Şehit yakınları ve gazilere ‘Devlet Övünç Madalyası’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tevcih edilen Devlet Övünç Madalyaları, 3 şehit yakını ve 4 gaziye, düzenlenen törenle verildi.

Şehit yakınları ve gazilere ‘Devlet Övünç Madalyası’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tevcih edilen Devlet Övünç Madalyaları, 3 şehit yakını ve 4 gaziye, düzenlenen törenle verildi. Valilik konferans salonunda gerçekleşen törene; Vali Ali Fuat Atik ve madalya alacak olan şehit yakınları, gaziler ve aileleri katıldı. Törende, ilk olarak şehitlerin özgeçmişleri okundu. Törende konuşan Vali Atik, şehitlerin vatan için canlarını ortaya koyduğunu belirtti.

Vali Atik, şunları söyledi: “Bir toprağa vatan kılan önemli unsur, o toprağın kan karşılığında bir bedel ödenerek alınmasıdır. Biz de Anadolu coğrafyasına geldiğimiz 1071 Malazgirt Savaşı'ndan beri yurt edindiğimiz bu toprakları savunmak için korumak için bizden sonra gelecek nesillere miras olarak bırakmak için canla başla mücadele ederek şehitler verdik, gazilerimiz oldu. Şehitlerimiz ve gazilerimiz ne ilk ne de son olacak. Biz bu coğrafyada yaşadığımız müddetçe bu vatanı korumak için muhafaza etmek için hepimiz şehit olmaya aday birer bireyiz. Bizim devlet anlayışımız vatan anlayışımız bunu gerektiriyor. Atalarımızdan tertemiz bir vatan toprağı teslim aldık. Kan ve gözyaşıyla sulanmış bu vatan topraklarını da hiç kimseye bırakmayacağız, bırakma ya da niyetimiz yok. Türk milleti yediden yetmişe bu anlayışla büyüyor. Eli öpülesi analarımız bizleri böyle yetiştiriyor. Yeri geldiği zaman, bu devlet uğruna, bu vatan uğruna, bu topraklar uğruna hepimiz şehit ve gazi olmayı şeref sayarız. Ne mutlu ki şehit ailelerimiz gazi ailelerimiz var. Herkese nasip olmaz. Mutlaka evlatlarını kaybeden annelerimiz için çok büyük bir acı. Bu acıyı defalarca şehit ailelerimizle birlikte yaşadık, acılarına ortak olduk. Onlar bir evladını verirken bin evlat kazandılar. Evlatlarını verdikleri için bir tarafları acı, bir tarafları üzüntü duyuyor ama bir taraftan da gurur yaşıyorlar. Çünkü bu topraklarda şehitlerimizin kanı var. Şehitlerimizin kanı olmasaydı ne ben burada Denizli Valiliği yapabilirdim, ne bu toplantıyı yapabilirdik, ne bu madalya törenini icra edebilirdik. Allah şehitlerimize gani gani rahmet eylesin, mekânlarını cennet eylesin. İnancımız gereği peygamberlikten sonraki en önemli mertebe şehitlik mertebesidir. Bize düşen en önemli görev, şehitlerimizin ailelerini kendi ailelerimiz olarak bilmek, şehit ailelerimize kendi ailemiz gibi sahip çıkmaktır. Bir şehit ailesi bir gazi ailesi bizim için çok kıymetlidir. Her zaman eli öpülesi insanlar olarak görmüşüzdür. Bundan sonra da aynı şekilde bu hürmeti bu alakayı göstermeye devam edeceğiz. Belki bir yerde evladınızı kaybettiniz ama başka bir evladınız var. Bizi öz evladınız olarak bilin, çünkü devletin asıl sahibi sizlersiniz. Bugün bu devlet ayaktaysa, bugün bu şanlı bayrağımız dalgalanıyorsa sizlerin sayesindedir Allah hepinizden razı olsun. Allah sizleri muhafaza eylesin.”

Vali Atik’in konuşmasının ardından, 10 Kasım 2012’de Siirt’te görevini sürdürürken içinde bulunduğu helikopterin teknik arızalar nedeniyle düşmesi sonucu şehit olan U/H Tekn. Üst. Çvş. Vedat Avcı’nın annesi Cemile Avcı’ya, 03 Temmuz 2017’de Van–Hakkari Karayolu’nun emniyetini sağlamak maksadıyla mayın– EYP araması yapan devriyeye bölücü terör örgütleri mensuplarınca yapılan saldırı sonucu şehit olan Uzm. Jan. IV. Kd. Çvş. Emrah Ceylan’ın oğlu Süleyman Ceylan’a, 18 Eylül 2017 tarihinde Mardin’nin Nusaybin İlçesi Çalıköy Mahallesi Variboşa Mevkii Tepesi’nde bölücü terör örgütleri mensupları ile çıkan silahlı çatışma sonucu şehit olan Jan. Uzm. Çvş. Muhammet Arıkan’ın babası İbrahim Arıkan’a, 2015 yılında bölücü terör örgütleri mensupları ile girilen çatışmada yaralanan Jan. Uzm. Çvş Fehmi Cinbaş’a, 2016 yılında Şırnak/Silopi’de bölücü terör örgütleri ile girilen meskun mahal çatışma sırasında yaralanan Jan. Uzm. Çvş. Mücahit Çakır’a, 2015 yılı Kasım ayında Mardin/Nusaybin’de zırhlı kepçeye roketatar isabet etmesi sonucu kol ve bacağından yaralanan Polis Memuru Tahsin Güçtü’ye ve 2016 yılında Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü bomba imha uzmanı olarak gittiği Bingöl/Genç İlçesi’nde bölücü terör örgütlerinin yola tuzaklamış olduğu EYP’nin imhası sırasında meydana gelen patlamada yaralanan Polis Memuru Metin Günen’e Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tevcih edilen Devlet Övünç Madalyaları verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER