“Seçmeli dersler sona ermeli”

Seçmeli dersler konusunda Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması düzenleyen Eğitim-İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, “Seçmeli dersler sona ermeli” dedi.

“Seçmeli dersler sona ermeli”

Eğitim-İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, sendika üyeleri ile birlikte Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın seçmeli olan derslerin bazılarının zorla dayatıldığını ileri süren Başkan Aydoğan, “Milli Eğitim Bakanlığı işine gelince ‘velinin iradesidir’ deyip popülistlik yapmakta, işine gelmeyince emirleri arka arkasına sıralayıp, kimsenin iradesini tanımamaktadır. Öğrencilerimiz, okumak istedikleri bölümlere göre dersler seçmektedir. Seçtikleri bu derslerle eğitim programları oluşturmaktadır. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı, sözde seçmeli olan bu derslerin bazılarını zorla dayatmaya devam etmektedir. Yıllardır yaşanan bu ikiyüzlü tutum, eğitim sistemimize olan güveni sarsmaktadır. Bakanlığın ve yetkililerin bu tavrı, güven sorununun ötesinde özel eğitime de dolaylı olarak yönlendirmeye yol açmaktadır. Ortaokul ve lise öğrencilerimizin seçeceği bu derslerden dini içerikli olanlar için yönlendirme yapılmakta, bu derslerin seçilmesi için okul müdürlerine ve öğretmenlere özel afişlerle yazılı emir verilmektedir. Peki diğer seçmeli dersler laf olsun diye mi konuldu? Ağustos ayında diğer liseleri yok sayarcasına, imam hatiplere yerleştirme için pankartlar asıyorsunuz, okullara dini içerikli derslerin seçiminden bahsediyor. Seçmeli dersler sona ermeli. Herkes işini yapsın. Koltuklarınızı korumanın yolu, çocuklarımıza, velilerimize yaptığınız bu dayatmadan geçtiğini biliyoruz. Bu kadar adaletsiz, çifte standart, saygıdan uzak göstermelik tutumlarınızın üzerine, öğrencilerin davranış sorunlarını sorguluyorsunuz. Ne bekliyorsunuz ey yetkililer? Çocuklarımız sizden ne görüyorsa onu uyguluyorlar. 2023 vizyonunun yetenek derslerini ön plana çıkaran hedefleriyle de çelişen bu tavırlarınızla eğitime katkı değil, zarar veriyorsunuz. Öğrencinin, velinin işine karışacağınıza gidin çocuklarımızın kaldığı yurtları denetleyin. Hayalleri ve umutları yıkılan, tacize, tecavüze uğrayan çocuklarımızın güvenliğini sağlayın” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER