın, bir asra yaklaşan sürede istenen ilerleme ne yazık ki sağlanamadı. O dönem de dünyada 2.sırada olan Türkiye, bugün 118.sırada yer alıyor. 86 yıl önce, tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük eden ve kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı için harekete geçen Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk 'ü bugün bir kez daha saygı ve minnetle anıyor, kadınların her alanda eşit temsiliyetinin mümkün olacağı bir Türkiye özlemiyle kutlu olsun diyorum. Bugüne kadar mücadele eden kadınların bıraktıkları yerden mücadelemiz devam edecek” şeklinde konuştu.

“TÜRK KADINI ATA'SINA MİNNETTARDIR"

Nüfusun yarısını oluşturan kadınların yönetim ve karar alma mekanizmalarında ve mecliste eşit sayıda yer almasını istediklerini belirten Oymak; “ Tüm partilere sesleniyoruz; 5 Aralık 1934 yılında Mustafa Kemal  Atatürk 'ün yaktığı bu meşaleyi bir adım öne götürmek ve ilerlemek adına, Türkiye Cumhuriyeti'nin onayladığı Kadınlara Karşı  Her Türlü Ayrımcılığın  Kaldırılması Sözleşmesi (CEDAW) 4.maddesinde yer alan taahhüdün yerine getirilmesini, Eşit  Temsil için özel önlem alınmasını Anayasamızda Siyasi Partiler ve Seçim Yasalarında, Parti Tüzüklerinde, Seçilme Hakkımızı yaşama geçirmek üzere cinsiyet kotası temsil değişikliğinin ivedilikle yapılmasını talep ediyoruz. Türkiye'de kadın istismarı, kadınlara uygulanan şiddet, erken yaşta evlilikler, ekonomik, sosyal ve siyasî alanlarda süren cinsiyet ayrımcılığı hala kanayan yara olmaya devam etmektedir.  Hiç bir ayrımcılığı kabul etmeyen onurlu ve insanca yaşama ulaşma inancımızı koruyarak, kadınların insan hakları mücadelesini azim ve kararlılıkla sürdürmekte olduğumuzu bir kez daha yeniliyor, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ve mücadelede yılgınlığa düşmeyen demokrasi kahramanı kadınlarımızı sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz. Sevgili Atam bize verdiğiniz bu hakkımızı sonsuza kadar sahip çıkacağımıza ant içeriz. Türk kadını Ata’sına minnettardır” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER