ŞEKER HASTALARI DİKKAT!

ŞEKER HASTALARI DİKKAT!

ŞEKER HASTALIĞININ GÖZ ÜZERİNE ETKİSİ NELERDİR?
DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk olan Denizli Tekden Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özge Güngör Akkuş, programda ‘şeker hastalığının göz üzerine etkisi’ konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Denizli Tekden Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özge Güngör Akkuş, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Tolga Alp Düzgören tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk oldu. Op. Dr. Akkuş, programda ‘şeker hastalığının göz üzerine etkisi’ hakkında değerlendirmelerde bulundu. Op. Dr. Akkuş; “ Şeker hastalığı; kanda glikozun artması sonucu idrarda şeker bulunması ve ömür boyu süren, kronik bir hastalıktır. İnsülin hormonu bozukluğu, besinlerle aldığımız şekeri hedef dokularda kullanımını engelliyor. Dolayısıyla bu organlarda özellikle göz, böbrekler, santral sinir sistemi gibi organlarda bozukluğa neden oluyor. Şeker hastalığında genetik faktörlerden farklı nedenler de var. Tıbbi diyabette 2 diyabet türü var. Tip1 ve Tip2 olmak üzere. Tip1 diyabette genetik faktörlerin rolü çok yüksek. Tip2 diyabetin artık bir yaşam tarzı hastalığı olduğu söyleniyor. Yani beslenme alışkanlıklarımız, diyet alışkanlıklarımız, hayat tarzımız, egzersiz yapıp yapmamamız hem bu hastalığın açığa çıkmasını kolaylaştırıyor ya da zorlaştırıyor. Hem de tedaviye verilen cevap üzerine etkileri var” diye konuştu.

“ŞEKER HASTALIĞI RETİNAYI ÇOK SEVİYOR”
Şeker hastalığının gözde retina dokusunu sevdiğini belirten Op. Dr. Akkuş; “Şekerin en önemli özelliği ince damar hastalığı olmasıdır. Gözde de retina dokusunu çok seviyor. Çünkü retina damar bakımından çok zengin bir doku. Sadece retinayı etkilemiyor tabi, şekerli hastalarda katarak da, göz tansiyonu da, sinir felçleri de daha sıklıkla görünür. Ama bizim için önemli olan retina. Çünkü görmeyi direk etkiliyor. Tedavisi erken yapılırsa daha yüz güldürücü sonuçlar alınabiliyor” dedi.

“GÜNCEL MUAYENE METODUMUZ: OPTİK KOHERENS TOMOGRAFİ”
Op. Dr. Akkuş sözlerinin devamında ise şunları aktardı: “Göz kanamaları, gözde sıvı toplanmaları, damar tıkanıklıkları gibi retina bozuklukları görünüyor. Bunlar da tetkik yapılması çok önemli. Bizim göz anjiyomuz var. Göz anjiyosu, kalp anjiyosundan farklı.  Onların ki biraz daha riskli bir işlem. Hangi damardaki tıkanıklık nerede,  lazer tedavisini hangi bölgeye uygulayacağız gibi soruların cevabı için tetkikler yapıyoruz. Günümüzün güncel bir muayene metodu da Optik Koherens Tomografi (OCT)’dir. Burada da retinanın tüm katlarını değerlendirebiliyoruz. Tedaviyi planlamak ve tanı koymak daha kolay oluyor.”

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221