‘ŞEHRİM DENİZLİ PROJESİ’ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Şehrim Denizli Projesi’nin tanıtım toplantısı, Anemon Otel’de yapıldı.

‘ŞEHRİM DENİZLİ PROJESİ’ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

Çocukların; Denizli’nin tarihi, sosyal, kültürel ve turistik değerlerini öğrenirken okuma alışkanlıklarını arttırarak okuma zevkini geliştirmek ve ilkokul çağındaki engelli öğrenci için alandaki materyal eksikliğini giderebilecek sesli kitap ve işaret dili tercüme çalışmasıyla alanda kullanılabilecek materyal oluşturmak amacıyla Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Şehrim Denizli Projesi’nin tanıtım toplantısı yapıldı. Anemon Hotel’de gerçekleştirilen tanıtım toplantısına; Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Milli Eğitim Bakanlığı Müşaviri Tevfik Fikret Eteker, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, ve daire amirleri katıldı. Törende konuşan Vali Hasan Karahan, “Şehrim Denizli Projesi genç nesillerimizin,  yaşadıkları, bulundukları şehirlere aitlik duygularının gelişmesi adına bütün Türkiye çapında başlatılan ciddi bir proje hatta gecikmiş bir proje. Projede Denizli’nin öncü ve pilot il olması talebiyle hemen çalışmalarımıza başladık. Denizli’yi hem tanıtan hem sevdiren bir proje. Okullarımızda öncelikle 3. sınıf öğrencilerimiz ve engelli öğrencilerimizle başlayacak ve bundan sonra Denizli dersi olarak devam edecek bir projedir. Şehirlerin sevgisi küçüklükten başlar, orayla ilgili bir hatırası, muhabbeti olsun ki şehri sevsin. Denizli ülkemizin en güzel şehirlerinden biridir, görenler hayran kalmaktadır. Projenin hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen ve destek olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“BU ÇALIŞMA 19 İLÇEMİZDE DEVAM EDECEK”
Proje hakkında bilgiler veren Milli Eğitim İl Müdürü Mahmut Oğuz, “Şehrim Denizli Projesi, Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Denizli Büyükşehir Belediyemizin müşterek beraberce yaptığı bir proje. Bu proje sizlerin de bildiği üzere eğitim öğretim üzerine hazırlanmış bir proje. Burada 3 karakterimiz var. Bu karakterlerimizle Denizlimizin 19 ilçesini adım adım gezerek oradaki tarihi, kültürel, ekonomik, sosyal her alanda öğrencilerimize neler öğretmek istiyorsak, şehrimizi tanıtmak istiyorsak bununla ilgili güzel bir çalışma yaptık. Bu çalışma sadece bir ilçemize özgü değil, 19 ilçemizde devam edecek” diye konuştu.

PROJE TÜRKİYE’DE BİR İLK
Şehrim Denizli Projesi kapsamında 02.05.2018 tarihinde Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Denizli Büyükşehir Belediyesi arasında Vali Hasan Karahan’ın da katılımıyla imzalanan protokol ile hayata geçirilen ‘Şehrim Denizli Projesi’ Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından kabul edildi. Proje süresi 24 ay olup, projenin toplam bütçesinin 388 bin 250 TL olduğu belirtildi. Proje; yazılan kitapların sesli kitap olarak hazırlanması, sesli kitapların işaret diline tercüme edilmesi, işaret diline tercüme edilen sesli kitapların, kitap görselleriyle birlikte montajlanarak videolar oluşturulması, oluşturulan tüm materyallerin genel ve dezavantajlı grupların aynı anda kullanabileceği materyaller olması açısından Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. ‘Şehrim Denizli Projesi’  kapsamında ilkokul 3. sınıf öğrencileri için on dokuz ilçe; on dokuz hikâye ve bir giriş kitabı ile tanıtılacak. Proje kapsamındaki hikâye serisinin adı ise ‘Bilge Horoz Serisi’. Tanıtımda şehrin sembolü olan horozla, diyar diyar gezilip yeniden keşfedilecek. Bu amaçla 20 bin kitap ve DVD basımı gerçekleştirilecek.

MUHAMMET KARAÇAY-SERDAR KİRİŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211