ŞEKER FABRİKASI ÖZELLEŞTİRMESİNE KARŞI 100 BİN İMZA MECLİS'TE

ŞEKER FABRİKASI ÖZELLEŞTİRMESİNE KARŞI 100 BİN İMZA MECLİS'TE

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Merkezi’nin şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı başlattığı imza kampanyasında toplanan 100 bin imza; Meclis’te düzenlenen ortak basın toplantısının ardından TBMM Dilekçe Komisyonu’na teslim edildi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Merkezi’nin şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı başlattığı imza kampanyasında sayı 100 bini buldu. CHP’nin ADD üyesi milletvekillerinin de destek verdiği imza kampanyası bugün Meclis’te düzenlenen ortak basın toplantısının ardından TBMM Dilekçe Komisyonu’na teslim edildi. ADD’yi toplantıda Genel Başkan Yardımcısı ve TBMM Eski Başkanvekili Uluç Gürkan temsil etti. Basın toplantısında konuşan CHP Denizli Milletvekili ve ADD Eski Genel Başkan Yardımcısı Kazım Arslan, şu açıklamalarda bulundu: “‘Şeker Vatandır, Vatan Satılmaz’ diyen, ‘Şeker Fabrikaları Cumhuriyetin Kalesidir, Satılamaz’ diye haykıran milyonlar, sesini şimdi Meclis’te de duyuruyor. Türkiye 7’den 70’e ayağa kalkıyor ama iktidar içeriye değil dışarıya kulak kabartıyor. İktidar şeker çiftçisine, işçisine, nakliyecisine değil ABD taleplerine bel bağlıyor. Şeker fabrikaları kamuda olduğu için değil, kötü yönetim nedeniyle zarar ettiriliyor. Verimli çalışması yönünde gayret sarf edilmiyor. Sorun, şeker fabrikalarını devletin işletmesi değil, bu fabrikaları kötü işlettiren iktidarda aranmalıdır. Şeker fabrikaları değil, israf batağındaki saray rejimi bu millete yüktür. Şeker fabrikalarını satmak yerine yeni bir kamu işletmeciliğiyle ayağa kaldırmak, özerkleştirerek işletmek mümkündür.”

“ARTIK UYANIN”
“Elde kalan son 14 şeker fabrikasını satmaya kalkanlar, pancar çiftçisinin insanca yaşam sürmesini engelleyecektir” diyen Arslan, “Çiftçiyi işsizliğe ve göçe mahkum edecek, emperyalizmin ürettiği kanser yapıcı GDO’lu tatlandırıcıyı halka yedirecek, yabancı şirketlerin kârını katlamasının önünü açacaktır. Üyesi olduğumuz Atatürkçü Düşünce Derneği yurt çapındaki imza kampanyasında 100 bin imzayla şeker pancarının yok edilmesine karşı hükümeti ve Meclisimizi son kez uyarıyor, özelleştirme kararının iptalini talep ediyor. Genç kuşakları ithal ve nişasta bazlı şekere teslim etmek, Türkiye’nin geleceğini uçuruma itmektir. Cumhuriyetin temel kurumlarından, ulusal tarımın ve yerli ekonominin belkemiği olan şeker fabrikalarını kapatmaya kalkmak, Atatürkçü Toplumsal Kalkınma Modelini çökertmek, işsizliği artırmak demektir. Atatürkçü ekonomi ve tarım modelini yok sayarak tarımı ve sanayiyi yabancı şirketlerin kâr hırsına terk etmeye çalışanlar, gaflet ve dalalet uykusundadır. Artık uyanın” şeklinde ifade etti.


“10 MİLYONA YAKIN VATANDAŞIMIZIN HAYATI BU KARARLA KARARACAK”
Şeker fabrikaları Cumhuriyetin kalesi olduğunu ve satılamayacağını söyleyen Arslan; “CHP ve Atatürkçü Düşünce Derneği bu kalenin yılmaz savunucusu olarak dimdik ayaktadır. Ezilenden yana olanlar, 100 bin imzayla bugün köprüden önceki son çıkışı gösteriyor; çiftçisi, işçisi, işvereni ve işletmesiyle sağlıklı, kazançlı, yerli şekeri destekliyor. Şeker fabrikalarını özelleştirmek, 500 bin çiftçiyi ve ailesiyle birlikte 3 milyon insanımızı etkileyecek. Alt sektörlerle beraber 10 milyona yakın vatandaşımızın hayatı bu kararla kararacak. ABD kaynaklı firmaların çıkarına işleyecek bu karar, gayrimillidir. Yerliden, milliden yana olmanın en önemli kanıtı şekerine, toprağına, suyuna sahip çıkmak; ithal ete, ithal yeme, samana ve bakliyata karşı çıkmaktır” dedi.

“BU TUTUMUNDAN VAZGEÇMELİDİR”
Tüm şeker fabrikalarının toplam zararı 28 milyon Lira olduğunu vurgulayan Arslan; “Son 4 yılda affedilen vergi borcu ise 4 milyar Lira’dır. Oysa, affedilen vergi borcuyla şeker fabrikalarının tam 142 yıllık borcu silinirdi. Meydanlarda esip gürleyenler, 3 milyon vatandaşı besleyen şeker fabrikalarını milletin sırtında yük görenler, yandaşın borcunu silerken Atatürk’ün kurdurduğu ulusal şeker fabrikalarını özelleştirmeye kalkıyorsa, ortada açıkça milli ve yerli olmayan bir iktidar mevcuttur. Bu tutumundan vazgeçmelidir” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER